Ing. Jozef Szeles
CHRYSOS s.r.o.
Zakladateľ, konateľ
Predslov:
Podnadpis nasledujúceho článku by mohol byť najväčšia príležitosť storočia!
Tí, ktorí ste sa už so mnou rozprávali, veľmi dobre viete, že zastávam jediný postoj, čo sa týka zlata a striebra.
Zlato a striebro sú peniaze.
A už vôbec nie sú investícia, jednoducho sú len peniaze.
Úloha peňazí je jednoduchá, uchovať si svoju hodnotu. A teraz keď sa začína najväčšia ekonomická búrka, alebo skôr slovami generálneho riaditeľa JPMorgan Chase, jednej z najvýznamnejších finančných inštitúcií, blíži sa ekonomický hurikán.
https://edition.cnn.com/2022/06/01/economy/jamie-dimon-jpmorgan-chase-economy/index.html
A ako dobre vieme, hurikán zmätie všetko, čo nie je dostatočne hmotné. Papier roztrhne úplne hravo. Jedine skutočne pevné konštrukcie s pevnými základmi vydržia. A zlato a striebro vydržali za uplynulých 5000 rokov všetky veľké hurikány.
Takže to je to najdôležitejšie, aby ste peniaze práve teraz mali v zlate a striebre.
Zároveň z titulu ich brutálneho desaťročia trvajúceho „stláčania ceny“, ale oveľa správnejšie by bolo povedať, z brutálneho nadhodnotenia nekrytých mien sa z nich (zlata a striebra) stáva jedinečná „investičná“ príležitosť. Preto ten podnadpis. „Investičná“ v úvodzovkách, pretože ešte raz, zlato a striebro sú peniaze samotné, a fyzické peniaze s vnútornou hodnotou nenesú žiadne riziko druhej strany.
V tomto článku je veľmi zaujímavý pohľad a vysvetlenie obrazu striebra.
Plne s týmto článkom súhlasím a stotožňujem! Strieborné jedno uncové mince sú tie najlepšie peniaze, aké len môžete vlastniť.
Malá nominálna hodnota (ZATIAĽ! ALE UŽ NIE DLHO), flexibilita, trvácnosť a v neposlednom rade krása.
A striebro v krátkej dobe vyletí do výšin, že ľudia z neho budú mať oči dokorán, tak ako je aj v názve článku.
Môžem vám poradiť len jedno. Vymeňte si všetky svoje úspory, ktoré máte v brutálne inflačných a horiacich eurách, alebo akýchkoľvek iných menách (ako by ich jedna mater mala) na SKUTOČNÉ STRIEBORNÉ PENIAZE – NA STRIEBORNÉ MINCE.
A poponáhľajte sa! Pretože fyzického striebra je už akútny nedostatok. Zajtra sa vám už nemusí ujsť. To vám hovorím pri všetkej vážnosti.
Falošne vytvorenú mega papierovú ponuku (to je tá manipulácia ceny) dobehol fyzický dopyt, ktorý narazil na obmedzenú kapacitu ťažby a výroby.
Striebro, keďže sa nerecykluje, je odkázané výlučne na novú ťažbu. A tá sa nedá urýchliť a čo je ešte dôležitejšie, postačuje už iba na pár rokov.
Pôvodný článok:
https://silverseek.com/article/eyes-wide-shut
Oči dokorán
Ted Butler
Butler Research
9. júna 2022
Paul Krugman, ekonóm, ktorého prácu buď milujete alebo nenávidíte, mal tento týždeň v NY Times pútavý úvodník s názvom „Od veľkého „šortovania“ k veľkému podvodu“, v ktorom porovnáva realitnú bublinu z roku 2006 a následný krach ku kryptomenám dnes. Pretože tento článok bol pre predplatiteľov, nebudem ho tu rozoberať a mojím dnešným cieľom nie je súhlasiť ani nesúhlasiť s Krugmanovým spojením realitnej bubliny/krachu s kryptomenami, ale uviesť jeho najúžasnejší postreh.
