Predslov CHRYSOS s.r.o.
6.7.2023
Čísla nikdy neklamú. Jedna mínus dva je mínus jedna. Na papieri môžu tvrdiť a ukazovať, že jedna mínus dva je tri, ale keď príde na zúčtovanie a druhá strana bude tých „tri“ požadovať, nočník sa prevalí a čísla nepustia.
A v striebre desaťročia tvrdili, že je ho dostatok pre každého, aby mohli odôvodniť neospravediteľne nízke ceny najstrategickejšej komodity sveta.
A zo striebra sa stala najpodceňovanejšia komodita zo všetkých.
Nasledujúci článok pojednáva o nastupujúcom obrovskom dopyte solárneho priemyslu po striebre.
Ťažba striebra klesá, spotreba geometricky rastie.
Ako to asi skončí?
Pôvodný článok nájdete na nasledujúcom odkaze:
Preklad článku od Jozef Szeles, CHRYSOS s.r.o.
Podľa Petra Krautha, editora SilverStockInvestor a autora knihy The Great Silver Bull, môže neelastickú ponuku striebra už v tomto roku prevážiť prudko rastúci dopyt zo strany výrobcov solárnych panelov.
Krauth si v júni sadol s Kitco, aby prešiel súčasné prognózy ponuky a dopytu po striebre vo svetle najnovších čísel pochádzajúcich zo solárneho priemyslu. Povedal, že prognózy, aké vydal Silver Institute len pred niekoľkými mesiacmi, už môžu byť neaktuálne, keďže solárna energia naďalej podporuje dopyt po drahom kove.
„Len solárna energia predstavuje každoročne 12 % celkového dopytu po striebre, čo v minulom roku predstavovalo 140 miliónov uncí,“ povedal Krauth. „Predpovede na tento rok hovoria o 160 miliónoch uncí, ktoré budú podľa mňa dramaticky prekonané, keď uvidíme konečné čísla približne o rok.“
Krauth poukázal na dva hlavné faktory, ktoré podľa neho neboli v scenári dopytu po striebre plne zohľadnené. Po prvé, súčasné prognózy podľa neho podceňujú objem a tempo nových solárnych inštalácií. „Na celom svete sa do solárnej energie investujú rôzne daňové úľavy,“ povedal. „Solárna energia je v mnohých prípadoch na mnohých miestach najlacnejšou formou dodatočnej výroby elektrickej energie. Takže solárna energia sa stala veľmi lacnou a jej inštalácia je rýchla a jednoduchá.“
Čína naďalej dominuje svetovému trhu s výrobou solárnych panelov, pričom predstavuje približne 80 % celosvetovej výrobnej kapacity. Krauth však uviedol, že Čína spotrebúva viac solárnych panelov aj na domácom trhu, pričom počet inštalácií je veľmi vysoký a rýchlo rastie.
„Agentúra Bloomberg sa domnieva, že v roku 2023 Čína nainštaluje trikrát viac solárnej energie ako v roku 2021,“ povedal. „To sú jednoducho obrovské čísla, ktoré sa na nás valia. Myslím si, že podľa čísiel, ktoré sa ukážu v roku 2023, 160 miliónov uncí bude vyzerať veľmi, veľmi konzervatívne. Pravdepodobne to bude bližšie k 180 alebo 200 miliónom uncí.“
Druhým faktorom, ktorý by mohol vyvrátiť súčasné prognózy dopytu po striebre, sú zmeny v samotných solárnych článkoch. Prevládajúcou technológiou solárnych panelov, ktorá sa v súčasnosti používa, sú články s pasívnym emitorom a zadným kontaktom (PERC), ale táto konštrukcia sa nahrádza dvoma novšími a účinnejšími technológiami: tunelovým oxidovým pasívnym kontaktom (TOPCon) a štruktúrami s heterojunkciami (HJT).
