Predslov
26. novembra 2023
Ing Jozef Szeles
CHRYSOS s.r.o.
Ted Butler je jedným z najväčších odborníkov ohľadne striebra na celom svete. Desaťročia, prakticky od začiatku falošnej „cenotvorby“ zlata a striebra ostro sleduje, analyzuje a komentuje manipulácie s cenami zlata a striebra.
Poslal desiatky upozornení, presnými číslami podložených hlásení na kompetentné regulačné a riadiace orgány.
A teraz dochádza aj na jeho slová, čo v podstate v kuse môžete počuť aj odo mňa.
Akútny nedostatok fyzického striebra, ktorý v podstate ešte len začal a bude v budúcnosti len a len narastať vo veľmi blízkej (dúfam, že nie príliš blízkej) budúcnosti zlomí falošne nastavenú smiešnu cenu tejto najstrategickejšej komodity zo všetkých vzácnych kovov.
Striebro a zlato sú predovšetkým peniaze!
Zlato je tiež veľmi podhodnotené.
Ale ako uvidíte aj v článku nižšie, striebro je aj investícia vášho života!
Peniaze bez rizika protistrany (kvôli deficitu fyzického striebra „cena“ už nemá kam klesať) s potenciálom mnohonásobného nárastu!
Z čísiel o dopyte a ponuke (pretože dopyt bude rásť exponenciálne a ponuka zostáva nezmenená, dokonca bude klesať) to budú desiatky násobkov súčasných cien.
V skladoch s peňažným striebrom sú už pre jednotlivé produkty (mince a tehličky) uvádzané zostatkové počty kusov. To tu ešte nikdy nebolo!
Čokoľvek, čo si teraz zmeníte na striebro, bude určovať veľkosť vášho rodinného bohatstva.
Lebo otvorene so všetkou zodpovednosťou vyhlasujem, že nikdy sme nemali takúto šancu zbohatnúť bez akéhokoľvek rizika!
Čísla sa môžu dlho manipulovať, ale pri zúčtovaní čísla nikdy neklamú.
A pri striebre sa začalo zúčtovanie papierového a skutočného fyzického striebra.
Pôvodný článok:
https://silverseek.com/article/money-versus-metal
Preklad článku:
Peniaze verzus kov
9. novembra 2023
Ted Butler
Butler Research
Pri každom investičnom aktíve je kľúčovým faktorom pri určovaní ceny množstvo investícií, ktoré sa kupujú, či už potenciálne alebo už existujúce, v porovnaní s množstvom samotného aktíva, do ktorého sa dá investovať. Vyjadrené inak, cenu určuje celková trhová kapitalizácia (celková aktuálna suma, ktorú má aktívum hodnotu) plus alebo mínus budúci nákup alebo predaj.
Napríklad skutočne veľké investičné trhy, ako sú akcie, majú celkovú trhovú kapitalizáciu mnoho desiatok biliónov dolárov, pričom niektoré jednotlivé akcie majú celkovú trhovú kapitalizáciu alebo hodnotu viac ako bilión dolárov pri súčasných cenách. Budúca hodnota je založená na mnohých faktoroch, napríklad na budúcich ziskoch, ako aj na vonkajších faktoroch, napríklad na budúcom vývoji úrokových sadzieb, peňažnej zásoby, hospodárskych podmienkach, náladách a tokoch investorov atď.
Podobne aj iné trhy považované za investičné aktíva, ako napríklad zlato a striebro, majú určitú podobnosť s ostatnými investičnými trhmi vo všeobecnosti v tom, že ak zaznamenajú prílev investícií, ceny budú vo všeobecnosti rásť, a ak sú investori čistými predajcami, ceny budú klesať – za rovnakých podmienok. Samozrejme, tým nechceme odmietať dôležitú úlohu skutočnej ponuky a dopytu mimo dopytu investorov alebo jeho nedostatku, ako sú trendy v ťažbe a priemyselný dopyt. Keďže zlato a striebro sú jedinými praktickými investičnými aktívami z drahých kovov (bez toho, aby som sa dotkol platiny, paládia alebo iných neušľachtilých kovov, napríklad medi), rád by som svoje porovnania obmedzil na tieto dva kovy – všetko v kontexte potenciálnych budúcich peňažných tokov v porovnaní s množstvom kovu, ktoré je k dispozícii na absorbovanie týchto peňažných tokov.