Krugman uviedol presvedčivý argument, že to, čo umožnilo relatívnej hŕstke účastníkov trhu rozpoznať extrémne nesprávne oceňovanie nehnuteľností a konať podľa nich až do vrcholu bubliny v roku 2006 a predať zmluvy o derivátoch krátkodobých subprime hypoték, bolo presvedčenie väčšiny účastníkov trhu, že ceny nehnuteľností sa nezrútia. Jeho výraz, ktorý v tom čase označoval rozšírené presvedčenie, že ceny nehnuteľností budú naďalej stúpať, bol „faktorom nedôverčivosti“ a aby som použil Krugmanove vlastné slová, problém bol nasledovný:
„…úplne nesprávne oceňovanie, ktoré skeptici tvrdili, že vidia. Aj keď existovali jasné dôkazy o tom, že ceny bývania sú za ďaleko za čiarou, bolo ťažké uveriť, že sú až tak ďaleko – že majetok v hodnote 6 biliónov dolárov sa vyparí a investori do cenných papierov krytých hypotékami stratia približne 1 bilión dolárov. Len jednoducho sa nezdalo pravdepodobné, že trhy a konvenčná múdrosť hovoriaca, že trhy sú v poriadku, môžu byť také nesprávne. Ale boli.“
Ak budete mať možnosť prečítať si celý článok, nechám na vás, aby ste sa rozhodli, či Krugman urobil správne porovnanie medzi realitným boomom/prepadom v roku 2006 a kryptomenami dnes. Žiarovka, ktorá sa mi rozsvietila v hlave pri čítaní jeho diela, týkala – čoho iného – striebra. Obzvlášť ma zaujalo, keď Krugman použil výraz „faktor nedôverčivosti“ na opísanie toho, čo zaslepilo vtedajší názor väčšiny na nehnuteľnosti a dnešným kryptomenám bolo široké a vrodené presvedčenie, že vtedajšie aktuálne trhové ceny nemohli byť tak ďaleko od akýchkoľvek úrovní, na ktorých sa obchodovali – keď história trhov silne naznačuje, že áno, skutočne, sú chvíle, kedy môžu byť trhy extrémne nesprávne ocenené.
Aj keď to, že Krugman použil dva príklady trhov, ktoré boli alebo boli vnímané ako extrémne predražené, to automaticky nevylučuje prítomnosť faktora nedôverčivosti v mimoriadne podhodnotenom aktíve, akým je striebro. Jednoducho povedané, extrémne nízka cena striebra za posledných niekoľko desaťročí jednoznačne povedala drvivej väčšine svetových investorov, aby hľadali niečo iné – že tu nie je nič k videniu. Pre väčšinu by bolo odporujúce dôverčivosti, keby si mysleli, že pretrvávajúca nízka cena striebra nebola spôsobená dostatočnými alebo nadmerne zásobenými základmi trhu. To je normálne správanie kolektívneho investora.
Ale aj len trochu hlbší pohľad na striebro by viedol k poznaniu, že skutočné základy ponuky/dopytu v striebre nie sú ani zďaleka také negatívne, ako by naznačovala nízka cena. Ešte hlbšie preskúmanie by vyvolalo podstatnejšie otázky o tom, prečo je striebro zo všetkých komodít stále viac ako polovicu pod svojimi cenovými maximami spred 42 a 11 rokov, ktoré nie sú upravené o infláciu. Po úprave o infláciu je nízka cena striebra priam šokujúca.
Rozumný človek, keď sa mu ukáže extrémne podhodnotenie striebra v porovnaní s jeho skutočnými fundamentmi, dospeje k záveru, že niečo nie je v poriadku – ale podľa faktora nedôverčivosti (na ktorý odkazuje Krugman) problém spočíva v tom, že totiž drvivá väčšina rozumných ľudí sa ani nepozerá , kvôli hlboko zakorenenému kolektívnemu pocitu, že súčasné trhové ceny nemôžu byť tak ďaleko od toho, kde by mali byť. Viackrát sa ma pýtali, ako si spomínam, prečo niekto veľký nekúpil striebro (okrem JPMorgan). Odpoveď je elementárna – pretože pretrvávajúca nízka cena signalizovala, že nestojí za povšimnutie.
