Flash news

Ing. Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

10.11.2024

Skončili voľby v USA, ako ďalej?

Na vlastné oči práve teraz môžete vidieť, ako nezmyselne sa správajú ľudia a ako predvídateľne sa „správa“ trh.

Po voľbách v USA sa zrazu všetci (mainstream) začali tváriť, že je všetko v poriadku a odteraz len lepšie bude.

Trump vyhral, je to vyriešené!

Neskutočné! Neuveriteľné! Alebo normálne správanie sa ľudí, ktorým stačia vyhlásenia, že už bude dobre od tých istých, ktorí ich už viackrát podviedli?

Ja by som to nazval obyčajnou ľudskou hlúposťou podopretou starou známou chamtivosťou. Na tú vždy ľudia ochotne budú počúvať.

Hurá! Všetko je v poriadku, všetko je vyriešené!

Rizikové „aktíva“ opäť rastú, kryptomeny dokonca lámu rekordy! Však sa nám globálne hospodárstvo predsa zo dňa na deň zázračne ozdravilo, nie?

NIE! Neozdravilo, nebude to také ľahké drahá…

Späť k tomu predvianočnému zázraku po voľbách v USA.

Nárast akciového trhu, nárast kryptomien. FED znížil opäť úrokové sadzby o 25 bázických bodov, po nedávnom 50 bodovom znížení. Ak je teda ekonomika v poriadku, prečo sa opäť znižujú úrokové sadzby „najvýznamnejšej“ centrálnej banky? Tie sa predsa znižujú vtedy, keď ekonomika nefunguje a nie keď je všetko v poriadku. Alebo to zle ovládam?

Pre tých, ktorý nie sú doma v úrokoch centrálnych bánk, veľmi stručné vysvetlenie:

USA (aj všetci ostatní) financuje svoje výdavky okrem príjmov z HDP, ktorý mimochodom neustále klesá, hlavne pôžičkami cez dlhopisy. US dlhopisy tzv. TIPS (Treasury Inflation Protected Securities) ešte donedávna kupoval celý svet vrátane Číny a Ruska, ale tie doby sú už minulosťou. Mimochodom aj my a aj zbytok sveta založeného na nekrytých menách robíme to isté, len v menšom. Aj vy si teraz môžete kúpiť Ficove super štátne dlhopisy so super úročením 3% p.a., čo je mimochodom hlboko pod nárastom spotrebiteľských cien a infláciou. Ak si ich kúpite, na jednej strane požičiate vláde, a na druhej po zarátaní inflácie ešte aj brutálne prerobíte.

Späť ku krátkemu vysvetleniu úrokových sadzieb centrálnych bánk.

USA vydá štátne dlhopisy TIPS (5 a 10 ročné sú pre nich najdôležitejšie), čiže si cez ne od investorov (hlavne štáty a správcovia rôznych fondov) po celom svete, ktorí si ich kúpia, požičia doláre. Keď si kúpite dlhopis, vlastne ste požičali „peniaze“ a ten kto vám ten dlhopis predal bude platiť každý rok úrok, na ktorom ste sa dohodli. Ak ten dlhopis bol 5 ročný TIPS, 5 rokov vám každý rok  vláda USA zaplatí úrok a po 5 rokoch vám musí vrátiť vaše doláre, čiže vám splatí vašu pôžičku.

Problém je ten, že ten dlh je momentálne už tak veľký, že sa prakticky nedá splatiť (vrátane Slovenska) a preto sa jednoducho stále vymieňa za nový. Uplynie 5 rokov a treba vrátiť požičané? No problem! Vydáme nový 5 ročný dlhopis a z neho splatíme ten starý. Aké elegantné, že?

A keď sme už vydali nové dlhopisy, tak predsa nevadí, keď ich vydáme viac ako minule a budeme mať viac dolárov na šafárenie, nie?

Takže dlh sa nespláca, len sa vymieňa za starý a ešte k tomu stále narastá.

Ale úroky sa splácať musia, lebo nám potom už nikto nepožičia, nikto nekúpi naše nové dlhopisy!

A tu sa nachádzame dnes. Výška úroku na dlhopise je priamo úmerný výške úroku sadzby centrálnej banky, v tomto prípade je to FED (to je to spomínané zníženie o 75 bodov, čo som vyššie písal). Po obrovskom náraste inflácie v minulých rokoch musel aj FED významne zvýšiť úrokovú sadzbu. Prečo sa to tak robí, vysvetlím nižšie.

Čiže ak inflácia stúpa, centrálne banky musia na „boj“ s ňou zvýšiť úrokové sadzby.

Lenže kvôli tomu sa musia zvýšiť aj úroky na dlhopisoch.

„Houston, máme problém“! Lebo aj keď sa dlh nespláca, len vymieňa za nový (väčší), úroky sa splácať musia, lebo by nastala panika medzi investormi.

Ak teda inflácia stúpa, centrálne banky zvyšujú svoju úrokovú sadzbu a opačne, ak inflácia je nízka a potrebujú ju rozbehnúť, tak ju zase znižujú.

Čo najjednoduchšie vysvetlené, ak inflácia stúpa, centrálne banky zvýšia základnú úrokovú sadzbu, tým pádom sa zvýšia úroky na úveroch a pôžičkách pre firmy a občanov (v nich je úrok centrálnej banky zarátaný), menej sa požičiava, sťahuje sa mena z obehu, inflácia začne klesať.

Ak inflácia je príliš nízka, pod očakávaním centrálnej banky, centrálna banka zníži svoj základný úrok, znížia sa aj úroky na úveroch a pôžičkách pre firmy a občanov, začne sa viac požičiavať, zvýši sa množstvo meny v obehu a inflácia sa zvýši.

Po kríze v roku 2008 americký FED a ostatné centrálne banky na „naštartovanie“ ekonomiky teda znížili svoju úrokovú sadzbu až na NULU. A tam zotrvali vyše desaťročie. Pretože ak je prakticky nulový úrok, predsa sa bude viac požičiavať (občania, firmy) a bude sa viac míňať. Z čoho sa to bude financovať? Prosím vás, Doláre (Eurá, Libry…) nie sú problém, dodáme ich v nekonečnom množstve. V dobe pandémie dokonca občania USA dostávali mesačne na svoj účet doláre len tak, automaticky! Poviem to inými slovami. V roku 2008 svetová ekonomika a voľný trh prakticky zahynuli. Máme tu pacienta s mŕtvym mozgom, ale srdce ešte bije, lenže sa to nikto nesmie dozvedieť, tak budeme tú mŕtvolu držať pri „živote“, teda na prístrojoch ako dlho sa len dá. Lebo bohatstvo našich ľudí totiž rastie najviac v prostredí nekrytých mien, ktoré vieme dodať na počkanie v nekonečnom množstve. (ak máte chuť, vyhľadajte si na internete Modernú monetárnu teóriu)

Share of checkable deposits owned by the richest 10% and poorest 90%

Ale po určitom čase začnú mozgovo mŕtvemu pacientovi zlyhávať životné orgány a telo umiera. Niekde tam sa teraz nachádzame.

Vráťme sa k úrokovej sadzbe centrálnej banky. Teda kým je úrok na nule, nikto si nič nevšíma, alebo aspoň sa všetci tvária, že sme v pohode, lebo je jedno aký veľký dlh máme, treba splácať len úrok a ten je na nule. Eldorádo!

Problém teda nastáva vtedy, keď zákonite v tomto prostredí začne inflácia (znehodnotenie meny kvôli jej narastajúcemu množstvu) prudko narastať.

Vtedy centrálne banky majú jedinú možnosť, zvýšiť úrokovú sadzbu aby sa menej požičiavalo a míňalo, aby sa znížilo množstvo meny a znížila sa inflácia.

Ale tieto postupy, čachrovanie s úrokovými sadzbami, prestali fungovať, pretože dlh je taký enormný, že zvýšenie úrokov z nuly len na 5% znamenali pre USA za minulý rok prvýkrát v histórii zaplatiť viac ako 1 BILIÓN$ na úrokoch! Dokonca USA za minulý rok zaplatili len na úroky z dlhu viac ako na armádu!

Takže čo môže centrálna banka teraz urobiť? Ak nechce, aby štát vyhlásil bankrot, potrebuje rýchlo znížiť úrokovú sadzbu. Aj keď by ich potrebovala momentálne skôr zvýšiť, pretože hospodárstvo nerastie. Ale je v pasci! Musí znížiť úrok, lebo bude veľmi rýchlo koniec rozprávky. Je úplne jedno kto vyhral americké voľby, kto vyhrá nasledujúce voľby, krachujúci dlhový systém nezachránia.

Centrálna banka USA, FED, potrebuje tak ako vždy, vydávať ďalšie nové dlhopisy na splácanie starých, ale samozrejme všetci zainteresovaní to už majú prečítané. A nikomu neušlo ani zmrazenie US dlhopisov v hodnote 500 mld. $, ktoré vlastní Ruská centrálna banka odvolávajúc sa na sankcie. Chceli by ste ako štát riskovať, že keď nebudete počúvať, tak vám jednoducho nevrátia vaše prostriedky?

A preto teraz už tie dlhopisy (US TIPS) prakticky nikto nechce, preto FED dlh takzvane „monetizuje“, čiže USA si nakupuje svoje vlastné štátne dlhopisy s novými „vytlačenými“ dolármi, aby to navonok bolo v „poriadku“.

To je už aká šialenosť?! Najväčšia mocnosť si platí úroky z vlastného dlhu tak, že sama sebe požičiava cez vlastné štátne dlhopisy, ktoré sama sebe predáva. Ale nebojte sa, všetko je v poriadku. Majú to pod kontrolou.

A samozrejme, na vlne náhleho optimizmu šíreného mainstreamom sa ešte viac nafukujú bubliny na akciovom trhu. Stačí pár prísľubov, nevadí, že sú nesplniteľné, ošiaľ nastupuje.

Ale čísla neklamú.

Total-value-of-all-publicly-traded-stocks-GDP-Ratio

Komentár ku grafu vyššie nájdete na našej stránke v sekcii „Blog“ v článku s názvom „Kupujem striebro“ – Mike Maloney.

Kryptomeny a hlavne najväčšia z nich, Bitcoin, boli vytvorené na bezpečné, decentralizované platby a udržanie „hodnoty“ (mimochodom, tá je nula celá nič!), ale veľmi rýchle sa stali prostriedkom zločinu a najmä nádejou chamtivcov, ktorí idú len za vidinou zisku. Vidíte to na jeho cene, ktorá kolíše presne podľa nálady týchto chamtivcov. Výkyvy o desiatky percent za krátke časové úseky a nulová predpovedateľnosť budúcej ceny. Stačí „dobrá“ správa a už letí hore a opačne, keď je negatívna atmosféra, klesajú voľným pádom.

Akciové trhy a kryptomeny sú čisto rizikové aktíva, ktorých cena je nafúknutá biliónmi jednotiek nerytých mien. Sú dokonalou ilúziou, fatamorgánou, ktorá sa rozplynie a ich majiteľom ostanú len oči pre plač.

Zlato a striebro nie sú s nimi ani len porovnateľné, pretože nie sú ani investíciou a ani prísľubom bez akejkoľvek garancie.

Sú jediné fyzické peniaze v ruke, uznávané tisícky rokov po celom svete a práve teraz sa dostávajú do popredia u centrálnych bánk, vrátane európskych!

Tento článok vám onedlho preložím s komentárom a vysvetlivkami.

https://www.moneymetals.com/news/2024/11/08/europe-is-finalizing-preparations-for-gold-standard-003609

Jeho názov zatiaľ vystihuje podstatu: Európa dokončuje prípravy na zlatý štandard

A ako bude výsledok volieb „vplývať“ na zlato a striebro?

Keďže Trumpova administratíva nevie vyrobiť zlato a striebro, tak v podstate nebude vplývať nijak. Fyzický nedostatok najmä striebra s neriešiteľným a rastúcim deficitom je tu a teraz a mnoho rokov pred nami.

Ako som vám opísal v článku „Kupujem striebro“ – Mike Maloney, ide len o dorovnanie ceny zlata a striebra voči ich hodnote.

A na rozdiel od cien akcií, kryptomien a nehnuteľností, kde je ich cena vysoko nad ich hodnotou u zlata a striebra je to naopak. Zlato a najmä striebro sú svojou cenou hlboko pod svojou hodnotou. Nedeje sa nič iné, len sa cena vyrovnáva skutočnej hodnote.

Preto neváhajte a využitie túto malú papierovú korekciu ceny striebra na zabezpečenie svojej hotovosti pod kontrolou a svojho bohatstva bez akéhokoľvek rizika. Korekcia cien zlata a striebra je práve kvôli predaju papierových kontraktov zlata a striebra na získanie hotovosti do akcií. Pretože nič nie je likvidnejšie, ako kontrakt na zlato a striebro. Kedykoľvek ho predáte oveľa rýchlejšie ako cenné papiere.

Nárast ceny striebra bude ďalej pokračovať rýchlym tempom až kým nakoniec cena nevybuchne kvôli prevalenému fyzickému deficitu.

Zlato samozrejme tiež bude ďalej rásť, je ešte strašne ďaleko od férového dolárového vyjadrenia. Tu je o tom článok „Cena zlata má v tomto býčom cykle priestor na dosiahnutie 8 000 USD, keďže FED sa vyrovnáva s ďalšou krízou“

https://www.kitco.com/news/article/2024-11-08/gold-price-has-room-hit-8000-bull-cycle-fed-deals-next-crisis-brien-lundin

Ale ako som prezentoval článok „Kupujem striebro“ – Mike Maloney, striebro bude rásť aj oproti zlatu, lebo práve teraz je ku zlatu v pomere 1:85 a to je veľmi ďaleko od zdravého pomeru 1:20!


Ing. Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

22.10.2024

James Turk hovorí, že striebro za 50 dolárov je vzdialené dni alebo týždne, nie mesiace

Poznámka Ing. Jozef Szeles; CHRYSOS s.r.o.:

Ďalší článok od znalca problematiky skutočných peňazí (zlata a striebra) o najbližších dňoch, ale aj budúcnosti zlata a striebra.

Opisuje aktuálne dianie cez technické grafy papierového striebra a tiež konštatuje fakt, že fyzické nákupy už znemožňujú akýkoľvek významný pokles, pretože striebro je v trvalom fyzickom deficite.

Zvlášť by som vyzdvihol jeho pohľad na vzájomný pomer zlata a striebra, čo je jediný relevantný spôsob porovnávania ceny striebra.

Pomer 16:1 ku zlatu je stav, keď je striebro za férovú cenu!

V čase písania týchto riadkov je pomer 79:1.

To je nárast len voči zlatu o 500%!

James začal svoju kariéru pred viac ako piatimi desaťročiami v banke Chase Manhattan, kde pracoval na úlohách v Thajsku, na Filipínach a v Hongkongu. Odvtedy bol manažérom komoditného oddelenia investičného úradu Abu Dhabi a zastával rôzne poradenské funkcie v oblasti správy peňazí. V roku 2001 spoluzaložil so svojím synom Geoffom Turkom spoločnosť Goldmoney a dodnes je aktívnym členom predstavenstva a poradcom.

Pôvodný článok: https://kingworldnews.com/james-turk-says-50-silver-is-days-or-weeks-away-not-months/

James Turk hovorí, že striebro za 50 dolárov je vzdialené dni alebo týždne, nie mesiace

James Turk dnes varoval King World News, že 50 dolárov za striebro je vzdialených niekoľko dní alebo týždňov, nie mesiacov.

Rekordné maximá pre zlato, striebro štartujú

20. októbra (King World News) – James Turk: „Viete, čo považujem za pozoruhodné na všetkých týchto rekordných hodnotách zlata, Erik? Je to nedostatok vzrušenia, ktorý sa zvyčajne vyskytuje na vrcholoch býčích trhov.

Málokto tomu venuje pozornosť. To zvyčajne znamená, že býčí trh má pred sebou ešte veľa času, z čoho môžeme usudzovať, že zlato na úrovni 2700 USD je ešte stále na začiatku tohto rastového trendu.

Dnešok mi teda pripadá ako raná fáza iných veľkých býčích trhov so zlatom, ktoré som zažil od roku 1971. Je to ako 45 dolárov v roku 1971 na ceste k 200 dolárom o dva roky neskôr alebo 100 dolárov v roku 1976, ktoré sa potom vyšplhali na svoje maximum 850 dolárov v roku 1980, alebo 340 dolárov v roku 2002 na ceste k 1900 dolárom v roku 2011 po veľkej finančnej kríze.

Súčasný rastový trend sa začal v novembri 2023, keď zlato konečne prekonalo hranicu 2 000 USD a dosiahlo nové rekordné maximá. Odvtedy si razí cestu po schodoch vyššie k novým rekordom, ako môžeme vidieť na tomto grafe.

Obrázok 1: Krásny zlatý schodiskový vzor stúpajúci vyššie

Stúpajúca cena striebra

Zlato je hnané nahor rôznymi faktormi, ale všetko sa odvíja od ponuky a dopytu, základného princípu všetkých hospodárskych aktivít. Dopyt po dolári na celom svete klesá a zlato rastie, pretože je osvedčeným bezpečným prístavom na ochranu kúpnej sily. Rovnako je na tom aj striebro, ktoré však má čo doháňať.

Striebro

Momentálne je striebro ďaleko od svojho rekordu 50 dolárov, ktorý dosiahlo v roku 1980 a opäť v roku 2011, ale čoskoro očakávam nový rekord. Aktualizoval som ten istý graf týždennej zatváracej ceny striebra, ktorý už poznajú čitatelia King World News, s jednou malou zmenou, ktorá vysvetľuje moje uvažovanie. Ide o graf v logaritmickej mierke, ktorý porovnáva minulé percentuálne zisky s potenciálnymi budúcimi ziskami.