Niet pochýb o tom, že z hľadiska celkovej trhovej kapitalizácie trh so zlatom prevyšuje trh so striebrom. V ekvivalente zlata (bez šperkov a podobných predmetov) sú na svete približne 3 miliardy uncí zlata oproti 2 miliardám uncí striebra (vo forme 1000 uncí v prútoch), čo je pomerne podobné množstvo. (Z oboch vzácnych kovov sú aj miliardy uncí v inej ako prútovej forme, ale tie majú len malý vplyv na cenu, okrem veľmi dlhodobého hľadiska).
Ale hoci sú množstvá skutočne existujúceho kovu v zlate a striebre dosť podobné, pretože medzi súčasnými cenami zlata a striebra je taký veľký rozdiel, viac ako 85-násobný, znamená to, že celková trhová kapitalizácia zlata je približne 6 biliónov USD (3 miliardy oz x 2 000 USD) v porovnaní s celkovou trhovou kapitalizáciou striebra vo výške približne 43 miliárd USD (2 miliardy oz X 23 USD). Hoci teda v každom z nich existuje podobné množstvo kovu, dolárová hodnota zlata a striebra sa výrazne líši, pričom dolárová hodnota alebo celková trhová kapitalizácia zlata je približne 130-krát vyššia ako dolárová hodnota striebra.
Vzhľadom na extrémne veľký rozdiel medzi trhovou kapitalizáciou týchto dvoch kovov je zázrak, že sa zlato a striebro vôbec porovnávajú, pretože by to bolo ako porovnávať celkovú trhovú kapitalizáciu akcií spoločnosti Microsoft s hodnotou 2,6 bilióna USD s akciami s celkovou trhovou kapitalizáciou 20 miliárd USD. Človek by si myslel, že takéto porovnanie je irelevantné, s výnimkou určitých obmedzených okolností. To však ani zďaleka neplatí v prípade zlata a striebra, kde v priebehu rokov, napriek mimoriadne veľkému rozdielu v celkovej dolárovej hodnote každého z nich, striebro výrazne získalo v každodenných diskusiách a komentároch v porovnaní so zlatom. Zatiaľ čo pred približne 20 rokmi sa diskusia sústreďovala takmer výlučne na zlato, dnes je zriedkavé čítať komentár o zlate, v ktorom by sa neobjavilo aj striebro (alebo diskusiu len o striebre, pričom sa vynechalo zlato). K tomu, prečo si myslím, že je to tak, sa dostanem o niečo neskôr.
Okrem extrémneho rozdielu v celkovej trhovej hodnote (v dolároch) zlata a striebra vyniká ešte jeden faktor. Hoci je na svete približne o 50 % viac zlatých ako strieborných prútov, šokujúcim faktom je, prečo nie je strieborných prútov oveľa viac ako zlatých prútov. Veď na svete sa za posledných 5 000 rokov vyprodukovalo a vyťažilo (vyťaží) mnohonásobne viac striebra ako zlata, a to by malo znamenať, že zásob striebra v podobe zliatin by malo byť oveľa viac ako zlata. Predpokladá sa, že od počiatku zaznamenanej civilizácie (ale najmä za posledných približne sto rokov) celkové množstvo striebra odobratého zo zeme presiahlo 45 miliárd uncí v porovnaní so 6 miliardami uncí zlata. Takže keď svetová kumulatívna produkcia striebra v baniach prevyšuje 7,5-krát množstvo zlata odobratého zo zeme, ako je, dočerta, možné, že v súčasnosti existujú 3 miliardy uncí zlata a len 2 miliardy uncí striebra?
Odpoveďou je, že prevažná väčšina striebra vyťaženého v histórii sa spotrebovala priemyselne a v iných formách výroby, zatiaľ čo zlato sa priemyselne spotrebovalo pomerne málo. Väčšina aplikácií priemyselnej spotreby striebra vznikla v posledných 100 až 150 rokoch, čo znamená, že nielen veľká časť súčasnej svetovej produkcie strieborných baní sa takto spotrebovala, ale aj väčšina kumulatívnej produkcie strieborných baní v minulých storočiach. Dlhoročným čitateľom sa to môže zdať ako stará vec, ale pochybujem, že to vie viac ako jeden zo 100 000 ľudí na svete (ak vôbec).