Táto dodatočná účinnosť sa dosahuje za cenu dodatočnej spotreby striebra; zatiaľ čo články PERC spotrebujú približne 10 miligramov striebra na jeden watt, články TOPCon potrebujú 13 miligramov a články HJT až 22 miligramov na jeden watt.
Krauth uviedol, že priemysel sa rýchlo orientuje na tieto novšie technológie. „V roku 2023 budú 80 % všetkej novej výroby solárnych panelov tvoriť tieto dve technológie,“ povedal. „Keď budú výrobcovia vyrábať ďalšie kapacity, 80 % tejto novej kapacity budú tvoriť tieto dve nové technológie, ktoré si vyžadujú o 50 až 150 % viac striebra.“
„Nehovorím, že by sme sa nemali nechať uniesť, pretože úprimne, keď sa pozriete na to, ako to vyzerá, je to naozaj obrovské.“
Ďalším spôsobom, ako zmerať potenciálny nárast dopytu po striebre zo slnečnej energie, je pozrieť sa na prognózy rastu výroby slnečnej energie. „Medzinárodná energetická agentúra predpokladá, že v rokoch 2021 až 2030 budeme vyrábať sedemkrát viac elektrickej energie zo slnečnej energie,“ povedal. „Ročný nárast je pritom 25 percent.“
Krauth povedal, že to ani nezohľadňuje nové technológie. „Ak by som si mal dovoliť odhadnúť, koľko striebra si to bude vyžadovať, neprekvapilo by ma, keby si to každoročne vyžiadalo polovicu až tri štvrtiny všetkých zásob striebra,“ povedal. „Medziročný nárast o 25 % počas nasledujúcich ôsmich rokov je obrovský.“
Pokiaľ ide o ponuku, Krauth uviedol, že celkovo ponuka od roku 2015 v skutočnosti klesá a na obzore nevidí žiadne zjavné riešenie, ktoré by v krátkodobom alebo dokonca strednodobom horizonte riešilo predpokladaný nedostatok striebra.
„Ťažiari sa snažia nájsť striebro a dostať ho zo zeme,“ povedal a poznamenal, že slabé ceny striebra nepodporujú väčšiu produkciu striebra.
„Povedal by som, že celkové udržiavacie náklady na výrobu unce striebra sa pravdepodobne pohybujú okolo 18 až 20 dolárov za uncu,“ povedal. „Marže pri 24 alebo 23 dolároch sú v poriadku, ale nie je veľká motivácia nájsť striebro a vyrábať ho a trvá 10 až 15 rokov, kým sa nájde ekonomické ložisko a striebro sa dostane zo zeme.“
Striebro je podľa neho špecifické aj tým, že väčšina ponuky vzniká ako vedľajší produkt iných ťažobných operácií, čo ďalej obmedzuje schopnosť výroby priamo reagovať na zvýšený dopyt. „Menej ako 30 % z neho pochádza z primárnych strieborných baní,“ povedal Krauth. „Viac ako 70 percent striebra závisí od produkcie zlata, olova, zinku a medi, takže ponuka striebra prichádzajúca na trh je do veľkej miery závislá od produkcie týchto ostatných kovov.“
Krauth povedal, že kvôli týmto obmedzujúcim faktorom, aj keď cena striebra prudko stúpne a výrobcovia budú mať nový veľký stimul, ponuka striebra bude nejaký čas zaostávať.
„Ponuka striebra je veľmi nepružná voči cene,“ povedal. „Striebro by sa mohlo dostať na 30 USD a zostať tam rok alebo niekoľko rokov a podľa môjho názoru by to len veľmi málo prispelo k zvýšeniu ponuky baní. Takže keď sa pozriete na celkový obraz, ponuka je naozaj veľmi obmedzená.“
Súvisiace články:
Striebro a prasknutie dlhovej bubliny
Nová správa odhaľuje náhlu krízu v ponuke striebra
CHRYSOS s.r.o.
Ing. Jozef Szeles
mobil: +421 905 270 748
email: chrysos@chrysos.sk