Obrázok 2: Po prelomení, ČERVENÁ ŠÍPKA (ľavá strana grafu) naznačuje potenciálny masívny rast zisku pre striebro

Pridal som červenú šípku, aby som zvýraznil, čo sa stalo v roku 2020. Uvidíme, či sa podobný percentuálny zisk podarí dosiahnuť aj v nasledujúcich týždňoch. Samozrejme, ide o prognózu, nie o predpoveď, ktorá vychádza z predpokladu, že história sa niekedy opakuje.

Potenciál na zopakovanie existuje, pretože striebro je neúnavne akumulované silnými rukami, čo má za následok túto obrovskú viacročnú základňu podpory. Striebro sa teraz vymaňuje zo základne, ako aj z reverzného obrazca hlava a ramená, ktorý je jedným z najspoľahlivejších zo všetkých grafických obrazcov.

S piatkovou novou 12-ročnou uzatváracou cenou striebro prehrýzlo menšiu rezistenciu na úrovni 32 USD, ktorú prvýkrát dosiahlo v máji tohto roka. Striebro je teraz pripravené vystreliť vyššie, ako to urobilo v roku 2020, z jedného veľmi dôležitého dôvodu. Dopyt po fyzickom kove získava prevahu nad predajcami nakrátko na trhu s papierom, ktorí sa pokúšajú „krotiť“ cenu. Fyzická vec má nevyhnutne navrch nad papierovou, pretože skutočná vec je cennejšia a užitočnejšia ako len prísľub dodania skutočnej veci niekedy v budúcnosti…

Striebro za 100 USD na dohľad

Takto vidím vývoj drahých kovov na konci roka, Erik. Zlato bude naďalej stúpať a dosahovať nové rekordy, ale aj striebro sa chystá dobehnúť svoje vlastné nové rekordy.

Zdá sa mi, že 50 USD je vzdialených niekoľko dní/týždňov, nie mesiacov. Po prekonaní hranice 50 USD desaťročia budovania základne poháňané nezastaviteľným dopytom po fyzickom striebre spustia veľký býčí trh, ktorý striebro privedie k reálnej hodnote.

Vo svete fiat meny nemôžete na meranie reálnej hodnoty použiť doláre ani žiadnu inú menu. Nemôžeme predpovedať, či centrálne banky budú inflovať alebo deflovať, preto musíme ako meradlo použiť zlato.

Férovou hodnotou striebra je teda pomer zlata a striebra pod 30 – a pravdepodobne blízko historického pomeru 16 uncí striebra na jednu uncu zlata. Ak zlato naozaj dosiahne môj krátkodobý cieľ 3 000 USD a ak – to je veľké „ak“, ale stojí za to o tom premýšľať – pomer klesne na 30, ako sa to naposledy stalo v roku 2011, 100 USD striebra je na dohľad.


Ing. Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

17.10.2024

 Všetci píšu o STRIEBRE

Aktuálne vám prinášam preklad štyroch článkov, ktoré rozoberajú aktuálny stav na trhu so striebro a dopady neriešiteľného deficitu striebra.

Každému, kto číta moje príspevky bez akéhokoľvek zaváhania a so stopercentným presvedčením vrelo odporúčam, že akékoľvek zdroje, ktoré máte odložené, či už vo forme menovej hotovosti, alebo v cenných papieroch, alebo v akejkoľvek inej forme si zmeňte na striebro, kým ho máte prakticky zadarmo.

Nikdy už nebudeme mať takúto príležitosť nielen prežiť finančné otrasy, ktoré sa ešte len začali, ale zároveň bez akéhokoľvek rizika straty si zmnohonásobiť svoj majetok.

Striebro je vaša životná šanca, ktorá sa už nikdy nezopakuje !

Prvý článok : Priemyselný dopyt môže do roku 2025 pohltiť celý trh so striebrom

Poznámka Ing. Jozef Szeles; CHRYSOS s.r.o.:

Tento článok bol publikovaný v The Jerusalem Post ešte v auguste tohto roka a vlastne zhŕňa to, čo vám pri striebre prízvukujem už niekoľko rokov.

Čísla neklamú! Dajú sa dočasne manipulovať, ale len dovtedy, kým nenastane fyzický nedostatok. Potom začne krutý boj kto z koho.

A nestačím vyzdvihovať, že na rozdiel od akejkoľvek inej komodity, vrátane zlata, jedine striebro je zo 70% dodávané z nestrieborných baní.

Pri každej inej komodite a akomkoľvek kove sú dodávané z primárnych baní.

A keďže pri striebre je to len necelých 30% z celosvetovej ťažby, sektor ťažbárov jednoducho nemôže reagovať na deficit medzi dopytom a ponukou. Bude to veľmi, veľmi zaujímavé sledovať, ako sa s týmto neriešiteľným a stále sa zväčšujúcim deficitom bude cena striebra vyvíjať.

Pôvodný článok: https://www.jpost.com/business-and-innovation/precious-metals/article-813589

Odborníci varujú, že prudký nárast priemyselného a vojenského dopytu po striebre by mohol do roku 2025 vyčerpať zásoby, čo by spôsobilo kolísanie cien a napätie v dodávateľskom reťazci.

Odborníci z odvetvia varujú, že zásoby striebra budú do roku 2025 na pokraji vyčerpania v dôsledku prudko rastúceho priemyselného dopytu. Tento vývoj by mohol mať ďalekosiahle dôsledky pre trhy, investorov a priemyselné odvetvia závislé od drahého kovu.

Rastúci priemyselný dopyt

  • Technologický pokrok: Dopyt po striebre v rôznych odvetviach špičkových technológií prudko rastie. Odvetvia ako elektronika, fotovoltaika (solárne panely) a automobilový priemysel sú hlavnými spotrebiteľmi striebra, pretože využívajú jeho výnimočnú vodivosť a odrazivosť.
  • Prudký nárast solárnej energie: Solárna energia je aj naďalej významnou hnacou silou dopytu po striebre. Každá fotovoltaická (FV) inštalácia si vyžaduje značné množstvo striebra. Keďže sa očakáva, že do roku 2024 dosiahnu celosvetové fotovoltaické inštalácie 660 GW, tlak na dodávky striebra sa zvyšuje.
  • Elektrické vozidlá (EV): Ďalším rozhodujúcim faktorom je prechod na elektrické vozidlá. Očakáva sa, že využitie striebra v elektrických vozidlách, od batériových systémov až po komplexnú elektroniku, bude exponenciálne rásť, pretože trh s elektrickými vozidlami sa rozširuje.

Vojenské využitie ako kľúčový faktor

  • Obranné technológie: Ďalším významným faktorom, ktorý prispieva k vyčerpaniu zásob, je dopyt armády po striebre. Použitie striebra v moderných obranných systémoch vrátane zbraní, komunikačných zariadení a sledovacích zariadení je kľúčové vďaka jeho vynikajúcej elektrickej vodivosti a odolnosti voči korózii.
  • Aplikácie v letectve a kozmonautike: Striebro sa vo veľkej miere používa v leteckom a kozmickom priemysle pre svoju spoľahlivosť a účinnosť v kritických komponentoch. S rastúcimi globálnymi rozpočtami na obranu sa očakáva, že vojenský a letecký sektor bude spotrebovávať čoraz väčšie množstvo striebra.

Klesajúca ťažba a málo nových objavov

  • Výzvy v oblasti ťažby: Problémom je aj klesajúca produkcia strieborných baní. Existujúce bane produkujú menej striebra a je len málo nových významných objavov, ktoré by doplnili vyčerpávajúce sa zásoby.
  • Ťažkosti pri prieskume: Prieskum nových ložísk striebra je čoraz ťažší a nákladnejší. Keďže kvalitných rúd je čoraz menej, ťažobné spoločnosti čelia problémom pri udržiavaní úrovne produkcie.

Dôsledky pre trh

  • Volatilita cien: Analytici trhu predpovedajú zvýšenú volatilitu cien, keďže priemyselné využitie spotrebúva zásoby striebra. Nedostatok striebra by mohol viesť k prudkému nárastu cien, čo by ovplyvnilo všetko od šperkov až po elektronický tovar.
  • Investičné príležitosti: Investori tento vývoj pozorne sledujú. Potenciálne vyčerpanie zásob striebra predstavuje riziká aj príležitosti. Zatiaľ čo niektorí investori môžu z prudkého nárastu cien profitovať, iní by mohli čeliť problémom v dôsledku zvýšenej nepredvídateľnosti trhu.
  • Napätie v dodávateľskom reťazci: Odvetvia, ktoré sú vo veľkej miere závislé od striebra, sa pripravujú na možné narušenie dodávateľského reťazca. Spoločnosti skúmajú alternatívne materiály a investujú do recyklačných technológií, aby zmiernili vplyv nedostatku striebra.

Pohľad experta

Odborníci z odvetvia čoraz častejšie vyjadrujú obavy z potenciálneho nedostatku striebra do roku 2025, ktorý je spôsobený prudkým nárastom dopytu v kritických odvetviach, ako je elektronika, solárna energia a elektrické vozidlá. Silver Institute a Metals Focus zdôrazňujú, že hoci výroba striebra zostáva stabilná, rýchly rast ekologických technológií by mohol predstihnúť ponuku, čo by mohlo viesť k výraznému deficitu. „Celosvetové inštalácie fotovoltaických článkov môžu v roku 2024 dosiahnuť 660 GW,“ uvádza Bernreuter Research, čím ďalej zdôrazňuje dopyt po striebre, ktoré je kľúčové vo fotovoltaických článkoch.

Celosvetové ročné inštalácie fotovoltaických zariadení 2015 - 2024 zdroj BERNREUTER RESEARCH

Tento názor podporuje aj výskum spoločností CPM Group a Wood Mackenzie, ktoré upozorňujú na klesajúce zásoby striebra a na zaťaženie zdrojov v súvislosti s intenzívnejším globálnym úsilím o dekarbonizáciu. Spoločnosť HSBC Global Research tieto obavy podporuje a predpovedá, že bez výrazných investícií do nových ťažobných projektov alebo recyklačných iniciatív môže trh so striebrom v polovici desaťročia čeliť výraznej nerovnováhe medzi ponukou a dopytom, čo môže viesť k rastu cien a zintenzívneniu konkurencie v oblasti tohto základného kovu.

Ako sa hodiny blížia k roku 2025, globálny trh sa pripravuje na výrazný vplyv priemyselného a vojenského dopytu po striebre na zásoby. Zainteresované strany v rôznych odvetviach musia v tomto vyvíjajúcom sa prostredí postupovať strategicky, predvídavo a inovatívne, aby zmiernili hroziacu krízu v zásobovaní.

Druhý článok: Ťažbári striebra sa snažia udržať krok s dopytom

Poznámka Ing. Jozef Szeles; CHRYSOS s.r.o.:

Tento článok je potvrdením mojej poznámky vyššie o anomálii pri dodávke striebra z nestrieborných baní a s tým súvisiacej v podstate neriešiteľnej situácie ohľadne vysporiadania sa s deficitom striebra.

Kde nič nie je, ani čert neberie.

Pôvodný článok: https://www.silver-phoenix500.com/article/silver-miners-struggle-keep-demand

Dopyt po striebre v posledných rokoch prudko vzrástol a ponuka s ním nedokázala držať krok.

Dopyt po striebre prevyšuje ponuku už tri roky po sebe a Silver Institute predpokladá ďalší deficit na trhu v roku 2024. Dôvodom je predovšetkým rýchlo rastúci priemyselný dopyt, konkrétne v sektore solárnej energie.

V roku 2023 trh so striebrom zaznamenal štrukturálny deficit vo výške 184,3 milióna uncí. V tomto roku sa predpokladá ešte väčší deficit ponuky na úrovni približne 215 mil. uncí. Išlo by o druhý najväčší deficit na trhu so striebrom, aký bol kedy zaznamenaný.

Produkcia v baniach medzitým od dosiahnutia vrcholu v roku 2016 poklesla.

To vyvoláva dôležitú otázku: Môžu baníci na striebro reagovať a obnoviť rovnováhu na trhu?

Sú tu značné výzvy.

Podľa spoločnosti Metals Focus dosiahla produkcia strieborných baní v roku 2016 vrchol na úrovni 900,1 milióna uncí. V tom čase sa cena striebra pohybovala v priemere okolo 13,30 USD za uncu. Od roku 2016 sa priemerná cena zvýšila na 20,70 USD za uncu. V súčasnosti je cena výrazne nad 31 dolármi za uncu.

Produkcia v baniach však na vyššiu cenu zatiaľ nereaguje. Spoločnosť Metals Focus predpokladá, že produkcia v baniach bude o 62,8 milióna uncí nižšia ako v roku 2016, čo predstavuje 7-percentný pokles.

Metals Focus predpovedá, že hoci v nasledujúcich piatich rokoch budeme svedkami rekordných cien striebra, „rast ponuky v baniach pravdepodobne zostane mierny a celosvetovo sa bude zvyšovať len minimálne“.

Prečo sa produkcia striebra nezvýši, aby uspokojila dopyt a využila tieto vyššie ceny?

Metals Focus obviňuje z cenovej nepružnosti skutočnosť, že viac ako polovica striebra sa ťaží ako vedľajší produkt pri ťažbe základných kovov.

„Hoci striebro môže byť významným zdrojom príjmov, ekonomika a výrobné plány týchto baní sa riadia predovšetkým trhmi s meďou, olovom a zinkom. Preto je nepravdepodobné, že by aj výrazné zvýšenie cien striebra ovplyvnilo výrobné plány, ktoré závisia od iných kovov.“

Približne 28 % ponuky striebra pochádza z primárnych strieborných baní, kde je produkcia pevnejšie viazaná na cenu. Strieborné bane však čelia vlastným výzvam vrátane klesajúcej kvality rudy a rýchlo rastúcich nákladov na ťažbu.

Kvalita rudy klesla približne o 22 %, čo znamená, že cena striebra musí o toľko stúpnuť, aby sa zachovali marže.

Metals Focus zhrnul nákladové problémy, ktorým čelia ťažiari striebra.

„Rastúce výrobné náklady ďalej obmedzili ponuku striebra. Napriek vyšším cenám striebra prevádzkové náklady v mnohých prípadoch predstihli rast príjmov, čo viedlo k malému alebo žiadnemu zlepšeniu prevádzkového peňažného toku ťažobných spoločností zameraných na striebro. Okrem toho naďalej rástli požiadavky na kapitálové výdavky, pričom inflácia nákladov na ťažbu si vyžadovala rastúce investície len na udržanie súčasnej úrovne výroby. Výsledkom je, že mnoho ťažobných spoločností ťažiacich striebro malo v posledných rokoch nízku zápornú hodnotu voľných peňažných tokov.“

Ak ceny striebra porastú podľa prognóz, bane dosiahnu hranicu, pri ktorej sa vyššie príjmy premietnu do lepšieho voľného peňažného toku.

„V tomto bode bude budúcnosť primárnej ponuky strieborných baní závisieť od toho, ako manažment rozdelí kapitál.“

Aj keď ťažobné spoločnosti vyčlenia značné zdroje na hľadanie nových zdrojov striebra a rozvoj nových baní, bude trvať určitý čas, kým sa výroba zvýši a zmierni nedostatok ponuky. Podľa Metals Focus „je nepravdepodobné, že by nová produkcia mohla vyrovnať súčasné deficity v krátkodobom až strednodobom horizonte. Aby sa tieto nedostatky skončili, závisíme skôr od toho, či recyklácia a dopyt zareagujú na predpokladanú cenovú rally.“

Prinajmenšom v najbližších rokoch budeme závisieť od čerpania nadzemných zásob, aby sme pokryli deficit ponuky.

Tretí článok: Delegáti LBMA nevidia zlato za 3000 USD v tomto období budúceho roka, sledovaným kovom bude striebro

Poznámka Ing. Jozef Szeles; CHRYSOS s.r.o.:

LBMA je v podstate jedna z inštitúcií zodpovedných za manipuláciu a stláčanie cien zlata a striebra. A keď už aj táto podvodná organizácia píše o cenách striebra, tak to je určite na zamyslenie. Jednoducho už nemôžu predstierať, že sa to deje, pretože na nich padá strecha. Všimnite si, že pre zlato predpokladali maximálnu cenu na tento rok 1990 USD, ale akosi im to už nevychádza, pretože v podstate stratili kontrolu nad cenami zlata a striebra.

A teda keď predpovedajú pre striebro 45 USD za uncu, tak je jasné, že toto číslo je len ich zbožné pranie a je veľmi podhodnotené.

Pôvodný článok: https://www.kitco.com/news/article/2024-10-15/lbma-delegates-do-not-see-3000-gold-time-next-year-silver-will-be-metal

(Kitco News) – Očakáva sa, že ceny zlata budú v nasledujúcich 12 mesiacoch pokračovať v rekordnom raste, ale podľa nálad na konferencii London Bullion Market Association (LBMA) o drahých kovoch v roku 2024 zostane aktívom, ktoré treba sledovať aj v roku 2025, striebro.

Podľa každoročného prieskumu medzi delegátmi LBMA 45 % účastníkov očakáva, že striebro bude v oblasti drahých kovov výkonnejšie. Medzitým sa 37 % respondentov domnieva, že zlato bude najlepším aktívom v sektore a na treťom mieste je platina, keďže 16 % delegátov predpokladá, že v budúcom roku bude žiariť najjasnejšie. Iba 2 % účastníkov očakávajú, že paládium dosiahne lepšie výsledky.

Delegáti v priemere predpokladajú, že ceny zlata sa do budúceho roka zvýšia na 2 941,40 USD za uncu. Prognóza LBMA odráža 10,5 % nárast oproti súčasnej úrovni. Spotové zlato sa naposledy obchodovalo na úrovni približne 2 661,90 USD za uncu, čo predstavuje denný nárast o 0,50 %.