Iróniou je, že jedným z (nepravdivých) dôvodov, ktoré sa občas uvádzajú na vysvetlenie slabej ceny striebra, je to, že ide o priemyselnú komoditu a ešte to podporia aj nejakými správami naznačujúcimi všeobecnú hospodársku slabosť. Ešte dôležitejšie je, že priemyselná spotreba striebra je dôvodom, prečo je viac zlatého kovu vo forme zliatin ako striebra, ako aj toho, že zlata je v dolárovom vyjadrení oveľa viac ako striebra – to sa však nikdy nespomína. Je pozoruhodné, že striebro je taká univerzálna priemyselná komodita, že dokonca ani strata jeho kedysi hlavného využitia, fotografie, nespomalila jeho celkovú priemyselnú spotrebu vďaka novým využitiam, napríklad v solárnych článkoch.
Naznačovať, že priemyselné využitie striebra má iný než pozitívny vplyv na jeho cenu, je absurdné. Práve priemyselná spotreba striebra totiž vytvorila absurdnú situáciu, keď napriek tomu, že sa zo zeme vyťažilo 7,5-krát viac striebra ako zlata, je v súčasnosti v zásobách viac zlatých prútov ako strieborných prútov. Neviem, či by som zašiel tak ďaleko, že by som navrhoval, aby sa cena striebra rovnala cene zlata za uncu alebo bola vyššia, ale ani cena zlata by nemala byť vyššia ako 85-násobok ceny striebra v prepočte na uncu.
Faktom je, že priemyselná spotreba striebra neurobila nič iné, len znížila množstvo striebra, ktoré je k dispozícii investorom – bodka. A na to by sa nikdy nemalo zabúdať ani to nesprávne interpretovať. Napriek tomu, keď je cena striebra podľa všetkých porovnaní v priepasti, najmä vo vzťahu k zlatu, prichádza na um myšlienka, že to musí byť nejakým spôsobom nedostatočný dopyt investorov, ktorý vysvetľuje neskutočne nízku cenu striebra. To však zďaleka nie je pravda podľa akýchkoľvek objektívnych kritérií. Je síce pravda, že centrálne banky sú veľkými nákupcami zlata a nie striebra, ale to zároveň znamená, že centrálne banky môžu byť veľkými predajcami zlata a nie striebra.
Okrem toho vždy existuje možnosť, že centrálne banky alebo iné vládne subjekty sa stanú nákupcami striebra z iných strategických dôvodov. Koniec koncov, boli časy (takmer počas môjho života), keď bola vláda USA najväčším vlastníkom striebra na svete. Hoci si neviem predstaviť, že by sa to zopakovalo, to neznamená, že by sa svetové vládne subjekty mohli pokúsiť vytvoriť nejaké zásoby striebra. Opäť platí, že keďže v súčasnosti prakticky neexistuje svetové vládne vlastníctvo striebra, žiadne sa nedá predať (ako je to možné v prípade zlata).
Pokiaľ ide o nezvratné dôkazy o tom, že mimovládni investori boli oveľa väčšími kupcami striebra ako zlata v kovovom (nie dolárovom) vyjadrení, nemusíte hľadať nič iné ako vo verejných záznamoch týkajúcich sa svetových ETF (Exchange Traded Funds) alebo predaja štátnych (oficiálnych) mincí, ako sú zlaté alebo strieborné orly z americkej mincovne.
Obzvlášť presvedčivý je záznam o ETF, kde napriek tomu, že zlaté ETF začali skôr, množstvo strieborného kovu nakúpeného vo svetových ETF na striebro je oveľa väčšie ako množstvo zlatého kovu nakúpeného vo forme ETF. Záznamy ukazujú, že napriek neskoršiemu zavedeniu strieborných ETF ako zlatých ETF sa nakúpilo desaťkrát viac strieborného kovu ako zlatého kovu. Súčasné zásoby striebra vo svetových ETF na striebro predstavujú viac ako jednu miliardu uncí alebo 50 % všetkých dvoch miliárd uncí striebra v podobe 1000 uncí prútov – v porovnaní so 100 miliónmi uncí vo svetových ETF na zlato alebo menej ako 3,5 % celkových zásob zlata na svete. Z hľadiska čistého kovu investori uprednostňujú striebro pred zlatom s veľmi veľkým náskokom. Priznávame, že vzhľadom na oveľa vyššiu cenu zlata je suma v dolároch vo svetových ETF na zlato približne desaťkrát vyššia ako suma v dolároch v ETF na striebro.