Problém so striebrom komplikuje to, že dôvod, prečo je väčšina očí a myslí zavretých, pokiaľ ide o spochybňovanie možnosti, že pretrvávajúca nízka cena je tak ďaleko od toho, kde by mala byť je, že odpoveď je mimoriadne ťažko akceptovateľná. Po takmer 40 rokoch života a dýchania spletitostí striebra niet najmenších pochýb o tom, že nízka cena je výsledkom pokračujúcej manipulácie určitých veľkých obchodníkov na COMEXe, ako som sa to celý čas snažil zdokumentovať. Akceptujem, že väčšina nikdy nepôjde vo svojich úvahách tak hlboko, ale nevadí, nevyžadujem široké prijatie môjho názoru.
Ak je nejaký trh extrémne zle ocenený, ako tvrdím, že striebro je hlboko podcenené, potom je len otázkou času, kedy sa nesprávne ocenenie skončí. Tak, ako bolo od roku 2006 napravené extrémne nadhodnotenie bývania, bude onedlho napravené aj extrémne podhodnotenie striebra. Skutočne dôležitým bodom je, že rovnako ako len relatívna hŕstka účastníkov trhu výrazne profitovala z prepadu bývania tým, že išla proti väčšine, ktorá nechápala rozsah nevyhnutného kolapsu bývania, podobná okolnosť pravdepodobne zažije striebro – s mimoriadnou nuansou.
Tí, ktorí mocne profitovali z prepadu nehnuteľností, tak urobili obchodovaním s vysoko ezoterickými a zložitými hypotekárnymi derivátmi cenných papierov, ktoré presahujú schopnosť bežného investora pochopiť ich alebo mať k nim prístup. Ak chcete skutočne profitovať z prepadu bývania/hypotéky, museli by ste obchodovať s derivátovými zmluvami, ktoré sú mimo dosahu priemerného človeka na ulici. Naproti tomu krása zachytiť prichádzajúcu radikálnu úpravu ceny striebra smerom nahor je asi taká jednoduchá, ako facka. V skutočnosti existuje takmer až príliš veľa skutočne jednoduchých a dobrých spôsobov nákupu striebra, ktoré by sme mohli spomenúť – nie je potrebné sa uchyľovať k ničomu komplikovanému alebo ezoterickému. Väčší plusový faktor a výhoda by sa hľadali len ťažko.
Ako bolo živo zobrazené vo filme a knihe „The Big Short“, predtým, ako ceny nehnuteľností po roku 2006 začali klesať a stávky na deriváty na bývanie sa začali vyplácať, mnohí držitelia stávok na krátke deriváty boli pritlačení k stene a bojovali aby si udržali svoje krátke stávky a museli splniť rastúce výzvy na dodatočné vyrovnanie, aby si udržali pozície. Viem, že mnohí investori do striebra, po toľkých rokoch čakania na to, kým sa naštartujú skutočné základy a prinesú nevyhnutne vyššie ceny, musia mať podobné pocity, akým čelili marginalizovaní držitelia toho, čo nakoniec prinieslo mimoriadne zisky, pretože vsadili na kolaps bývania.
Ale tu je skutočná krása nákupu a držby striebra, na rozdiel od stávkovania na bývanie v roku 2006 – nevyžaduje sa žiadna marža ani pákový efekt. Iste, existuje množstvo príležitostí pre tých, ktorí sa rozhodnú „zvýšiť stávky“ tým, že pri nákupe striebra nasadzujú pákový efekt, ale to vôbec nepotrebujú tí, ktorí chcú využiť to, čo považujem za najlepšiu dostupnú investičnú príležitosť. V skutočnosti, keďže poznám stres spojený s požičiavaním si a využívaním pákového efektu pre väčšinu ľudí, dôrazne neodporúčam kupovať striebro za čokoľvek iné ako hotovosť alebo prevodom z účtu. Cena striebra exploduje do takej extrémnej miery, že pákový efekt nie je potrebný. Všetko, čo je potrebné, je otvorená myseľ a oči.
CHRYSOS s.r.o.
Ing. Jozef Szeles
mobil: +421 905 270 748
email: chrysos@chrysos.sk