Býčí výhľad nasleduje po tom, ako delegáti LBMA minulý rok výrazne podcenili potenciál zlata. V októbri 2023 sa v prieskume LBMA predpokladali ceny okolo 1 990 USD za uncu. Paul Fisher, predseda LBMA, poznamenal, že ceny oproti minuloročnej konferencii v španielskej Barcelone vzrástli o jednu tretinu. Dodal, že rally zlata nastala v dôsledku toho, že hospodárstvo USA zostáva relatívne zdravé, inflácia je zvýšená a trh práce vykazuje odolnú silu.

Robert Mullin, generálny partner spoločnosti Marathon Resource Advisors, v panelovej diskusii zdôraznil, že zlato nanovo definuje svoju úlohu ako užitočné aktívum v diverzifikovaných portfóliách.

„Zlato je veľmi účinný diverzifikátor portfólia. Centrálne banky na to prišli a myslím si, že západní investori na to práve začínajú prichádzať,“ povedal.

Zatiaľ čo zlato má v nadchádzajúcom roku stále značný potenciál, delegáti očakávajú, že do roku 2025 bude najsľubnejším aktívom striebro.

Prieskum ukázal, že delegáti predpokladajú nárast cien striebra na 45 USD za uncu. Tento býčí výhľad prichádza v čase, keď sa striebro naposledy obchodovalo na úrovni 31,45 USD za uncu, čo predstavuje nárast o takmer 1 %. Prognóza LBMA odráža 43 % nárast zo súčasnej úrovne.

Optimizmus na trhu so striebrom odznel aj počas panelovej diskusie, v ktorej odborníci konštatovali, že priemyselný dopyt naďalej spôsobuje deficity na trhu, pričom ponuka baní sa snaží držať krok.

„Nikdy som nevidel lepšie vyhliadky pre striebro,“ povedal počas diskusie Mitchell Krebs, generálny riaditeľ spoločnosti Coeur Mining.

Matt Watson, zakladateľ a prezident spoločnosti Precious Metals Commodity Management, sa podelil o svoj býčí postoj k striebru. „V prípade striebra nevidím žiadny zásadný pokles,“ povedal. „Je to univerzálny kov v periodickej tabuľke.“

Štvrtý článok: Striebro nemá žiadne fundamentálne negatíva, keďže trh vidí v dohľadnej budúcnosti fundamentálne deficity

Poznámka Ing. Jozef Szeles; CHRYSOS s.r.o.:

Pripravujem pre vás aj dosť rozsiahli príspevok do blogu, kde zvýrazňujem, že pri pohľade na striebro a zlato ma technické analýzy a z toho vyplývajúce predikcie veľmi nezaujímajú. Pre mňa sú len podporného charakteru, ale keďže vychádzajú z čísiel papierového striebra a zlata, nemajú veľkú vypovedaciu hodnotu, pretože to, čo sa teraz práve deje v praxi, je rúcajúci sa finančný systém založený na nekrytých menách a cielenom potláčaní ceny peňazí – zlata a striebra, ktoré by ináč odhaľovali v akom srabe sa nachádzame.

Pre mňa je dôležitý základ, čiže fundament zlata a striebra. A to je ich duálny charakter, čiže sú to aj peniaze, aj priemyselné vzácne kovy. A to najmä striebro, keďže sa v oveľa väčšej miere používa v elektrotechnike a iných odvetviach priemyslu. Všetky ostatné vzácne aj menej vzácne kovy sú čisto len priemyselné.

Peňažný charakter zlata a striebra je nemenný stav, lebo len zlato a striebro sú peniaze. Všetky ostatné finančné aktíva sú založené na dlhu s rizikom druhej strany.

Veľmi zaujímavá je poznámky v článku o tom, že keby sa teraz našiel nový zdroj, trvalo by to 20 rokov, kým sa to striebro dostane do obehu. Ale je tam to slovko „keby“!

Pôvodný článok: https://www.kitco.com/news/article/2024-10-17/silver-has-no-fundamental-downside-market-sees-fundamental-deficits

(Kitco News) – Rok 2024 bol pre striebro zaujímavý. Po pomalom začiatku sa tento drahý kov stal najvýkonnejším aktívom v sektore, pričom jeho ceny v tomto roku vzrástli o takmer 34 %.

Hoci ceny môžu v najbližšom období zostať volatilné, podľa účastníkov diskusie na konferencii LBMA 2024 Precious Metals Conference panuje na trhu silná býčia nálada.

Účastníci diskusie poznamenali, že na trhu so striebrom sa tento rok očakáva výrazný prebytok dopytu a vzhľadom na to, že dopyt neustále prevyšuje ponuku, tento trend by mohol v dohľadnej budúcnosti pokračovať.

Podľa každoročného prieskumu Silver Institute sa očakáva, že trh bude čeliť deficitu 215,3 milióna uncí striebra, čo je druhý najväčší nedostatok za viac ako dve desaťročia. Predpokladá sa, že celkový svetový dopyt po striebre vzrastie na 1,219 mld. uncí, čo predstavuje 2 % nárast oproti minulému roku.

Mitchell Krebs, generálny riaditeľ spoločnosti Coeur Mining, uviedol, že trh so striebrom prešiel úplnou transformáciou, keďže striebro sa stalo rozhodujúcim priemyselným kovom. Poznamenal, že elektrifikácia svetového hospodárstva si bude vyžadovať podstatne viac striebra.

„Nikdy som nevidel lepšie vyhliadky pre striebro. Je to mimoriadne vzrušujúce obdobie na trhu so striebrom,“ povedal Krebs.

Matt Watson, zakladateľ a prezident spoločnosti Precious Metals Commodity Management, zdôraznil, že investori by nemali podceňovať priemyselné využitie striebra, keďže technológie a globálna ekonomika sa naďalej vyvíjajú.

„Výhľad rastu v oblasti elektroniky je fenomenálny. Je to univerzálny kov v periodickej tabuľke,“ povedal. „V prípade striebra nevidím žiadnu zásadnú nevýhodu.“

Krebs zdôraznil, že hoci dopyt zostáva silný, základnou otázkou je: odkiaľ bude pochádzať ponuka? Dodal, že ťažobný sektor nie je schopný nájsť dostatok striebra, aby nahradil to, čo sa už vyrába.

Poznamenal tiež, že aj keby sa zajtra podaril veľký objav, trvalo by 20 rokov, kým by sa toto striebro dostalo na trh, a to vzhľadom na čas potrebný na prieskum, povolenia a výstavbu baní.

„Nie sme schopní držať krok s dopytom a neviem, odkiaľ príde ponuka na strane produkcie,“ povedal. „Pri týchto problémoch s ponukou a súčasnom profile dopytu vidím, že tieto deficity budú pokračovať.“

Je tiež nepravdepodobné, že by sekundárny trh dokázal vyplniť chýbajúcu ponuku. Darshana Thackerová, globálna obchodná manažérka spoločnosti Ames Goldsmith Corporation, vysvetlila, že hoci sa v elektronických zariadeniach používa veľa striebra, len veľmi málo tohto kovu sa recykluje. Poukázala na to, že recyklácia sa skomplikovala, keďže striebro sa často mieša s inými zložkami.

„Recyklácia striebra bude zohrávať dôležitú úlohu pri zásobovaní trhu,“ povedala. „Na efektívne zhodnocovanie kovu sú však potrebné investície do nových technológií. Ak nezlepšíme recykláciu, neviem, odkiaľ sa budú brať dodávky striebra.“

Watsonová dodala, že aj keby sektor zdvojnásobil ponuku recyklovaného kovu, stále by to nestačilo na uspokojenie rastúceho dopytu.

Približne polovica dopytu po striebre pochádza z priemyselných aplikácií, zatiaľ čo druhá polovica z investičného trhu a trhu so šperkami. Účastníci diskusie uviedli, že očakávajú nárast investičného dopytu, keďže priemyselný dopyt naďalej rastie.

Danielle Oliariová, prevádzková riaditeľka spoločnosti CNT Depository, uviedla, že jej spoločnosť zaznamenala silný sekundárny trh. Dodala, že v súčasnom prostredí je viac predávajúcich ako kupujúcich, avšak výrobky z mincovní boli tento rok slabé, takže sekundárna ponuka dokázala pokryť dopyt.

Oliariová tiež spomenula, že by nebolo treba veľa, aby sa investičný dopyt zvýšil, čo by len zvýšilo celkový deficit trhu.

„Spotrebitelia, ktorí chcú mince a prúty, súťažia o to isté striebro, o ktoré bojuje priemyselný sektor. To podporí ceny,“ povedala. Pokiaľ ide o to, kam budú ceny smerovať, panel neposkytol žiadne konkrétne prognózy okrem ich všeobecne býčieho výhľadu. Podľa prieskumu na konci konferencie však delegáti očakávajú, že ceny striebra vzrastú na 45 USD za uncu, čo predstavuje viac ako 40 % nárast oproti súčasnej úrovni.


Ing. Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

4.06.2024

 

Dopyt Číny a Indie po striebre všetko zmení!

Dobrý deň prajem každému čitateľovi!

Dnes vám prinášam preklad rozhovoru troch pánov, ktorých stručné prestavenie nájdete nižšie. Ide o trištvrte hodinové video o tematike blízkej a vzdialenejšej budúcnosti striebra so zreteľom na najčerstvejšie udalosti, bezprecedentného dopytu dvoch najľudnatejších krajín sveta, Indie a Číny.

Už len kvôli číslam o dopyte a z toho vyplývajúceho tlaku na ceny striebra sa oplatí každému prečítať aspoň nižšie uvedený stručný preklad, kde som síce neoddeľoval ktoré sekcie sú od ktorého pána, ale podstatné je čo hovoria a nie, ktorý z nich to hovorí.

Je to kapitola z edície „The Jay Martin Show“, video nájdete na tomto odkaze:

Ted Butler & Shawn Khunkhun: "China & India Demand For Silver Will Change Everything!" TWIM Ep 9

Stručné predstavenie účastníkov rozhovoru:

Jay Martin, investor a generálny riaditeľ Cambridge House, rozoberá myšlienky lídrov z celého sveta s odbornými znalosťami v oblasti správy peňazí, geopolitiky, makro financovania, komodít, technológií a akýchkoľvek nových trendov, o ktorých by sa jeho publikum malo dozvedieť.

Shawn Khunkhun

CEO & Director at Dolly Varden Silver Corp

Shawn Khunkhun má viac ako 15 rokov skúseností v sektore kapitálových trhov, prieskumu nerastov a rozvoja so zameraním na zvyšovanie hodnoty pre akcionárov. Pôsobil na rôznych strategických pozíciách vrátane vzťahov s investormi, rozvoja spoločnosti, generálneho riaditeľa a riaditeľa.

Dolly Varden Silver Corporation je spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom nerastov zameraná na pokrok vo svojom 100% držanom projekte Kitsault Valley, ktorý sa nachádza v Zlatom trojuholníku v Britskej Kolumbii v Kanade, 25 km po ceste k vode s hlbokým prílivom.

Ted Butler

Nemýľte si ho s jeho starším americkým menovcom, Ted Butler je nezávislý analytik, ktorý píše na pomedzí makroekonomiky, geopolitiky a komodít.

Tedova kariéra sa nechtiac začala jeho odstúpením od magisterského štúdia financií – rozhodnutie, ktoré urobil po tom, ako bol rozčarovaný z nepochopiteľných predpokladov vyučovacích metód na univerzite.

Ted, ktorý mohol slobodne a neobmedzene viesť vlastný výskum, začal pátrať po pravde o finančnom systéme, čo ho rýchlo priviedlo k uznaniu zdravých peňazí – zlata a striebra – ako nevyhnutného lieku na chaos, ktorý dnes sužuje náš peňažný systém.

Sila Tedovho presvedčenia ho nasmerovala k Davidovi Morganovi – ktorý Teda najal ako autora pre svoju mesačnú publikáciu: Morgan Report – a následne Ronalda Stöferleho, ktorý Teda zamestnal ako autora pre svoju výročnú publikáciu a publikáciu Marka J. Valeka: In Gold We Trust Report.

Preklad jednotlivých častí rozhovoru:

Boli výbuchy ceny striebra aj v minulosti, 1980, 2011, ale teraz sú úplne iné základy.

Máme za sebou 4 roky deficitu, ktorý v roku 2024 bude 250 miliónov uncí, to jednoducho nie je udržateľné bez vyšších cien a dopyt po solárnej energii je obrovský a nevykazuje žiadne známky spomalenia.

A sú tu úplne mylné predstavy médií a investorov o striebre.

Napríklad vplyv indického dopytu. Len vo februári doviezli 70 miliónov uncí, čo bolo vyše 64% celkového dovozu Indie v roku 2023 a v skutočnosti je to tiež ekvivalent všetkých mincí American Eagle vyrobených v US Mint za posledné tri roky.

Máme tu odhalenie projektu solárnej elektrárne od Adani Energy (indická mega firma), ktorá je päťkrát väčšia ako Paríž.

Toto sú všetko obrovské faktory, ktoré sú úplne prehliadané a podceňované.

Ľudia žijú v tejto západnej bubline a zabúdajú, že najväčšie determinanty dopytu po zlate a striebre sa presúvajú na východ.

Postupná normalizácia pomeru striebra k zlatu (teraz sme od 1:125 už na 1:73) ukazuje dlhý býčí trh s drahými kovmi, ale nikdy som si pred 4 rokmi ani len nepredstavoval, že 35% trhu so striebrom zaberie slnečná energia a India.

Takže tretina striebra, ktoré dnes ťažíme, ide do dvoch zdrojov a predpokladá sa, že pri solárnej energii ideme na 50% trhu.

A potom je tu Čína so šanghajskou burzou a investormi ochotnými zaplatiť 3 až 6 dolárov za uncu nad spot, pretože informácie, z ktorých vychádzajú sú presnejšie ako tie, ktoré dostávame my a ktoré sú manipulované.

Väčšina striebra, ktoré prichádza na trh je vedľajšia produkcia baní, či už medených alebo iných.

Je to 72% striebra, a jediná cesta zvýšenia produkcie je zvýšiť kapitálové investície do strieborných baní.

Ale to nie je vôbec možné pri týchto cenách striebra, to nie je ekonomické ani pri 50 dolároch za striebro, ani pri 75 dolároch.

Možno pri 200 alebo 300 dolároch za uncu striebra

Presúvame sa do okamihu, možno nie zajtra, ale o rok, dva, kedy už nebudeme vedieť kŕmiť narastajúci dopyt od solárnej energie, či investičný dopyt.

A jednoducho neexistuje žiadna náhrada za striebro.

A celý západný ťažobný priemysel žije v minulosti. Manažéri, ktorí sú desaťročia naučení na tieto cenové rozsahy striebra, uspokojení samoľúbosťou.

A nie je to len o striebre. Ale konkrétne v striebre sa veľmi pomýlili.

Ďalšia z vecí, ktoré sme vôbec nepredpokladali, je Mexiko so svojimi povrchovými baňami striebra. Mexiko ako najväčší producent striebra z pravých strieborných baní, kde práve jednajú o zákaze ťažby.

V baniach v Peru, Čile a predovšetkým Mexiko ,kde sa ťaží primárne striebro sa dostávajú do problémov s miestnymi politikmi.

Tí, ktorí hľadajú paralely s doterajšími nárastmi striebra vôbec nekalkulujú s týmito najviac určujúcimi faktormi, ktoré doteraz neexistovali.

Majú sa rozbehnúť veľké projekty v ťažbe medi, ktoré by mohli produkovať aj viac striebra, ale tie sú vzdialené 30 rokov.

Sme na historických maximách vo všetkom, v medi, v zlate, Porsche, vo všetkom!

Jedine len v striebre sme na minimách!

Je to životná príležitosť pre každého!

Poďme ďalej, máme tu politiku znárodňovania prírodných zdrojov v Latinskej Amerike a Afrike s podporou Číny. Sú to významné zdroje ťažby aj zlata a striebra.

A úpadok Západu, ktorý nie je schopný si udržať svoj vplyv v týchto krajinách.

Práve teraz prebieha bitka o Afriku. Wagnerova skupina (Rusi) ponúka v afrických krajinách ochranu pri prevratoch, ktoré sa dejú, zlato prúdi do Ruskej centrálnej banky. 28% rezervných aktív Ruskej centrálnej banky je v zlate.

Čína sa poučila zo zmrazenia 300 miliárd USD Ruska ešte pred vypuknutím vojny s Ukrajinou a takisto hromadí 17 mesiacov po sebe zlato ako neutrálne rezervné aktívum, ktoré nie je možné použiť ako zbraň ako USD.

A to je v konečnom dôsledku dobré aj pre striebro, pretože ho ťahá so sebou.

Preto centrálne banky hromadia zlato aj pri týchto cenách, ktoré sme nevideli za posledných 50 rokov, okolo 1200 ton ročne.

Pretože zlato a striebro je aktívum, ktoré nie je zodpovednosťou nikoho iného.

Vyhlásenie Jima Rickardsa o zlate na 25000$ nie je vôbec uletené, počul som aj o 50000$. Toto nie sú vôbec senzačné titulky, je tu množstvo faktov a dôkazov na podporu týchto čísiel.

USA prekročili 1 bilión $ počas Reagana, každá ďalšia administratíva zdvojnásobila dlh, Clinton 4, Bush 8, Obama 16, Trump viac ako 30.

Raz sa to musí zlomiť a ten moment prišiel. To je ten dôvod, prečo BRICS robia to, čo robia.

A striebro aj pri takýchto udalostiach robí za týždne také pohyby ako zlato za mesiace.