Aby bolo jasné, nemám námietky proti príliš vysokej cene zlata, pretože si vôbec nemyslím, že je to tak. Problém je zrejmý, striebro má príliš nízku cenu. Je ťažké si predstaviť, že celkové svetové zásoby strieborných prútov majú hodnotu menej ako 46 miliárd USD, zatiaľ čo ekvivalentné zásoby zlatých prútov majú hodnotu takmer 6 biliónov USD, pričom investori nakupujú oveľa viac strieborného kovu ako zlata a zásoby striebra v kovovej forme sú menšie. Kľúčovou otázkou, ktorú si takmer netreba klásť, je, prečo je cena striebra taká nízka – nie prečo je zlato také drahé?
Odpoveď nemôže byť jasnejšia – na striebre nie je nič zlé, len jeho cena. Je jasné, že cena striebra je umelo stláčaná a manipulovaná, a to už 40 rokov v dôsledku pokračujúcej a ľahko preukázateľnej falošnej cenovej schémy na COMEXe, najväčšej svetovej burze derivátov drahých kovov. Manipulačná cenová schéma zahŕňa nikdy nekončiace (až do tohto momentu) podvodné obchodné praktiky viacerých komerčných bánk, ktoré dôsledne podvádzajú ďalšiu úzku skupinu obchodníkov klasifikovaných ako obchodníci s riadenými peniazmi a ktoré sú už desaťročia opísané na týchto stránkach a inde.
Skutočnou hanbou je, že páchatelia (banky) sú známe mená a chránia ich vládne regulačné orgány USA v podobe Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures, Komisie pre cenné papiere a burzy, Ministerstva spravodlivosti a Ministerstva financií USA. Okrem toho dôkladne oklamanú prevádzku COMEX vlastní a riadi veľký verejne vlastnený subjekt CME Group, Inc., ktorý je tiež označený za oficiálnu samoregulačnú organizáciu, napriek tomu, že odmieta potlačiť 40 rokov trvajúci podvod so striebrom.
Verím, že plne chápem dva dôvody, prečo sa vládne regulačné orgány otočia chrbtom k zjavnému prebiehajúcemu trhovému zločinu a v podstate úplne znevážia svoju prísahu presadzovať dodržiavanie zásad právneho štátu. Po prvé, príliš dlho ignorovali moje predchádzajúce pokusy o vysvetlenie manipulácie so striebrom na COMEXe alebo sa proti nim ohradzovali, takže priznať sa alebo prijať opatrenia na ukončenie manipulácie by teraz bolo príliš trápne. Po druhé, zločinci (medzi ktorých v minulosti patril aj JPMorgan) sú tu aj veľké systémovo dôležité finančné inštitúcie, ktoré by v prípade, že by sa s nimi zaobchádzalo spôsobom, aký si zaslúžia, viedli k extrémnemu zaťaženiu finančného systému. Žiadny regulačný orgán by nezasiahol proti manipulácii so striebrom na COMEX, ak by ohrozovala finančný systém – čomu sa dalo predísť, ak by sa manipulácia riešila už pred desiatkami rokov, keď bola prvýkrát odhalená.
Takže áno, zdá sa, že loď už dávno odplávala, pokiaľ ide o akékoľvek očakávania regulačných opatrení na ukončenie manipulácie so striebrom na COMEXe, a na základe prudkého výpredaja tento týždeň je jasné, že manipulácia je stále v plnej sile (pričom môj šiesty zmysel pre piatkovú akciu bol úplne mylný). Ale aj keď realita, že manipulácia so striebrom na COMEXe žije ďalej, nepopiera to nič z toho, čo som povedal vyššie o realite z hľadiska kovu a peňazí, pokiaľ ide o striebro a zlato. Opäť platí, že nielenže je striebro v porovnaní so zlatom príliš lacné podľa všetkých možných meradiel, príbeh sa tým nekončí.