Vo februári bolo na 23$ za uncu, dnes 32$. a keď sa pozriem späť na september, kde sme mali dve minimá v posledných dvoch rokov, 20$ v septembri 2023 a 18$ v septembri 2022 a keď vidíte, ako sa teraz peniaze valia do akcií ťažiarov, proste všade vidíte, že to prichádza.

Pomer zlata a striebra, ktorý sa dá považovať už za normálny je minimálne 1:40.

Čiže striebro aj voči zlatu sa minimálne zdvojnásobí.

Striebro je momentálne jediný kov, ktorý neprekonal svoje maximá z roku 1980 zo skupiny kovov, ktorá zahŕňa zlato, olovo, zinok, cín, železo, platinu, paládium a ródium.

2400$ na zlate spred niekoľkých týždňov neznamenali 80$ na striebre, hovoríme o pomere 30:1 (ako v roku 1980).

Ľudia si myslia, že striebro sa už stalo len čisto priemyselným kovom a nebude korelovať so zlatom a veľmi sa mýlia.

Striebro sa dostalo na 32$ bez znižovanie úrokových sadzieb. FED a ostatné centrálne banky sa ešte len pripravujú na ich zníženie. A to vždy znamenalo ďalší nárast zlata a predovšetkým striebra.


Ing. Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

19.05.2024

Cena striebra sa dostáva nad 30 dolárov, podľa analytikov je to len začiatok

Dobrý deň, milí klienti, v piatok 17.5.2024 nám zlato opäť poskočilo nad 2400$, zastavilo sa na 2114$, čo je len máličko od historického nominálneho maxima z 12.4. tohto roka.

Ale striebro v piatok narástlo o skoro 7% za deň a upravilo vzájomný pomer voči zlatu na 1:76,5!

A áno, toto je len začiatok.

Zlato bude naďalej rásť, dlhé roky až desaťročia, to závisí od mnohých faktorov, hlavne od rýchlosti kolapsu dlhového systému a krokov BRICS+ ohľadne kreovania nového systému založeného najmä na zlate.

S tým už nikto nič nespraví.

Ale striebro je v neriešiteľnom, čoraz väčšom fyzickom deficite. Ťažba bude len klesať, a spotreba bude raketovo rásť.

Ani s tým už nikto nič nespraví.

A preto bude na svojej ceste vpred vyrovnávať aj umelo vytvorený hendikep voči zlatu, z nedávneho vzájomného pomeru 1:90 na férový pomer stanovený trhom a svojimi vlastnosťami.

Čiže jeho dôležitosťou a vzácnosťou.

Pamätajte, vyťaží sa len asi 8 krát viac striebra ako zlata.

Takže tam by mal byť aj ich vzájomný pomer. 1:8.

A z pomeru 1:76,5 to je skoro 10 násobný nárast voči zlatu.

A keďže aj zlato bude naďalej rásť, koľko asi bude stáť striebro v $ či €?

Ak do striebra vchádzate pri pomere 1:76,5 a pri pomere 1:40 by ste sa rozhodli prejsť do zlata, budete mať dvakrát toľko zlata, ako teraz!

Preto sám som teraz v čisto striebornej pozícii a počkám si na jasný sled udalostí.

A ak teda budem chcieť, budem mať viac zlata vďaka striebru. A je jedno, koľko bude zlato stáť v €, pretože ide len o vzájomný pomer zlata a striebra.

A predovšetkým, najdôležitejšia je ochrana vášho majetku!

Pretože striebro a zlato sú jednoducho vaše peniaze pod vašou kontrolou bez rizika druhej strany.

Je to vaša likvidita, ktorú kedykoľvek a kdekoľvek môžete používať podľa potreby.

Tento článok je opäť o technickej analýze striebra, čiže sú to len predikcie na základe obchodovania s papierovými futures kontraktmi, ale aj tieto analýzy už jednoznačne ukazujú neodvratný nárast striebra.

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/article/2024-05-17/silver-price-makes-move-above-30-analysts-say-its-just-getting-started

Preklad Jozef Szeles; CHRYSOS s.r.o.

Po relatívne pomalom začiatku v prvom štvrťroku sa striebro dostáva do pohybu a výrazne predbieha zlato, ktoré sa obchoduje na 11-ročnom maxime.

Tesne pred víkendom ceny striebra prekonali hranicu 30 USD za uncu. Júlové futures kontrakty na striebro sa naposledy obchodovali na úrovni 30,74 USD za uncu, čo predstavuje denný nárast o takmer 3 %. Na porovnanie, zlato sa obchoduje na úrovni 2 406,20 USD, čo predstavuje denný nárast o 0,88 %.

Rastúce ceny striebra stlačili pomer zlata a striebra pod 80 bodov a obchoduje sa na najnižšej úrovni od augusta.

Podľa niektorých analytikov sa striebro práve rozbieha, keďže drahý kov má solídnu dynamiku.

„Striebro sa nezdá byť prehriate, keďže na denných časových rámcoch len teraz vstupuje do prekúpeného teritória na ukazovateli RSI,“ uviedol v piatok vo svojej poznámke Alex Kuptsikevich, hlavný trhový analytik spoločnosti FxPro. „Minulý mesiac striebro aktívne pridávalo ďalšie tri týždne po tom, ako sa RSI dostal na úrovne nad 70. Dvojtýždňový pullback v druhej polovici apríla neskôr túto prekúpenú oblasť odstránil. Z technického hľadiska sa tým uvoľnila cesta nahor.“

Kuptsikevich dodal, že jeho krátkodobý cieľ pre striebro je 33 USD za uncu; dodal však, že drahý kov by sa mohol vážne posunúť na svoje historické maximum 50 USD.

„Dlhodobé trendy sú tiež na strane býkov. V posledných dvoch rokoch dokázali po prepadoch pod 200-týždňový kĺzavý priemer rýchlo otočiť cenu smerom nahor. Tento rok sa cena úspešne odpútava od tejto hranice, ale najzúrivejšia časť rally môže byť ešte pred nami,“ povedal. „Striebro by mohlo byť pripravené zopakovať rastový špurt, ktorý predviedlo v rokoch 2010 – 2011.“

V nedávnom rozhovore pre Kitco News Michele Schneiderová, riaditeľka pre vzdelávanie a výskum v oblasti obchodovania v spoločnosti MarketGauge, uviedla, že striebro je vďaka svojej hodnotovej hre atraktívnejšie ako zlato.

Dodala, že striebro má tendenciu dosahovať lepšie výsledky v prostredí vyššej inflácie. Hoci aprílový jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý vylučuje volatilné ceny potravín a energií, zaznamenal prvý pokles za posledných šesť mesiacov, podľa Schneiderovej zostáva na zvýšenej úrovni 3,6 %.

Zatiaľ čo niektorí ekonómovia oslavovali pokles tlakov na spotrebiteľské ceny, Schneider povedal, že sa stále pozerajú na infláciu na nesprávnych miestach.

Vysvetlila, že rastúca geopolitická neistota a obnovený tlak na výrobu na pevnine v USA budú zvyšovať ceny a oslabovať americký dolár.

„Tento pohyb striebra nám hovorí, že v ekonomike máme trhliny, ale nevieme, ako sa tieto trhliny prejavia,“ povedala. „Povedie to k dlhovej kríze? Bude musieť Fed znížiť sadzby? V každom prípade by sme mali očakávať vyššiu infláciu.“

Schneiderová uviedla, že úroveň 30 USD predstavuje pre striebro dôležitý bod odporu.

„Ak sa striebro udrží na úrovni 29 a dostane sa cez 30, nevidím dôvod, prečo by sme sa nakoniec nemohli dostať na 35 a 40,“ povedala.


Ing. Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

12.05.2024

 

Práve teraz musíš ochrániť svoj majetok!

Dobrý deň, milí klienti, dnes vám prinášam stručný preklad videa, rozhovor medzi Andrew Maguire a Andy Schectman v programe „Live from the Vault“ o najnovších udalostiach v oblasti zlata a striebra.

Video si môžete pozrieť tu:

You need to protect your wealth NOW Feat. Andy Schectman - LFTV Ep 170

Každému vrelo odporúčam ho pozrieť. Ak viete po anglicky, máte veľkú výhodu, ak nie, môžete si zapnúť automatický preklad, ale pripravil som vám preklad toho najdôležitejšieho z tohto rozhovoru.

Obidvaja páni už desaťročia pôsobia v oblasti peňažných kovov, sú uznávanými odborníkmi po celom svete.

Andrew Maguire žije v Londýne a Andy Schectman v USA v Minneapolise.

Keďže celý svoj život prežil v USA, je veľmi zaujímavé sledovať, ako sa zmenil jeho pohľad na kedysi slobodnú krajinu neobmedzených možností, ktorá sa zmenila na tú džungľu bez východiska, akou je dnes.

Nech sa páči, stručný preklad s citáciami z uvedeného rozhovoru:

Dejú sa veci, ktoré sa predtým nikdy nestali. Koľko ľudí by povedalo, že zlato dosiahne 2400 $? A stalo sa to.

A to isté sa bude diať so striebrom, ale základy striebra sú oveľa väčšie, pretože striebro vychádza z oveľa väčšieho potlačenia.

A to všetko pri zväčšujúcom sa deficite, ktorý bude stále väčší.

Niekedy sa možno ešte správa opačne, ako predpokladáme, ale keď svoje závery založíš na matematike a ekonómii s prímesou logiky starej školy vidíme presne to, čo sa deje a bude diať.

Na rozdiel os mainstreamu, ktorý je hlásnou trúbou zločincov na čele s JP Morgan, ktorý zaplatil pokutu 920 miliónov, ich obchodník sedí väzení, ale banka má stále povolenie podnikať a prevádzkovať najväčší strieborný trast na svete.

Je proste plno vecí, ktoré nedávajú zmysel.

Naše médiá nerobia len zlú prácu, aby nám povedali, čo sa deje, oni nerobia žiadnu prácu.

Väčšina ľudí nevidí, čo sa na nich valí, nebudú robiť nič pre svoju ochranu.

Teraz je to prvýkrát v mojej kariére, keď chlapi ako ty dostávajú konečne pozornosť odbornej obce, čo sa to presne so zlatom a striebrom deje, na druhej strane široká verejnosť je úplne mimo, čo je šokujúce!

Začnime tým, čo obaja vášnivo milujeme. Striebro.

Pretože je to vzrušujúce, pretože striebro je nastavené na raketový rast, niet žiadnej cesty späť!

Keď India na začiatku začala vo veľkom nakupovať striebro a zavolali nám z Heraeus a Valcambi, či im nemôžem zohnať nejaké striebro, povedal som im, čo ste sa zbláznili? To ja chodím za vami kupovať.

Ale oni potrebovali vykryť 2000 ton indického dopytu, ktorí platia na ruku.

Toto nie je jediný príbeh, deje sa tu mnoho vecí a dejú sa naraz.

Pripravovaná spoločná mena BRICS, ktorí už teraz si navzájom účtujú transakcie v miestnych menách, nie v $.

Ďalej je tu cena. Momentálne je určovaná západnými špekuláciami. Ale Čína s BRICS hovorí,  my vlastníme, vyrábame a spotrebúvame, ale vlastný cenový mechanizmus, ktorý by vyvážil ponuku a dopyt určuje západ.

Nie je možné robiť žiadne strategické plánovanie pre hospodársky rozvoj ak nekontrolujete ceny základných komodít.

Tvorbou cien s touto novou krytou menou sa zbavíte západných búrz s komoditami.

Skutočná cena zlata bude známa!

Vlastne hovoria, že vieme, že manipulujete ceny ale použijeme to proti vám, ako Jiu jitsu, použijeme vašu páku proti vám, vyprázdnime COMEX, vyberieme kov z ETF, kúpime všetko, čo nie je pribité, dovezieme 400 miliónov uncí striebra.

Nikto z nás nie je taký hlúpy a naivný, aby dôveroval západnej „cene“ papiera.

Keď bol COMEX vytvorený na potláčanie cien, kde sa predstiera, že tým, že majú $ na maržovom účte ale nemajú kov, ktorý uvádzajú, vtedy ešte krajiny BRICS neboli dostatočne industrializované a sofistikované, ale teraz už sú!

A toto je len začiatok!

Práve teraz zvýšili ceny zlata a striebra aby vysali všetok kov, pretože hlupáci na západe ho pri týchto cenách ochotne predávajú.

Nevieme, kedy ten moment nastane, ale je to neuveriteľne blízko!

Tým, že odsávajú fyzické kovy, vylučujú budúce riziká konfiškácií a zlyhaní protistrán – to, čo už máte fyzicky vám už nemôžu zamraziť ako účet, alebo US dlhopisy a pokladničné poukážky.

Takže prešli na vzájomné vyrovnanie v miestnych menách a zlato, striebro a ropa budú ich bohatstvo, ktoré používajú miesto US papierikov.

Tieto nákupy a predaje komodít vysporiadané v ich lokálnych menách predstavujú bilióny, ktoré doteraz šli cez $. Keďže nepoužívajú $, je to najväčšia dedolarizácia, akú si viete vôbec predstaviť! Zasiahne to úplne všetko!

Mainstreamovské médiá sú neskutočne vzdialené skutočnosti.

Ak by Čína vyhodila zo svojho vlastníctva bilióny, ktoré má v US dlhopisoch, USA by bola hotová cez noc.

Toto je finančná jadrová zbraň!

Čína vidí sankcie uvalené na Rusko. Aby predišla podobným sankciám kvôli Taiwanu, bude sa zbavovať biliónov v US dlhopisoch. Verím, že sa to deje tak rýchlo, že sme v pred zlomom, že v tomto 2. štvrťroku uvidíme vybuchnúť niečo veľké.

Čína začala obrovský projekt. Zrušila nákup obilia z Austrálie a USA a kupuje z Ruska a platí v Jüanoch, konvertibilných na zlato.

Brazília predáva kukuricu a sójové bôby Číne za Jüany, konvertibilných na zlato.

Irán uzavrel obrovský kontrakt s Čínou na modernizáciu svojho najväčšieho letiska, platia ropou.

To sú všetko veci, ktoré boli vyrovnávané v $.

Je tu projekt Belt Road (nová hodvábna cesta), ktorá obsiahne 75% svetovej populácie, budúci obrovský obchod mimo $.

Ľudia podceňujú alebo skôr ignorujú tieto veci, lebo to trvá príliš dlho.

Nie, že by ten nový systém bol dokonalý, ale Západ už dlho nie je vôbec dokonalý.

A pozrite sa na USA, kde je spochybňovaný volebný systém, utečenci ilegálne prekročujú hranice, nerešpektujú lekárov, učiteľov, rodičov a ste najímaní vládou a Wall Street nie na základe kvalít, ale pretože máte nejaké iné, nové pohlavie…

Čo sa to dopekla deje?!

Máme tu nekontrolovateľnú infláciu, dlhopisový trh, ktorý má prvýkrát za 45 rokov väčšiu volatilitu ako cena zlata.

A to sa deje všetko naraz! Ja len verím, že to vidíte, že to je príliš veľké na to, aby ste boli taký hlúpy, že to nevidíte!

Poznámka Jozef Szeles CHRYSOS s.r.o.

Snažil som sa čo najviac zachytiť a napísať vám z tohto videa, ale tí, ktorí ma sledujete trocha dlhšie viete, že sa podobné postrehy a varovania snažím odkázať každému už roky.

Akurát že teraz to sa už deje priamo pred našimi očami.

A pri striebre je to o to naliehavejšie, že sme na limite fyzického dopytu.

A desaťročia brutálne stláčaná cena vybuchne do dnes nepredstaviteľných čísiel.

Ale keď viete rátať a dosadíte do rovnice jeho strategickú a kľúčovú úlohu, nedostatok a vzácnosť (len 8 krát viac striebra sa ťaží ako zlata), jeho pomer voči zlatu (83,7), tak vám to už možno ani nepripadne až tak nepredstaviteľné.

Ale najdôležitejšie aj z tohto interview je úloha zlata a striebra ako ochrana vášho majetku v prostredí, ktoré nastáva, kde všetky papierové a digitálne aktíva budú precenené na svoju skutočnú hodnotu.

A to bude vo väčšine prípadov presne tá hodnota, z ktorého sú tie „aktíva“ vyrobené.

Čiže hodnota papiera, jednotiek a núl a sľubov všetkých našich a zahraničných „čestných“ politikov a bankárov.

Hodnota rovnajúca sa alebo veľmi blízka nule!

A na záver tu máte jednu čisto technickú analýzu cien striebra v najbližších týždňoch, pričom ja sa veľmi na technické analýzy nepozerám, pretože vychádzajú z COMEX, čiže z papierových kontraktov, ale čuduj sa svete, aj táto je tzv. „býčia“, čiže predpovedá prudký rast ceny striebra na 40 až 50$ za uncu.

Tu je odkaz na článok:

https://www.silver-phoenix500.com/article/silver-outlook-technical-setup-supports-summer-price-spike

Keď ten článok otvoríte, stačí keď si zapnete preklad stránky vo vašom prehliadači a to podstatné pochopíte.

Teším sa na ďalšiu spoluprácu a ostávam s pozdravom!


Ing. Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

1.11.2023

 

Dobrý deň, milí klienti!

Chcem vám poskytnúť veľmi dôležitú informáciu, ktorá sa týka predovšetkým peňažného striebra.

Ak čítate moje články, viete, že už dlho upozorňujem na falošné ceny striebra a zlata, ktoré vychádzajú z papierového špekulatívneho obchodovania s Futures kontraktmi.

Desaťročia postupne nakopili papierové kontrakty na zlato a striebro, ktoré nie sú a ani nemôžu byť kryté, pretože je na nich niekoľko stonásobné množstvo, ktoré by sa dalo v prípade požiadania dodať.

Týmto obrovským množstvom papierového zlata a striebra udržiavali nízke „ceny“, aby odviedli pozornosť ľudí od skutočných peňazí a zabezpečili fungovanie systému s nekrytými menami, ktorý je založený na neustále narastajúcom dlhu.

Lenže pri striebre sme sa ocitli vo fyzickom nedostatku, kedy fyzický dopyt značne prevažuje ponuku.

A tu je tá informácia:

Európske sklady, odkiaľ pre vás objednávame zlato a striebro začali zverejňovať zostávajúce počty strieborných mincí a tehličiek, čo je jasný a kričiaci signál začínajúcej krízy v dodávkach fyzického striebra.

Ide hlavne o cenovo výhodné strieborné mince Wiener Philharmoniker 1oz, kde sú denné zostatky niekoľko tisíc kusov (pre celú Európu)!

Ostatné strieborné mince sú už značne drahšie a niektoré sa ani nedajú fixovať.

Prečo táto situácia vznikla?

Už minulý a predminulý rok bol rekordný deficit striebra kvôli prudko narastajúcemu priemyselnému dopytu  a teraz sa k tomu pridáva neutíchajúci dopyt po peňažnom striebre.

Len tento týždeň bolo v európskych skladoch predaných niekoľko desiatok tisíc mincí iba z Wiener Philharmoniker ( Wiener Philharmoniker e-shop CHRYSOS ) a samozrejme sa rekordne predávali aj iné značky mincí a takisto strieborné tehličky, najmä StoneX ( StoneX e-shop CHRYSOS ).

Rúcajúci sa dlhový finančný systém a všadeprítomné geopolitické napätie budú tento dopyt len zväčšovať.

Bude to beh na veľmi dlhé trate.

Čo to bude znamenať?

„Ceny“ vychádzajúce z papierového striebra sa prestanú akceptovať a výrobcovia a distribútori si ich upravia podľa skutočného pomeru dopytu a ponuky.

Stanovia sa reálne a férové ceny prislúchajúce striebru, nové základne, pod ktoré už jednoducho neklesneme, pretože rozprávka a prosperite založenej na dlhu končí.

A tie úrovne budú na kilometre vzdialené tým súčasným.

Problém ani nebude v tom, že bude striebro oveľa drahšie, ale v jeho dostupnosti.

Pretože ho jednoducho nie je nekonečné množstvo ako pri nekrytých menách.

Záver:

Nemyslím si, že nájdete v histórii veľa momentov, kedy ste mohli založiť svoje rodinné bohatstvo bez rizika druhej strany. Pretože unca striebra bude aj za 20 alebo 100 rokov unca striebra.

A súčasná cena 27€ za uncu striebra je smiešna, ktorá už dlho nebude k dispozícii.

A nestačím zvýrazňovať, že za oveľa menej to už rozhodne nebude. Môžu ešte byť občasné a dočasné poklesy o pár percent, ale ich pravdepodobnosť je mizivá a hlavne krátkodobá.

Fyzický nedostatok najstrategickejšieho vzácneho kovu sa nedá vyriešiť ničím iným, len úpravou ceny na oveľa vyššie úrovne.

Ak máte akékoľvek nekryté formy majetku či už v mene, cenných papieroch alebo kryptomenách, môžem vám poradiť len jedno.

Ak nechcete striebro alebo zlato tak si ich vyberte a kúpte si niečo pekné alebo potrebné. Ale nenechávajte ich napospas hroziacim obrovským stratám, pretože o ne prídete.

Samozrejme oveľa múdrejšie je vlastniť skutočné peniaze (zlato a striebro), pretože vám vždy zabezpečia vašu kúpyschopnosť. V akejkoľvek situácii a akomkoľvek scenári, ktorý prichádza.


Centrálne banky nakupujú zlato v rekordných množstvách.

5.9.2023

Komentár CHRYSOS s.r.o.:

Centrálne banky sú na vrchole potravinového reťazca finančného sektora.

Teoreticky by mali byť nezávislé a každá (aj ECB) má vo svojich stanovách určené posolstvo o ochrane stability finančného trhu, ktorý kontrolujú.

A tieto subjekty, ktoré účtovne vytvárajú svoje nekryté meny buď už vlastnia významné množstvo zlata alebo ako vidíte z najčerstvejších správ ho vo veľkom zhromažďujú.

Čuduj sa svete, už dokonca aj tá česká, ktorá ešte pred tromi rokmi bola absolútnym odporcom zlata ako nepotrebného pre „moderné“ bankovníctvo.

Striebro nenakupujú len preto, lebo pri terajších (smiešnych) cenových úrovniach nevedeli skladovať, lebo by ho mali desaťtisíce ton.

Ale je to len a len otázka „ceny“ a vývoja.

V jednom z príspevkov som už poznamenal staré podnikateľské pravidlo, ale teraz to opäť sedí – ak chceš byť bohatý, rob to, čo robia naozaj veľkí a bohatí.

Zlato a striebro sú peniaze bez rizika druhej strany.

S nemennou hodnotou a kúpyschopnosťou.

Ich „cena“ je už len dočasná labutia pieseň, pretože priamo pred našimi očami sa mení finančný systém. Terajšie cenové úrovne sú oveľa viac ako výhodné na zhromažďovanie skutočných peňazí.

Nižšie nájdete viacero článkov na túto skutočnosť.


Centrálne banky sa v júni stali čistými nákupcami zlata a ukončili trojmesačnú sériu predajov

Neils Christensen   

Pondelok 07. augusta 2023 11:26

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-07/Central-banks-become-net-gold-buyers-in-June-ending-three-month-selling-streak.html

Preklad článku:

Podľa údajov Svetovej rady pre zlato sa centrálne banky po troch mesiacoch čistého predaja stali v júni opäť čistými nákupcami zlata, pričom kľúčovú úlohu opäť zohrala centrálna banka Turecka.

Vo svojej najnovšej správe WGC uviedla, že v júni nakupovalo zlato šesť centrálnych bánk, pričom na trhu boli len dve predávajúce. Čisté nákupy dosiahli 55 ton, uvádza sa v správe. Spolu s Tureckom dominuje na trhu aj Čínska ľudová banka, ktorá v júni nakúpila 21 ton zlata, čím predĺžila svoje nákupné obdobie na osem mesiacov v rade.

“Od začiatku vykazovania prírastkov v novembri 2022 vzrástli jej zlaté rezervy o 165 t (+8 %), z čoho 103 t nakúpila v roku 2023, čím sa stala najväčším nákupcom v r. 2023,” uviedol v správe Krishan Gopaul, senior analytik WGC.

Po troch mesiacoch predaja nakúpilo Turecko v júni 11 ton zlata. Turecko však musí zdolať pomerne veľký kopec, aby sa jeho zlaté rezervy vrátili na úroveň zo začiatku roka. Aj po júnovom nákupe centrálna banka zaznamenala v tomto roku pokles svojich zásob zlata o 100 ton.

Turecká centrálna banka bola nútená predávať svoje zlato, aby uspokojila domáci dopyt, keďže vláda prijala opatrenia na obmedzenie dovozu zlata, aby udržala svoj obchodný deficit pod kontrolou. Turecko zaznamenalo prudký nárast domáceho maloobchodného dopytu, keďže spotrebitelia hľadali drahý kov, aby sa ochránili pred oslabením meny a výrazným nárastom inflácie.

Poľsko bolo treťou centrálnou bankou, ktorú Gopaul vo svojej správe vyzdvihol po tom, ako nakúpilo 14 ton zlata.

“Ide o tretí mesiac nákupu po sebe zo strany banky, ktorá minulý rok uviedla, že plánuje doplniť svoje zlaté rezervy o 100 t. Medziročne NBP pridala 48 t, čím sa jej celkové zásoby zlata zvýšili na 277 t,” uviedol Gopaul.

Ďalšími významnými kupujúcimi v júni boli Uzbekistan, ktorý nakúpil 8 ton zlata; Česká republika zaznamenala nárast svojich zlatých rezerv o 3 tony, Katar nakúpil 2 tony zlata a India 1 tonu.

V správe sa uvádza, že Kazachstan a Singapur boli v júni jedinými významnými predajcami.

Oficiálne zlaté rezervy Kazachstanu klesli o 3 tony. Gopaul poznamenal, že podľa komentárov národnej centrálnej banky očakáva ďalšie predaje do roku 2023.

V správe sa uvádza, že menový úrad Singapuru v priebehu mesiaca znížil svoje zlaté rezervy o 1 tonu. Napriek júnovému predajnému tlaku zostáva Singapur významným nákupcom zlata, keďže jeho rezervy sa v tomto roku zvýšili o viac ako 71 ton.

Júnové nákupy centrálnej banky sú v súlade so širším trendom na trhu. Minulý týždeň WGC uviedla, že dopyt centrálnych bánk po zlate v druhom štvrťroku dosiahol 102,9 tony, čo je o 39 % menej v porovnaní s bezprecedentným dopytom zaznamenaným v druhom štvrťroku 2022.

Vzhľadom na rekordný dopyt v prvom štvrťroku však dopyt centrálnych bánk v prvom polroku 2023 dosiahol rekordnú hodnotu.

“Od začiatku roka sme hovorili, že nemusíme nevyhnutne dosiahnuť rovnaké úrovne, aké sme videli v roku 2022, ale že očakávame, že tento sektor zostane celkom zdravý,” povedal Juan Carlos Artigas, vedúci výskumu WGC v nedávnom rozhovore pre Kitco News.

Hoci dopyt centrálnych bánk sa oproti minuloročnému bezprecedentnému nárastu ochladzuje, analytici tvrdia, že tento sektor trhu bude aj naďalej poskytovať solídnu podporu cenám do konca roka.


Poľská centrálna banka v júli zvýšila nákupy zlata a teraz drží 300 ton zlata

Pôvodný článok:

https://www.bullionstar.us/blogs/ronan-manly/polands-central-bank-ramps-up-gold-purchases-during-july-and-now-holds-300-tonnes-of-gold

Turecko zavádza dodatočné poplatky a kvóty, aby uspokojilo bezprecedentný dopyt po zlate a obnovilo rezervy a zároveň udržalo pod pokrievkou obchodný deficit

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-08/Turkey-imposing-extra-fees-and-quotas-to-meet-unprecedented-gold-demand-and-rebuild-reserves-while-keeping-a-lid-on-trade-deficit.html

Čína nakúpila v júli 23 ton zlata, podľa analytikov PBOC len začína

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-08/China-buys-23-tonnes-of-gold-in-July-analysts-say-PBOC-is-just-getting-started.html

Rusko od tohto týždňa obnovuje nákupy zlata a meny v objeme 19 miliónov dolárov denne

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-08/Russia-restarts-gold-and-currency-purchases-with-19-million-per-day-starting-this-week.html

Singapur, Katar pokračujú v nákupe zlata, Líbya zvyšuje rezervy na rekordnú úroveň

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-31/Singapore-Qatar-continue-buying-gold-Libya-boosts-reserves-to-record-levels.html

Viac informácií o striebornom červenom kóde

Pôvodný článok:

https://silverseek.com/article/more-silver-code-red

Predslov:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

26.7.2023

Nasledujúce Flash News je pokračovaním predošlého článku od Teda Butlera.

Je takým doplnením predošlého článku o bezprecedentnej situácii v anomálii ceny a nedostatku fyzického striebra.

Všetky tvrdenia vychádzajú z hĺbkovej 40 ročnej znalosti trhu so striebrom a sú podložené oficiálnym stavom s presnými číslami.

Nie sú to ani teórie, ani predpoklady, sú to fakty.

Na jednej strane máme najstrategickejšiu surovinu zo všetkých kovov a na strane druhej tu máme kabaret 40 ročného násilného stláčania jeho ceny, ktorý práve končí.

Zároveň, čo je ešte dôležitejšie, striebro, takisto ako zlato sú peniaze.

Globálne, univerzálne, bez rizika zlyhania druhej strany, nevystopovateľné.

Preklad článku:

25. júla 2023

Ted Butler

Butler Research

Minulý týždeň som zverejnil upravenú verziu rozsiahlejšieho týždenného prehľadu, ktorý som predtým zaslal predplatiteľom. Ako som už uviedol, domnievam sa, že na trhu so striebrom na COMEXe je v súčasnosti mimoriadna situácia, a to na základe oficiálnych údajov, ktoré naznačujú masívny nárast pozícií na futures kontraktoch o viac ako 130 mil. uncí (26 000 kontraktov), ako uvádza nová správa COT k 21. júlu.

Aj keď som sa snažil čo najlepšie oprieť o tvrdé údaje a ponúknuť čo najrozumnejšiu interpretáciu týchto údajov, ide o veľmi komplikovanú záležitosť, takže je pochopiteľné, že iným sa veci nemusia zdať také jasné ako mne. Som si istý, že mnohým (ak nie väčšine) nie je jasné, čo mám na mysli pod pojmom mimoriadna situácia na trhu, aká na trhu so striebrom COMEX neexistovala od mimoriadnej situácie spoločnosti Hunt Bros v roku 1980, teda pred 43 rokmi. Dovoľte mi teda, aby som namiesto toho použil novšiu trhovú krízu – krízu na trhu s niklom na LME v marci 2022, ako súčasný príklad toho, o čom hovorím.  Tu je dobrý prehľad toho, čo sa vtedy udialo.

https://www.ndtv.com/business/18-minutes-of-trading-chaos-which-broke-the-nickel-market-2824194

Bez preháňania môžem tvrdiť, že katastrofa na LME s niklom je v mnohých ohľadoch v podstate rovnaká ako to, čo vidím na trhu so striebrom na COMEXe. Trh s niklom bol v tom čase v stave fyzického nedostatku, rovnako ako je dnes veľkoobchodný trh s fyzickým striebrom. Dlhá a krátka derivátová pozícia v nikli na LME narástla na neprimeranú úroveň, pričom bola zaznamenaná koncentrovaná krátka pozícia veľkého čínskeho obchodníka, ktorý bol identifikovaný ako “pán Big Shot”.  Len v uplynulom týždni došlo na trhu s futures kontraktmi na striebro COMEX k masívnemu nárastu celkových derivátových pozícií a koncentrovaná krátka pozícia tiež masívne vzrástla.

Nakoniec sa niklovým šortom na LME už nepodarilo obmedziť a udržať ceny a cena náhle explodovala – zdvojnásobila sa a strojnásobila v priebehu niekoľkých hodín. To viedlo k tomu, že LME prekazila obchody, v podstate zrušila a nedodržala zmluvné záväzky, spustila lavínu žalôb a okamžite zničila povesť burzy, ktorá existovala 150 rokov. Samozrejme, v tom čase som o tom písal, pričom som uviedol jasnú analógiu s tým, čo som videl v prípade striebra na COMEXe.

https://silverseek.com/article/real-lesson-lme-nickel

Viem, že mnohí si myslia, že to s opisom toho, čo vidím na striebornej burze, preháňam, ale objektívny prehľad toho, čo sa minulý rok odohralo na LME s niklom, by mohol byť dostatočným dôkazom na to, čo sa môže stať na COMEX so striebrom. Hoci sa základy na oboch trhoch zdajú byť rovnaké – fyzický nedostatok spojený s masívnou pozíciou derivátov (vrátane extrémnej koncentrácie na krátkej strane) – o nadchádzajúcej núdzovej situácii na COMEX-e so striebrom naznačuje omnoho viac.

Po prvé, nie som si vedomý žiadneho predchádzajúceho varovania LME alebo britských regulačných orgánov pred tým, čo sa ukázalo ako núdzový stav/zlyhanie na trhu s niklom, zatiaľ čo viem, že takéto varovania boli vyslovené v súvislosti s nadchádzajúcim núdzovým stavom na trhu so striebrom COMEX (pretože som vyslovil mnoho takýchto varovaní).  Všetky svoje články posielam všetkým komisárom v CFTC spolu s kľúčovými úradníkmi v oddeleniach dohľadu nad trhom a presadzovania práva spolu s generálnym riaditeľom CME Group, Inc (vlastník/prevádzkovateľ COMEX). Ak sa federálny komoditný regulátor, ako aj určený samoregulátor odvetvia, nezaujímajú o moje varovania, zdalo by sa rozumné, aby obaja vysvetlili prečo alebo prijali okamžité opatrenia v snahe odvrátiť nadchádzajúcu núdzovú situáciu na trhu. Posledná vec, ktorú by som chcel urobiť, je bezdôvodne kričať “horí” v preplnenom divadle.

Okrem toho, debakel na LME s niklom sa dotkol len veľmi malého počtu účastníkov trhu, zatiaľ čo investori/účastníci do striebra, ktorých je na celom svete mnoho miliónov, sú postihnutí pokračujúcou manipuláciou so striebrom na COMEX a núdzovým stavom na trhu, ktorý vidím ako mŕtvy. To nesmierne zvyšuje stávky pre všetkých, najmä pre regulačné orgány.

Najväčšie obavy vyvoláva fakt, že v prípade zlyhania a debaklu niklu na LME bol hlavným aktérom veľký čínsky špekulatívny predajca nakrátko, ktorému výrazne pomáhali veľké banky, predovšetkým JPMorgan; zatiaľ čo v prípade nadchádzajúceho debaklu na COMEX sa zdá, že banky sú priamo v pozícii veľkých predajcov striebra nakrátko. Takto to bolo 40 rokov a napriek miliardám dolárov pokút, vyrovnaniam proti príliš mnohým bankám a teraz aj väzeniu pre zamestnancov bánk – všetko za manipuláciu s cenami striebra, zlata a iných drahých kovov na COMEX a NYMEX – sa zdá, že banky sú dodnes veľkými predajcami nakrátko.