Príbeh pokračuje tým, že neexistujú žiadne dôkazy o rozsiahlom čistom predaji striebra investormi, takže jediné pravdepodobné vysvetlenie nedávneho poklesu zaznamenaných zásob striebra v ETF a v skladoch striebra na COMEX je spôsobené tým, že kov je naliehavejšie potrebný inde – presne to, čo by sa dalo očakávať pri extrémnom fyzickom nedostatku alebo pri okrádaní Petra, aby sa zaplatil Pavol. Znamená to, že okrem dlhodobého potláčania cien striebra na COMEXe v priebehu rokov a desaťročí, ktoré viedlo k obscénne zníženej cene, sa teraz denne objavujú známky fyzického nedostatku striebra.
Zároveň sa však zdá, že pre komerčných podvodníkov na COMEXe je to ako obvykle, čo vyplýva z prudkého výpredaja na začiatku stredy. Na nedostatku fyzických komodít, aký v súčasnosti existuje v prípade striebra, je však zábavné to, že ide o najsilnejšiu možnú býčiu silu. Hovoríme tu o zákone ponuky a dopytu – zákone, ktorý je silnejší ako akýkoľvek umelý systém tvorby cien alebo regulačné nekalé praktiky. Napriek tomu je faktom, že sily zla (cenová manipulácia) môžu dlho úspešne mariť zákon ponuky a dopytu – ako je zrejmé zo 40-ročného pôsobenia manipulácie so striebrom na COMEXe.
Keď však umelo potláčané ceny nakoniec vytvoria skutočný fyzický nedostatok, ktorého znaky sa v súčasnosti v prípade striebra hojne vyskytujú, časový rámec, v ktorom sila zákona ponuky a dopytu prekoná falošnú cenovú schému COMEX, sa výrazne urýchli. Nie, nie do takej miery, aby sa to dalo vopred presne predpovedať (akokoľvek sa o to snažím), ale s väčšou istotou to príde pomerne skoro.
Najdôležitejšie je, že kombinácia všetkého, čo som práve napísal, vytvorila pravdepodobne najväčšiu investičnú príležitosť na nákup, akú môže ktokoľvek z nás počas svojho života zažiť. Konečný výsledok príbehu striebra za posledných 40 rokov nie je nič, čo by som si vedel predstaviť bez všetkých práve uvedených ľahko overiteľných faktov. To, že vývoj trval tak dlho, je viac než pozoruhodné, a aj keby to trvalo o niečo dlhšie, len to umocní konečný výsledok v podobe cenovej explózie vekov.
Pointa je v tom, že sme oveľa bližšie k tomu, aby sa skutočný zákon ponuky a dopytu presadil nad dlhodobou manipuláciou s cenou striebra, ktorá vytvorila takmer nepredstaviteľne nízku cenu práve v čase, keď existuje väčšia potenciálna svetová kúpna sila meraná v stovkách biliónov dolárov v porovnaní s aktívom, ktoré by nezvládlo ani najmenší zlomok jedného percenta tejto kúpnej sily bez exponenciálnej explózie.
Sakra,keby sa len jedno percento peňazí viazaných v zlatých prútoch (60 miliárd dolárov) pokúsilo presunúť do striebra, môžete si len predstaviť, čo by to urobilo s cenou striebra, keďže všetky strieborné prúty na svete majú hodnotu len 46 miliárd dolárov. A nie je to tak, že by striebro v hodnote 46 miliárd dolárov len tak ležalo na ulici bez majiteľa. Každá unca z dvoch miliárd uncí v 1000 uncových prútoch je už vo vlastníctve a musí byť vydražená od súčasných vlastníkov tak, že sa im urobí ponuka, ktorú nemôžu odmietnuť – oveľa vyššie ceny.
Súvisiace články:
Striebro a prasknutie dlhovej bubliny
Nová správa odhaľuje náhlu krízu v ponuke striebra
CHRYSOS s.r.o.
Ing. Jozef Szeles
mobil: +421 905 270 748
email: chrysos@chrysos.sk