Správa COT z 21. júla podľa očakávania plne potvrdila extrémne a dokonca rekordné komerčné predaje, najmä pokiaľ ide o koncentrovaný a kolúzny nový shorting zo strany štovrky a osmičky najväčších komerčných shortérov COMEX. Osem najväčších komerčných shortérov predalo za jeden týždeň viac kontraktov na striebro, 12 100 (60 mil. uncí), ako za posledné roky a možno aj ako kedykoľvek predtým. Predpokladal som, že veľkí komerční obchodníci nebudú opäť vo veľkom shortovať (v dôsledku toho, že veľká štvorka neskracovala pri rally na striebre za 6 USD od marca do mája), ale tieto očakávania boli zjavne mylné.

Preto by sa rozumný pozorovateľ musel pýtať, čo bolo motiváciou pre rekordný týždenný predaj. Pri takej nízkej cene striebra v podmienkach zdokumentovaného fyzického nedostatku a pri silných technických nákupných signáloch (prieniky kĺzavých priemerov) vytvorených v sledovanom týždni kupujúci, či už ich viedli fundamenty ponuky a dopytu alebo technické signály, nepotrebujú vysvetlenie. Vysvetlenie si vyžaduje agresívny predaj zo strany komerčných subjektov (bánk) na COMEXe a je možné len jedno vysvetlenie, a to, že komerčné subjekty predávali tak agresívne, aby zabránili ešte väčšiemu nárastu ceny, ktorý by vyvolal masívne nové nákupy striebra mimo COMEXu.

To, čo som práve opísal, nie je nič iné ako manipulácia s cenami – predaj s jediným zámerom zabrániť rastu cien striebra. Iné vysvetlenie neexistuje. Skutočnosť, že trh COMEX so striebrom má byť regulovaný nielen hlavným federálnym regulátorom CFTC, ale aj určeným samoregulátorom, skupinou CME, a obaja regulátori sedia bokom a nerobia nič, len sa správajú ako tri slepé, hluché a nemé opice, nie je nič iné ako národná hanba. CFTC a CME Group sa môžu naďalej hanbiť, ale je to ich voľba, pretože ja mám v úmysle túto otázku presadzovať podľa svojich najlepších schopností.

Najhoršie zo všetkého je, že masívne komerčné predaje tento týždeň vytvárajú na trhu COMEX so striebrom núdzový červený kód, pretože nevidím spôsob, ako by sa masívne umiestňovanie vyriešilo bez extrémneho cenového násilia. Zodpovednosť za neusporiadané trhové podmienky, ktoré sú podľa mňa teraz “zapečené” v striebre na COMEXe v dôsledku masívneho týždňového nárastu komerčných predajov, nesie priamo CFTC a skupina CME.

Už viac ako 40 rokov sa snažím, aby obaja regulátori riešili pokračujúcu manipuláciu so striebrom na COMEX-e, a napriek tomu, že som sa po celý tento čas musel potýkať s ich nekompetentnosťou a zlým konaním, nikdy som si nemyslel, že obaja regulátori budú konať tak nezodpovedne ako teraz. Ani jeden z nich by sa neodvážil otvorene diskutovať o obvineniach z mimoriadnej situácie na trhu, ktorej zabránenie by pre každého z nich nemohlo mať väčší význam.

Čo mám na mysli, keď hovorím o červenom kóde pre núdzové situácie na trhu? Stav na trhu, ktorý sa musí vyriešiť v podobe neusporiadaných cien. Tieto neusporiadané ceny by mohli zahŕňať prudký pokles, keďže dohodnuté obchodné spoločnosti znižujú ceny, aby prinútili nedávnych kupujúcich k ústupu, skôr než podmienky fyzického nedostatku spôsobia prudký nárast cien. Alebo môže pokus o zníženie cien zlyhať a ceny striebra vzrastú bez toho, aby najprv došlo k masívnemu poklesu.

V každom prípade skutočnú vinu za neusporiadané ceny, ktoré nás čakajú, nesú regulačné orgány, a to CFTC aj skupina CME, ktoré neriešia alebo dokonca neuznávajú očividnú manipuláciu so striebrom na COMEXe. Mám v úmysle tlačiť na oboch, aby konali správne, ale na základe ich doterajších výsledkov sa budú zdráhať riešiť tento závažný problém. Jedinou záchranou pre vyššie ceny striebra je fyzický nedostatok, ktorý je každým dňom výraznejší. Je isté, že pokračujúce stláčanie cien fyzický nedostatok nevyrieši, a to bez ohľadu na pokračujúce zlyhanie regulácie. 


Ted Butler

24. júla 2023

Červený kód

Pôvodný článok:

https://silverseek.com/article/code-red

Predslov:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

24.7.2023

Dnes vám prinášam preklad trochu odbornejšie zameraného článku od Teda Butlera, ale hlavné časti som vám vyznačil tučným písmom.

Ted Butler začal obchodovať s komoditami v spoločnosti Merrill Lynch v roku 1972. V 80. rokoch pracoval aj v spoločnosti Drexel Burnham Lambert. Od roku 1996 je Ted nezávislým analytikom, ktorý sa zameriava najmä na striebro. Okrem toho ponúka predplatenú službu s komentármi raz alebo dvakrát týždenne, vrátane podrobnej analýzy správy Commitment of Traders Report, regulačného vývoja, úvah o ponuke a dopyte a tém zaujímavých pre investorov do drahých kovov s dôrazom na striebro.

Ako vidíte, Ted je odborníkom v kovoch viac ako 50 rokov, takže jeho postrehy, ktoré sú založené na hĺbkovom výskume a znalosti problematiky hlavne striebra sú vysoko uznávané v odborných kruhoch.

Došli sme k bodu zlomu ceny striebra, ktoré je desaťročia manipulované. Obchodníci (manipulátori) so striebrom na COMEX sú v koncoch. Narastajúci fyzický dopyt, ktorý vysoko prevyšuje ponuku v nasledujúcich rokoch zlomia falošné nízke ceny najstrategickejšej suroviny na svete – striebra.

Deje sa to teraz, priamo pred našimi očami. Teraz znamená najbližšie týždne, mesiace. Nikto nevie presný dátum, ale to ani nepotrebujeme.

Potrebujeme sa dovtedy dopracovať k čo najväčšiemu množstvu striebra, aké je v našich silách, pretože je to životná príležitosť založiť si rodinné bohatstvo bez rizika straty.

Využite tieto smiešne ceny a ich možné krátkodobé prepady, dlho sa to neudrží.

Preklad článku:

Na základe údajov zverejnených v priebehu minulého týždňa (hlavne v posledných troch dňoch) sa mi zdá jasné, že na trhu s futures kontraktmi na striebro COMEX môžeme čeliť jasnej núdzovej situácii. Veľmi sa snažím nepanikáriť, ale to, čo vidím, ma veľmi znepokojuje – do takej miery, že sa domnievam, že sa na COMEX-e nachádzame v najkritickejšej situácii od vrcholu cien na začiatku roku 1980, keď boli prijaté všetky druhy núdzových opatrení na riešenie problémov bratov Huntovcov, o ktorých sa diskutuje dodnes, 43 rokov neskôr.

Obchodovanie so striebrom na COMEXe, ako aj s akciami SLV a ďalších strieborných ETF od ukončenia obchodovania v utorok 11. júla vytvorilo situáciu, ktorá sa mi javí ako “červený kód”, pretože ceny sa musia čoskoro prudko zvýšiť alebo znížiť (alebo oboje). Nesnažím sa chytračiť a opísať to tak, že bez ohľadu na to, čo sa stane, sa budem javiť že som mal pravdu. Motivuje ma niečo úplne iné, a to, že som takmer omámený zmenami oficiálnych údajov za posledné tri obchodné dni a tým, ako tieto zmeny predznamenávajú trh, ktorý by mohol stratiť orientáciu.

Po prvé, sú tu zmeny súvisiace s výrazným pretrvávajúcim nedostatkom fyzického striebra, počnúc novou správou o krátkych pozíciách na cenných papieroch, ktorá bola zverejnená v stredu neskoro večer a podľa ktorej sa krátka pozícia na SLV k 30. júnu zvýšila o 3,8 mil. akcií na 22,6 mil. akcií (20,7 mil. oz).

https://www.wsj.com/market-data/quotes/etf/SLV

Za posledné dve sledované obdobia (celkovo 4 týždne) sa krátka pozícia na SLV zvýšila o 8,5 mil. akcií (7,8 mil. oz), pričom oveľa väčšia celková komerčná čistá krátka pozícia na COMEX sa za rovnaké približné obdobie výrazne znížila (približne o 45 mil. oz). V priebehu rokov sa vo všeobecnosti krátka pozícia na SLV a komerčná krátka pozícia na COMEX-e zvyšovali a znižovali zhodne (aj keď nie vždy). Najpravdepodobnejším vysvetlením rozdielov v oboch krátkych pozíciách sa tentoraz zdá byť to, že akcie SLV sa predávali nakrátko, pretože fyzický kov nebol k dispozícii na uloženie, ako to vyžadoval prospekt, a predajcovia nakrátko nemali inú možnosť ako predávať nakrátko. Jediným iným rozumným vysvetlením bola konverzia akcií SLV za skutočný kov, čo naznačuje, že konvertor sa snažil nakúpiť viac a vyhnúť sa požiadavkám na vykazovanie. Obe vysvetlenia sú býčie.

Túto skutočnosť ešte znásobilo a potvrdilo vyplatenie viac ako 6 mil. uncí zo SLV tento týždeň namiesto veľkého vkladu, čo tiež veľmi svedčí o výraznom fyzickom nedostatku striebra. Najprudšia krátkodobá cenová rally za posledné obdobie pri zvýšenom objeme obchodovania výrazne naznačovala, že dôjde k veľkému čistému nákupu nových investícií, čo malo viesť k vkladom kovu, nie k jeho odkupovaniu. Najpravdepodobnejším vysvetlením je opäť to, že fyzický kov bol stiahnutý zo SLV na uspokojenie naliehavejších potrieb inde.

Zďaleka najnaliehavejším faktorom, ktorý poukazoval na červený kód, bol však takmer neuveriteľný nárast celkového otvoreného záujmu o futures na striebro na COMEX od utorka. Len za tri dni vzrástol celkový otvorený záujem o futures na striebro na COMEX o obrovských 23 000 kontraktov, pričom najmenej 20 000 kontraktov predstavoval skutočný a nesúvisiaci nárast čistých nových nákupov a čistých nových predajov.

Trh s futures derivátmi funguje tak, že veľký nárast celkového otvoreného záujmu znamená rovnako veľký nárast nových dlhých kontraktov, ako aj ekvivalentný nárast počtu nových krátkych pozícií (jeden nový dlhý kontrakt plus jeden nový krátky kontrakt sa rovná nárastu nového otvoreného záujmu o jeden kontrakt). Často krát veľký nárast celkového otvoreného záujmu zahŕňa vytvorenie nových spreadových pozícií, ktoré sú trhovo neutrálnymi transakciami (falošnými ako trojdolárová bankovka) a vôbec nereprezentujú skutočnú obchodnú pozíciu pohybujúcu sa v cenách.

Prudký nárast celkového otvoreného záujmu o striebro v posledných dňoch nevyzerá ako falošná aktivita v oblasti spreadov – vyzerá to veľmi podobne ako skutočnosť, a to ako masívne nové stávky na smerovanie ceny. To je jadrom môjho predpokladu červeného kódu. To posledné, čo trh so striebrom v súčasnom stave potvrdeného fyzického nedostatku potrebuje, je ďalších 100 miliónov uncí pridaných k už aj tak príliš veľkým stávkam na deriváty v objeme stoviek miliónov uncí na COMEXe a viac ako miliardy uncí v mimoburzových derivátoch. Je to ako hodiť sto miliónov barelov benzínu do už rozhorúčeného požiaru.

Hoci si musíme počkať na správu COT, ktorá bude zverejnená budúci piatok, aby sme s istotou vedeli, aké budú skutočné zmeny v umiestnení, z hľadiska možnej mimoriadnej situácie na trhu je to už celá večnosť, a preto teraz bijem na poplach. Dúfam, že CFTC a CME Group (vlastníci COMEX-u) sú v tejto veci na vrchole, ale obávam sa, že nie sú. Jednoducho povedané, ide o najväčšiu núdzovú situáciu na trhu so striebrom na COMEXe od núdzovej situácie bratov Huntovcov v roku 1980. Pokiaľ ide o možné regulačné opatrenia, predstavoval by som si nejaký druh obmedzenia obchodovania, aké sa začalo vtedy. Ak by išlo o obdobu skutočnej vojnovej situácie, už by sa začali nasadzovať jadrové zbrane.

Na strane nákupu 100 miliónov uncí striebra nakúpených za posledné tri dni sa zdá, že hlavnými kandidátmi sú obchodníci s technickými fondmi riadenými peniazmi, keďže ešte minulý týždeň som odhadoval, že by mohli nakúpiť 25 000 kontraktov (125 miliónov uncí alebo viac) pri vyšších cenách. Určite sme dostali typ nákupných signálov spojených s nákupmi riadených peňazí – prieniky kľúčových kĺzavých priemerov smerom nahor.

S istotou tiež vieme, že iniciátormi transakcií na COMEXe boli kupujúci strieborných futures, pretože keď sa cena akéhokoľvek aktíva pohybuje vyššie, je to vždy vďaka kupujúcim, ktorí iniciujú transakciu, a predávajúcim, ktorí kupujúcim vychádzajú v ústrety. Otázka teda neznie, kto boli kupujúci alebo aká mohla byť ich motivácia, pretože tá je zrejmá – kupujúci nakupovali v očakávaní ešte vyšších cien (s cieľom dosiahnuť zisk). Skutočnou otázkou je, kto boli predávajúci a aká bola ich motivácia. Niekto by mohol rýchlo namietať, že motivácia predávajúcich bola rovnaká ako motivácia kupujúcich, a to dosiahnuť zisk na základe očakávania nižších cien – ale nie je to také jednoduché (a jasné).

Objem nákupov striebra na COMEXe bol za posledné tri dni taký veľký, že ceny by sa mali posunúť oveľa ďalej – a nielen o 2 USD. Odhadujem, že ak by boli predávajúci motivovaní výlučne motiváciou k zisku, požadovali by od kupujúcich oveľa vyššie ceny a vynútili by si ich, povedzme na úrovni výrazne nad 30 alebo 35 USD. Namiesto toho predávajúci vyhoveli kupujúcim tým, že im predávali za oveľa nižšie ceny, ako by kupujúci zaplatili. Inými slovami, predávajúci – a to všetci noví predajcovia nakrátko – mali na mysli inú motiváciu. Motívom predajcov nakrátko bolo bezpochyby zabrániť prudkému nárastu cien striebra, aby sa ochladili a prerušili ešte väčšie nákupy.

Je to isté ako nos medzi očami a ide o rovnakú manipulatívnu motiváciu, akú v posledných štyroch desaťročiach uplatňovali komerční obchodníci na COMEX. A hoci som mal veľké očakávania, že 4 z 8 bývalých veľkých komerčných shortérov skončilo s obmedzovaním a kontrolou cien striebra agresívnym a prakticky neobmedzeným novým a vysoko nelegitímnym predajom nakrátko, je pre mňa ťažké prísť k inému záveru, ako že títo bývalí veľkí shorti boli v posledných troch dňoch veľkými predajcami nakrátko.

Je síce pravda, že 4 veľké krátke pozície na COMEXe nepridali k svojim krátkym pozíciám pri marcovej rally za 6 USD, ale zdá sa veľmi pravdepodobné, že pri rally za 2 USD v posledných troch dňoch agresívne pridali. Prečo? Čo iné by to mohlo byť za tým, než zjavná snaha obmedziť a kontrolovať ceny striebra predtým, ako sa vymknú spod kontroly a začnú odrážať napäté podmienky na fyzickom trhu? Práve tento neohrozený a neekonomický predaj nakrátko vytvoril na COMEXe extrémne núdzové podmienky na trhu so striebrom.

Novovytvorených 100 miliónov uncí nových dlhých a krátkych pozícií je veľmi veľa otvorených pozícií, ktoré sa musia včas vyriešiť alebo uzavrieť – spolu so všetkými novými pozíciami, ktoré sa ešte len vytvoria. Najzrejmejšie je, že má presvedčivý zmysel byť kupcom striebra – či už bol týmto kupcom veľký reportovací obchodník, ktorý nakúpil tesne pred skokovým nárastom cien, alebo to bol technický fond, ktorý nakupoval v posledných troch dňoch na základe technických signálov vytvorených vyššími cenami. Obráťte to a spýtajte sa, aký zmysel má byť agresívnym predajcom nakrátko pri cene striebra 25 USD (alebo menej), a uvidíte, čo vám vyjde – preč od ďalšieho pokusu o obmedzenie a prípadnú manipuláciu cien smerom nadol?

Hoci dúfam, že regulačné orgány sú plne oboznámené so súčasnými extrémnymi podmienkami, ktoré existujú na COMEX futures na striebro, obávam sa, že nie sú. Je tu oveľa viac viny a zavinenia, ktoré možno pripísať predajcom nakrátko ako kupujúcim, ale to nie je žiadna záruka ani náznak, že to tak regulačné orgány budú vidieť. Bez ohľadu na to sa zdá, že núdzový stav je plne zavedený, aj keď je zrejmý len pre niektorých, takže už máme vytvorené podmienky na extrémne cenové násilie.

Problémom je, že neviem povedať, či to cenové násilie bude najskôr smerom nadol, po ktorom bude nasledovať ešte väčšie cenové násilie smerom nahor, alebo či explodujeme hneď – ešte silnejšie, ako som naznačoval predtým. Áno, viem, že obchody nikdy neboli prevalcované smerom nahor, ako to vždy tvrdil môj zosnulý priateľ a mentor striebra Izzy Friedman, ale na druhej strane, súčasné podmienky sú extrémnejšie, než si Izzy kedy dokázal predstaviť, počnúc všetkými príznakmi zosilňujúceho sa fyzického nedostatku. Dovoľte mi vykričať na plné ústa, že Izzyho predpoklad o pristihnutí s plnými nohavicami na členkoch sa mi zdá pravdepodobnejší než kedykoľvek predtým.

Keďže dobre viem a súhlasím s motiváciou kupujúcich striebra, či už je fundamentálnej alebo technickej povahy, a verím, že motiváciu predajcov nakrátko chápem ako čisto nelegitímnu a manipulatívnu, je pre mňa nemožné vidieť, ako ceny striebra nakoniec nevybuchnú – aj keď sa najprv prepadnú. Nemôžem si tiež pomôcť a predstaviť si profil veľkej banky na krátko ako 30-ročné deti, ktoré vedú účtovníctvo a agresívne shortujú, a kde ak odhadnú zle a ceny explodujú, prídu o prácu, ale nie o peniaze, pretože straty pripadnú bankám, nie detským obchodníkom. Mám tiež problém myslieť si, že JPMorgan je veľkým strieborným shortérom vzhľadom na jej ešte nevypršanú dohodu o odložení trestného stíhania.

Áno, som presvedčený, že na COMEXe existuje reálne a aktuálne nebezpečenstvo a núdzový stav, najmä v dôsledku nových dlhých a krátkych pozícií v objeme 100 miliónov uncí vytvorených za posledné tri dni, ktoré nemôžu nevyústiť do extrémnej volatility cien v najbližšom období. Výsledkom však nakoniec budú prudko vyššie ceny – bez ohľadu na to, či najskôr uvidíme nižšie ceny (alebo nie).


Ted Butler

16.júla 2023

Toto katapultuje zlato na 2500 dolárov a potom na 5000 dolárov do roku 2026 – Florian Grummes z Midas Touch Consulting

Video s článkom nájdete tu:

https://www.kitco.com/news/2023-07-07/This-catapults-gold-to-2-500-and-then-5-000-by-2026-Midas-Touch-Consulting-s-Florian-Grummes.html

Preklad:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

12.7.2023

Podľa Floriana Grummesa, výkonného riaditeľa spoločnosti Midas Touch Consulting, sa zlato už 12 rokov pripravuje na prelomenie hranice 2 500 USD a teraz musí prelomiť poslednú úroveň odporu, aby sa otvoril jeho “fenomenálny” rast.

“Od roku 2011 sa zlato nachádza v určitej forme konsolidačného vzorca,” povedal Grummes. “Všetko, čo zlato potrebuje, je prelomiť túto úroveň 2 070 USD … Z úrovne 1 920 USD môže zlato v nasledujúcich šiestich až ôsmich mesiacoch ľahko vzrásť o 600 USD.”

Kľúčovou otázkou pre trh je, kedy zlato prelomí hranicu 2 070 USD za uncu, povedal Grummes Michelle Makoriovej, hlavnej moderátorke a šéfredaktorke Kitco News.

Môže to trvať od niekoľkých mesiacov do jedného roka. “V nasledujúcich dvoch až troch rokoch to však zlato katapultuje oveľa vyššie,” poznamenal Grummes.

Z technického hľadiska môže zlato rýchlo dosiahnuť 2 500 USD za uncu a potom postúpiť na 3 500 a 5 000 USD. “Táto formácia sa pripravovala 12 rokov… Rast je fenomenálny,” povedal Grummes.

Čo sa týka poklesu, Grummes nevidí, že by zlato kleslo výrazne pod 1 800 USD za uncu, a dodal, že najpravdepodobnejším výsledkom by bol pohyb smerom nadol, ktorý by nebol väčší ako 50 USD.

V čase písania tohto článku sa augustové futures kontrakty na zlato na burze Comex obchodovali na úrovni 1 914,70 USD, čo predstavuje denný pokles o 0,64 %.

Tlak zo strany Fedu

Rally zlata sa v druhom štvrťroku zastavila, keďže Federálny rezervný systém sa ukázal byť viac jastrabí, než sa očakávalo, vzhľadom na lepkavé údaje o inflácii. Zlato sa dostalo pod tlak po tom, ako predseda Fed-u Jerome Powell prisľúbil minimálne dve ďalšie zvýšenia sadzieb a zníženie sadzieb na tento rok stiahol zo stola.

Grummes nesúhlasil s postojom Fedu, že bude potrebné ďalšie sprísňovanie. “Na konci tretieho alebo štvrtého štvrťroka by bol Fed nútený sa otočiť… V nasledujúcich mesiacoch uvidíte, že v reálnej ekonomike bude praskať čoraz viac problémov,” povedal. “A v určitom momente budú nútení opäť znížiť sadzby.”

Ak chcete zistiť, prečo Grummes považuje zlato za hlavný indikátor otočenia Fedu, pozrite si vyššie uvedené video.

Grummes sa vyjadril aj k vyhliadkam amerického dolára v situácii, keď podľa neho na americkom akciovom trhu dochádza k boomu.

“[Kolaps] je konečným výsledkom v každom systéme fiat peňazí… Jedinou otázkou je, ako dlho to bude trvať,” povedal. “Je zrejmé, že máme zlom medzi Východom a Západom. Už prebieha nová studená vojna a krajiny BRICS sa snažia odkloniť od dolára. Veci sa zrýchľujú, ale je to proces, ktorý môže trvať ďalších desať rokov.”


Ďalší krok BRICS: Návrat k zlatému štandardu?

Video s článkom nájdete tu:

https://www.kitco.com/news/2023-07-10/BRICS-next-move-A-return-to-a-gold-standard.html

Preklad:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

12.7.2023

Podľa Simona Hunta, zakladateľa spoločnosti Simon Hunt Strategic Services, by sa vplyv krajín BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky – nemal podceňovať, najmä pokiaľ ide o hrozbu, ktorú predstavujú pre americký dolár ako svetovú rezervnú menu.

“Zapojenie krajín BRICS bolo zámerným, pomalým pohybom… teraz si myslím, že sú v pozícii, keď môžu urobiť ďalší krok smerom nahor,” povedal Hunt Michelle Makoriovej, hlavnej moderátorke a šéfredaktorke Kitco News. “Je to veľmi vážny útok na dolárový svet, ktorý existuje od druhej svetovej vojny.”

Ďalším krokom krajín BRICS by mohlo byť zavedenie novej meny krytej zlatom, zdôraznil Hunt.

Nadchádzajúci augustový samit BRICS v Južnej Afrike je pozorne sledovaný kvôli akýmkoľvek náznakom, ako bude táto nová mena vyzerať a ako rýchlo by mohla byť zavedená.

A toto oznámenie a zavedenie by mohlo byť už za rohom, povedal Hunt. “V polovici dvadsiatich rokov (2020 – 2030) čo je len niekoľko rokov, bude konvertibilná za zlato,” poznamenal. “Myslím si, že nakoniec budeme svedkami úplného návratu k zlatému štandardu. Pravdepodobne sa tak stane pred rokom 2030 zo strany krajín, ktoré sú a budú členmi BRICS+.”

Mnohí si plne neuvedomujú vnútornú štruktúru skupiny BRICS, a preto sa jej vplyv často prehliada.

“Existuje veľmi silne zvolená cesta BRICS na vytvorenie nového mechanizmu, ktorý bude namierený proti krajinám G7. Ľudia nedoceňujú hĺbku, ktorú BRICS vytvoril vo svojom sekretariáte,” povedal Hunt. “Majú špeciálne sekretariáty pre každú jednu časť sveta, či už ide o geopolitiku, obchod, financie, vzdelávanie, a dokonca aj šport.”

A skupina BRICS sa čoskoro rozšíri, pričom Hunt nevylučuje, že v najbližších rokoch sa k nej pridajú ďalšie krajiny. A krajiny Perzského zálivu budú pravdepodobne prvé na zozname.

Minulý rok Čína vyjadrila záujem začať proces prijímania nových členov. Do aliancie BRICS chce v súčasnosti údajne vstúpiť 20 krajín vrátane Saudskej Arábie, Argentíny, Egypta, Iránu, Turecka, Spojených arabských emirátov, Thajska a Venezuely.

Koncom júna požiadala o vstup do bloku Etiópia, jedna z najrýchlejšie rastúcich afrických ekonomík.

Trend de-dolarizácie tiež naberá na obrátkach, pričom Hunt upozorňuje, že obchod s energiami sa odvracia od zelenej bankovky a geopolitické dôsledky sú významné.

“Tak veľká časť trhu s energiou už nebude v dolároch. Prečo by mali centrálne banky držať doláre? Žiadna krajina, ktorá je súčasťou BRICS, to nepotrebuje,” povedal Hunt. “Ostatné centrálne banky sa budú obzerať a hovoriť: ‘Koľko našich rezerv by sme mali držať v dolároch? Nebude to rovnaké percento.”


Čína nakupuje zlato už ôsmy mesiac po sebe

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-07-10/China-buys-gold-for-the-eighth-straight-month.html

Preklad:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

12.7.2023

Podľa najnovších údajov čínskej centrálnej banky Čína naďalej dominuje na trhu so zlatom.

V príspevku na Twitteri Krishan Gopaul, hlavný analytik Svetovej rady pre zlato, uviedol, že Čínska ľudová banka nakúpila v júni 21 ton zlata, pričom sa odvolal na aktualizované údaje centrálnej banky.

“Ide o ôsmy mesiac nákupu za sebou, pričom celkový objem nákupu dosiahol 165 ton. Celkové zlaté rezervy teraz predstavujú 2 113 ton,” povedal.

V posledných mesiacoch analytici konštatovali, že sústavný dopyt Číny po zlate je súčasťou taktiky, ktorej cieľom je zvýšiť medzinárodnú dôveryhodnosť jüanu. Nákupy Číny sú zároveň súčasťou výraznejšej témy de-dolarizácie na celom svete.

“Čína nechce držať doláre na obchodovanie, keďže uzavrela množstvo obchodných dohôd s hlavnými dodávateľmi komodít od celulózy po ropu po celom svete, ktoré sú špecifikované na obchodovanie a zúčtovanie v jüanoch,” povedal Ralph Aldis, senior manažér zlatého portfólia v spoločnosti U.S. Global Investors.

Aldis dodal, že očakáva, že nová nákupná vlna zlata v Číne sa práve začala. Poznamenal, že Čína má piate najväčšie zlaté rezervy na svete.

“Myslím si, že je potrebné porovnať ich prípadnú držbu s USA, ktorá predstavuje 8 133,46 ton,” povedal Aldis, “myslím si, že Čína by musela svoje držby zo súčasnej úrovne možno zdvojnásobiť a dostať sa na druhé miesto, aby sa ako rezervná mena oveľa viac prispôsobila.”

Fred Hickey, tvorca bulletinu High-Tech Strategist, v komentári na Twitteri uviedol, že nákupy zlata centrálnymi bankami poskytujú drahému kovu solídnu podporu, keďže investori sa naďalej vyhýbajú trhu.

Hickey dodal, že centrálne banky budú pokračovať v diverzifikácii od amerického dolára, keďže dlh krajiny naďalej rastie. Hickey poukázal na to, že štátny dlh USA sa zvýšil o 1 bilión USD, odkedy vláda začiatkom minulého mesiaca schválila legislatívu na zrušenie dlhového stropu.

“Výdavky americkej vlády sa vymkli spod kontroly a niet pochýb o tom, že sú hlavným katalyzátorom nákupov zlata zahraničnými centrálnymi bankami,” povedal.

Zatiaľ čo Čína zrejme vedie v nákupe zlata, Gopaul cez víkend informoval, že ostatné centrálne banky naďalej zvyšujú svoje rezervy.

Uviedol, že podľa najnovších údajov centrálna banka Uzbeckej republiky minulý mesiac nakúpila osem ton zlata, čo bol jej prvý nákup od februára.

Gopaul zároveň poznamenal, že Česká národná banka v júni zvýšila svoje zlaté rezervy približne o 3 tony. Dodal, že ide o štvrtý mesiac v rade, keď centrálna banka nakupovala zlato.

“Od začiatku roka čisté nákupy zlata teraz predstavujú 8 ton, čím sa celkové zlaté rezervy zvýšili na 20 ton,” povedal.

Napokon sa zdá, že Poľsko tiež nakupuje viac zlata.

“Údaje z Poľskej národnej banky naznačujú, že v júni nakúpila 13 ton zlata, čím zvýšila celkové zlaté rezervy na 276 ton. Presný údaj potvrdíme, keď bude oznámený prostredníctvom MMF,” uviedol Gopaul v príspevku na Twitteri.


Fed zvýši sadzby na 6% v roku 2023, zlato by mohlo dosiahnuť $10000 do roku 2025 – Tom Luongo

29.6.2023

Komentár CHRYSOS s.r.o.

Tom Luongo s Michelle Makori rozpráva o súčasnom a budúcom vývoji ohľadne bankovej krízy a komodít.

Dejú sa veci, ktoré všetci vidíme, ale veľmi málo z nás to vníma.

Napríklad zoberme si len taký európsky tlak na úplnú elektromobilizáciu.

Stačí si zobrať jednoduchú kalkulačku a hneď zistíte, že z kovov, ktoré sú nevyhnutné pre batérie a samotné systémy ani zďaleka nemáme a nikdy nebudeme mať dostatok. Ani na malé percento elektromobilov, nie to ešte na úplnú náhradu spaľovacích motorov.

To je fakt. Pretože to je o možnostiach našej planéty.

Alebo, že by ani tak nešlo o znižovania emisií, ale o ďalší spôsob, ako ľudí okradnúť o slobodu, ktorú nám osobné autá nesporne dávajú?

Ďalej tu máme kolabujúci bankový systém najmä zo strany ECB, ktorý je jednoducho odsúdený na zánik.

Zrútenie eura je nezvrátiteľné, pretože celý projekt je svojím spôsobom nefunkčný.

Kolaps USD ako svetovej rezervnej meny je už dnes často spomínaný proces, ale svojím spôsobom to nie je nič nového pod slnkom. Nie je to ani prvýkrát, ani poslednýkrát, keď sa vymení kráľ.

A čo to bude znamenať pre „cenu“ zlata?

Vidíte to v názve videa.

To je len niekoľko vecí, ktoré vo videu uvidíte, krátky preklad je nižšie.

Oveľa dôležitejší je záver, kde Tom hovorí práve to, čo veľakrát ste mohli počuť aj odo mňa.

Nikto z nás totiž nemá krištáľovú guľu. Môžeme len vychádzať z toho, že na obrovské množstvo otázok, čo sa bude diať je odpoveď „neviem“. Nikto to presne nevie.

A práve preto chcem vlastniť skutočné peniaze, zlato a striebro, ktorým je úplne jedno aké politické rozhodnutia sa budú prijímať, či bude recesia, či bude čokoľvek.

Mám peniaze bez rizika druhej strany!

Video nájdete tu:

https://www.kitco.com/news/2023-06-29/Fed-will-raise-rates-to-6-in-2023-gold-could-hit-10k-by-2025-Tom-Luongo.html

Preklad:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

7.7.2023

Fed zvýši sadzby na 6% v roku 2023, zlato by mohlo dosiahnuť $10000 do roku 2025 – Tom Luongo

Podľa Toma Luonga, vydavateľa Gold, Goats ‘n Guns (https://tomluongo.me/), Federálny rezervný systém zvýši úrokové sadzby na 6 % v roku 2023.

Luongo v roku 2022 správne predpovedal, že predseda Fedu Jerome Powell bude v roku 2023 pokračovať v zvyšovaní sadzieb do pásma 4,5 až 6 %, keď mnohí analytici predpovedali obrat alebo pauzu.

“Myslím si, že [Powell] bude opäť zvyšovať, a možno aj viackrát do konca roka,” povedal Luongo Michelle Makoriovej, hlavnej moderátorke a šéfredaktorke Kitco News. “Do konca roka skončíme niekde na úrovni 6 %.”

Od marca 2022 Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby o 500 bázických bodov v snahe znížiť infláciu, ktorá v júni 2022 dosiahla maximum 9,1 %.

Sadzba federálnych fondov sa v súčasnosti pohybuje v rozpätí od 5 do 5,25 %.

Fed predtým znížil sadzby na nulu v roku 2020, aby pomohol americkej vláde uľahčiť úľavy súvisiace s COVID. To podľa analytikov viedlo k vysokej inflácii v roku 2022.

Luongo uviedol, že Powell bol “donútený” k uvoľnenej menovej politike, hoci on osobne bol proti nej.

“Powell bol vždy zástancom tvrdých peňazí,” vysvetlil Luongo. “Myslím si, že COVID ho prinútil k politike, ktorú nechcel.”

Ak chcete zistiť, prečo si Luongo myslí, že sa vysoká inflácia vráti, a čo s tým Fed urobí, pozrite si vyššie uvedené video

Banková “implózia

Keďže Fed sprísňuje menovú politiku, Luongo očakáva ďalšie bankroty bánk v Spojených štátoch.

“Vidím, že celý bankový systém exploduje ako jadrová bomba,” povedal.

Bankový systém USA čelil neistote po krachu štyroch veľkých bánk začiatkom tohto roka. Posledná banka, ktorá skrachovala, First Republic, spravovala aktíva v hodnote viac ako 200 miliárd dolárov, čím sa jej krach stal druhým najväčším v americkej histórii.

Luongo považuje úvery na komerčné nehnuteľnosti, ktorým sú vystavené mnohé regionálne banky, za katalyzátor ďalšej série bankových úpadkov.

“Na horúcich trhoch ako Dallas a Miami máte 20-percentnú mieru neobsadenosti,” poznamenal. “[Regionálne banky] sú vystavené veľkému množstvu komerčných nehnuteľností… všetky aktíva založené na úveroch budú deflovať.”

Ak chcete zistiť, či si Luongo myslí, že ďalší kolaps banky by spôsobil Powellov obrat, pozrite si vyššie uvedené video

Zlato

Luongo predpovedá, že v čase, keď sa bankový systém zrúti a ekonomika sa dostane do recesie, budú z toho profitovať tvrdé aktíva, ako je zlato.

“Ak sa pozrieme na 70. roky minulého storočia ako na model, v najbližších rokoch nás čaká zlato v hodnote minimálne 8 000 až 10 000 USD,” predpovedá. “Ak sa dolár zrúti pod taktovkou Jerome Powella, potom by to mohlo byť pre zlato a investorov do zlata veľmi zaujímavé.”


Ing. Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

12.05.2024

 

Práve teraz musíš ochrániť svoj majetok!

Dobrý deň, milí klienti, dnes vám prinášam stručný preklad videa, rozhovor medzi Andrew Maguire a Andy Schectman v programe „Live from the Vault“ o najnovších udalostiach v oblasti zlata a striebra.

Video si môžete pozrieť tu:

You need to protect your wealth NOW Feat. Andy Schectman - LFTV Ep 170

Každému vrelo odporúčam ho pozrieť. Ak viete po anglicky, máte veľkú výhodu, ak nie, môžete si zapnúť automatický preklad, ale pripravil som vám preklad toho najdôležitejšieho z tohto rozhovoru.

Obidvaja páni už desaťročia pôsobia v oblasti peňažných kovov, sú uznávanými odborníkmi po celom svete.

Andrew Maguire žije v Londýne a Andy Schectman v USA v Minneapolise.

Keďže celý svoj život prežil v USA, je veľmi zaujímavé sledovať, ako sa zmenil jeho pohľad na kedysi slobodnú krajinu neobmedzených možností, ktorá sa zmenila na tú džungľu bez východiska, akou je dnes.

Nech sa páči, stručný preklad s citáciami z uvedeného rozhovoru:

Dejú sa veci, ktoré sa predtým nikdy nestali. Koľko ľudí by povedalo, že zlato dosiahne 2400 $? A stalo sa to.

A to isté sa bude diať so striebrom, ale základy striebra sú oveľa väčšie, pretože striebro vychádza z oveľa väčšieho potlačenia.

A to všetko pri zväčšujúcom sa deficite, ktorý bude stále väčší.

Niekedy sa možno ešte správa opačne, ako predpokladáme, ale keď svoje závery založíš na matematike a ekonómii s prímesou logiky starej školy vidíme presne to, čo sa deje a bude diať.

Na rozdiel os mainstreamu, ktorý je hlásnou trúbou zločincov na čele s JP Morgan, ktorý zaplatil pokutu 920 miliónov, ich obchodník sedí väzení, ale banka má stále povolenie podnikať a prevádzkovať najväčší strieborný trast na svete.

Je proste plno vecí, ktoré nedávajú zmysel.

Naše médiá nerobia len zlú prácu, aby nám povedali, čo sa deje, oni nerobia žiadnu prácu.

Väčšina ľudí nevidí, čo sa na nich valí, nebudú robiť nič pre svoju ochranu.

Teraz je to prvýkrát v mojej kariére, keď chlapi ako ty dostávajú konečne pozornosť odbornej obce, čo sa to presne so zlatom a striebrom deje, na druhej strane široká verejnosť je úplne mimo, čo je šokujúce!

Začnime tým, čo obaja vášnivo milujeme. Striebro.

Pretože je to vzrušujúce, pretože striebro je nastavené na raketový rast, niet žiadnej cesty späť!

Keď India na začiatku začala vo veľkom nakupovať striebro a zavolali nám z Heraeus a Valcambi, či im nemôžem zohnať nejaké striebro, povedal som im, čo ste sa zbláznili? To ja chodím za vami kupovať.

Ale oni potrebovali vykryť 2000 ton indického dopytu, ktorí platia na ruku.

Toto nie je jediný príbeh, deje sa tu mnoho vecí a dejú sa naraz.

Pripravovaná spoločná mena BRICS, ktorí už teraz si navzájom účtujú transakcie v miestnych menách, nie v $.

Ďalej je tu cena. Momentálne je určovaná západnými špekuláciami. Ale Čína s BRICS hovorí,  my vlastníme, vyrábame a spotrebúvame, ale vlastný cenový mechanizmus, ktorý by vyvážil ponuku a dopyt určuje západ.

Nie je možné robiť žiadne strategické plánovanie pre hospodársky rozvoj ak nekontrolujete ceny základných komodít.

Tvorbou cien s touto novou krytou menou sa zbavíte západných búrz s komoditami.

Skutočná cena zlata bude známa!

Vlastne hovoria, že vieme, že manipulujete ceny ale použijeme to proti vám, ako Jiu jitsu, použijeme vašu páku proti vám, vyprázdnime COMEX, vyberieme kov z ETF, kúpime všetko, čo nie je pribité, dovezieme 400 miliónov uncí striebra.

Nikto z nás nie je taký hlúpy a naivný, aby dôveroval západnej „cene“ papiera.

Keď bol COMEX vytvorený na potláčanie cien, kde sa predstiera, že tým, že majú $ na maržovom účte ale nemajú kov, ktorý uvádzajú, vtedy ešte krajiny BRICS neboli dostatočne industrializované a sofistikované, ale teraz už sú!

A toto je len začiatok!

Práve teraz zvýšili ceny zlata a striebra aby vysali všetok kov, pretože hlupáci na západe ho pri týchto cenách ochotne predávajú.

Nevieme, kedy ten moment nastane, ale je to neuveriteľne blízko!

Tým, že odsávajú fyzické kovy, vylučujú budúce riziká konfiškácií a zlyhaní protistrán – to, čo už máte fyzicky vám už nemôžu zamraziť ako účet, alebo US dlhopisy a pokladničné poukážky.

Takže prešli na vzájomné vyrovnanie v miestnych menách a zlato, striebro a ropa budú ich bohatstvo, ktoré používajú miesto US papierikov.

Tieto nákupy a predaje komodít vysporiadané v ich lokálnych menách predstavujú bilióny, ktoré doteraz šli cez $. Keďže nepoužívajú $, je to najväčšia dedolarizácia, akú si viete vôbec predstaviť! Zasiahne to úplne všetko!

Mainstreamovské médiá sú neskutočne vzdialené skutočnosti.

Ak by Čína vyhodila zo svojho vlastníctva bilióny, ktoré má v US dlhopisoch, USA by bola hotová cez noc.

Toto je finančná jadrová zbraň!

Čína vidí sankcie uvalené na Rusko. Aby predišla podobným sankciám kvôli Taiwanu, bude sa zbavovať biliónov v US dlhopisoch. Verím, že sa to deje tak rýchlo, že sme v pred zlomom, že v tomto 2. štvrťroku uvidíme vybuchnúť niečo veľké.

Čína začala obrovský projekt. Zrušila nákup obilia z Austrálie a USA a kupuje z Ruska a platí v Jüanoch, konvertibilných na zlato.

Brazília predáva kukuricu a sójové bôby Číne za Jüany, konvertibilných na zlato.

Irán uzavrel obrovský kontrakt s Čínou na modernizáciu svojho najväčšieho letiska, platia ropou.

To sú všetko veci, ktoré boli vyrovnávané v $.

Je tu projekt Belt Road (nová hodvábna cesta), ktorá obsiahne 75% svetovej populácie, budúci obrovský obchod mimo $.

Ľudia podceňujú alebo skôr ignorujú tieto veci, lebo to trvá príliš dlho.

Nie, že by ten nový systém bol dokonalý, ale Západ už dlho nie je vôbec dokonalý.

A pozrite sa na USA, kde je spochybňovaný volebný systém, utečenci ilegálne prekročujú hranice, nerešpektujú lekárov, učiteľov, rodičov a ste najímaní vládou a Wall Street nie na základe kvalít, ale pretože máte nejaké iné, nové pohlavie…

Čo sa to dopekla deje?!

Máme tu nekontrolovateľnú infláciu, dlhopisový trh, ktorý má prvýkrát za 45 rokov väčšiu volatilitu ako cena zlata.

A to sa deje všetko naraz! Ja len verím, že to vidíte, že to je príliš veľké na to, aby ste boli taký hlúpy, že to nevidíte!

Poznámka Jozef Szeles CHRYSOS s.r.o.

Snažil som sa čo najviac zachytiť a napísať vám z tohto videa, ale tí, ktorí ma sledujete trocha dlhšie viete, že sa podobné postrehy a varovania snažím odkázať každému už roky.

Akurát že teraz to sa už deje priamo pred našimi očami.

A pri striebre je to o to naliehavejšie, že sme na limite fyzického dopytu.

A desaťročia brutálne stláčaná cena vybuchne do dnes nepredstaviteľných čísiel.

Ale keď viete rátať a dosadíte do rovnice jeho strategickú a kľúčovú úlohu, nedostatok a vzácnosť (len 8 krát viac striebra sa ťaží ako zlata), jeho pomer voči zlatu (83,7), tak vám to už možno ani nepripadne až tak nepredstaviteľné.

Ale najdôležitejšie aj z tohto interview je úloha zlata a striebra ako ochrana vášho majetku v prostredí, ktoré nastáva, kde všetky papierové a digitálne aktíva budú precenené na svoju skutočnú hodnotu.

A to bude vo väčšine prípadov presne tá hodnota, z ktorého sú tie „aktíva“ vyrobené.

Čiže hodnota papiera, jednotiek a núl a sľubov všetkých našich a zahraničných „čestných“ politikov a bankárov.

Hodnota rovnajúca sa alebo veľmi blízka nule!

A na záver tu máte jednu čisto technickú analýzu cien striebra v najbližších týždňoch, pričom ja sa veľmi na technické analýzy nepozerám, pretože vychádzajú z COMEX, čiže z papierových kontraktov, ale čuduj sa svete, aj táto je tzv. „býčia“, čiže predpovedá prudký rast ceny striebra na 40 až 50$ za uncu.

Tu je odkaz na článok:

https://www.silver-phoenix500.com/article/silver-outlook-technical-setup-supports-summer-price-spike

Keď ten článok otvoríte, stačí keď si zapnete preklad stránky vo vašom prehliadači a to podstatné pochopíte.

Teším sa na ďalšiu spoluprácu a ostávam s pozdravom!


Ing. Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

1.11.2023

 

Dobrý deň, milí klienti!

Chcem vám poskytnúť veľmi dôležitú informáciu, ktorá sa týka predovšetkým peňažného striebra.

Ak čítate moje články, viete, že už dlho upozorňujem na falošné ceny striebra a zlata, ktoré vychádzajú z papierového špekulatívneho obchodovania s Futures kontraktmi.

Desaťročia postupne nakopili papierové kontrakty na zlato a striebro, ktoré nie sú a ani nemôžu byť kryté, pretože je na nich niekoľko stonásobné množstvo, ktoré by sa dalo v prípade požiadania dodať.

Týmto obrovským množstvom papierového zlata a striebra udržiavali nízke „ceny“, aby odviedli pozornosť ľudí od skutočných peňazí a zabezpečili fungovanie systému s nekrytými menami, ktorý je založený na neustále narastajúcom dlhu.

Lenže pri striebre sme sa ocitli vo fyzickom nedostatku, kedy fyzický dopyt značne prevažuje ponuku.

A tu je tá informácia:

Európske sklady, odkiaľ pre vás objednávame zlato a striebro začali zverejňovať zostávajúce počty strieborných mincí a tehličiek, čo je jasný a kričiaci signál začínajúcej krízy v dodávkach fyzického striebra.

Ide hlavne o cenovo výhodné strieborné mince Wiener Philharmoniker 1oz, kde sú denné zostatky niekoľko tisíc kusov (pre celú Európu)!

Ostatné strieborné mince sú už značne drahšie a niektoré sa ani nedajú fixovať.

Prečo táto situácia vznikla?

Už minulý a predminulý rok bol rekordný deficit striebra kvôli prudko narastajúcemu priemyselnému dopytu  a teraz sa k tomu pridáva neutíchajúci dopyt po peňažnom striebre.

Len tento týždeň bolo v európskych skladoch predaných niekoľko desiatok tisíc mincí iba z Wiener Philharmoniker ( Wiener Philharmoniker e-shop CHRYSOS ) a samozrejme sa rekordne predávali aj iné značky mincí a takisto strieborné tehličky, najmä StoneX ( StoneX e-shop CHRYSOS ).

Rúcajúci sa dlhový finančný systém a všadeprítomné geopolitické napätie budú tento dopyt len zväčšovať.

Bude to beh na veľmi dlhé trate.

Čo to bude znamenať?

„Ceny“ vychádzajúce z papierového striebra sa prestanú akceptovať a výrobcovia a distribútori si ich upravia podľa skutočného pomeru dopytu a ponuky.

Stanovia sa reálne a férové ceny prislúchajúce striebru, nové základne, pod ktoré už jednoducho neklesneme, pretože rozprávka a prosperite založenej na dlhu končí.

A tie úrovne budú na kilometre vzdialené tým súčasným.

Problém ani nebude v tom, že bude striebro oveľa drahšie, ale v jeho dostupnosti.

Pretože ho jednoducho nie je nekonečné množstvo ako pri nekrytých menách.

Záver:

Nemyslím si, že nájdete v histórii veľa momentov, kedy ste mohli založiť svoje rodinné bohatstvo bez rizika druhej strany. Pretože unca striebra bude aj za 20 alebo 100 rokov unca striebra.

A súčasná cena 27€ za uncu striebra je smiešna, ktorá už dlho nebude k dispozícii.

A nestačím zvýrazňovať, že za oveľa menej to už rozhodne nebude. Môžu ešte byť občasné a dočasné poklesy o pár percent, ale ich pravdepodobnosť je mizivá a hlavne krátkodobá.

Fyzický nedostatok najstrategickejšieho vzácneho kovu sa nedá vyriešiť ničím iným, len úpravou ceny na oveľa vyššie úrovne.

Ak máte akékoľvek nekryté formy majetku či už v mene, cenných papieroch alebo kryptomenách, môžem vám poradiť len jedno.

Ak nechcete striebro alebo zlato tak si ich vyberte a kúpte si niečo pekné alebo potrebné. Ale nenechávajte ich napospas hroziacim obrovským stratám, pretože o ne prídete.

Samozrejme oveľa múdrejšie je vlastniť skutočné peniaze (zlato a striebro), pretože vám vždy zabezpečia vašu kúpyschopnosť. V akejkoľvek situácii a akomkoľvek scenári, ktorý prichádza.


Centrálne banky nakupujú zlato v rekordných množstvách.

5.9.2023

Komentár CHRYSOS s.r.o.:

Centrálne banky sú na vrchole potravinového reťazca finančného sektora.

Teoreticky by mali byť nezávislé a každá (aj ECB) má vo svojich stanovách určené posolstvo o ochrane stability finančného trhu, ktorý kontrolujú.

A tieto subjekty, ktoré účtovne vytvárajú svoje nekryté meny buď už vlastnia významné množstvo zlata alebo ako vidíte z najčerstvejších správ ho vo veľkom zhromažďujú.

Čuduj sa svete, už dokonca aj tá česká, ktorá ešte pred tromi rokmi bola absolútnym odporcom zlata ako nepotrebného pre „moderné“ bankovníctvo.

Striebro nenakupujú len preto, lebo pri terajších (smiešnych) cenových úrovniach nevedeli skladovať, lebo by ho mali desaťtisíce ton.

Ale je to len a len otázka „ceny“ a vývoja.

V jednom z príspevkov som už poznamenal staré podnikateľské pravidlo, ale teraz to opäť sedí – ak chceš byť bohatý, rob to, čo robia naozaj veľkí a bohatí.

Zlato a striebro sú peniaze bez rizika druhej strany.

S nemennou hodnotou a kúpyschopnosťou.

Ich „cena“ je už len dočasná labutia pieseň, pretože priamo pred našimi očami sa mení finančný systém. Terajšie cenové úrovne sú oveľa viac ako výhodné na zhromažďovanie skutočných peňazí.

Nižšie nájdete viacero článkov na túto skutočnosť.


Centrálne banky sa v júni stali čistými nákupcami zlata a ukončili trojmesačnú sériu predajov

Neils Christensen   

Pondelok 07. augusta 2023 11:26

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-07/Central-banks-become-net-gold-buyers-in-June-ending-three-month-selling-streak.html

Preklad článku:

Podľa údajov Svetovej rady pre zlato sa centrálne banky po troch mesiacoch čistého predaja stali v júni opäť čistými nákupcami zlata, pričom kľúčovú úlohu opäť zohrala centrálna banka Turecka.

Vo svojej najnovšej správe WGC uviedla, že v júni nakupovalo zlato šesť centrálnych bánk, pričom na trhu boli len dve predávajúce. Čisté nákupy dosiahli 55 ton, uvádza sa v správe. Spolu s Tureckom dominuje na trhu aj Čínska ľudová banka, ktorá v júni nakúpila 21 ton zlata, čím predĺžila svoje nákupné obdobie na osem mesiacov v rade.

“Od začiatku vykazovania prírastkov v novembri 2022 vzrástli jej zlaté rezervy o 165 t (+8 %), z čoho 103 t nakúpila v roku 2023, čím sa stala najväčším nákupcom v r. 2023,” uviedol v správe Krishan Gopaul, senior analytik WGC.

Po troch mesiacoch predaja nakúpilo Turecko v júni 11 ton zlata. Turecko však musí zdolať pomerne veľký kopec, aby sa jeho zlaté rezervy vrátili na úroveň zo začiatku roka. Aj po júnovom nákupe centrálna banka zaznamenala v tomto roku pokles svojich zásob zlata o 100 ton.

Turecká centrálna banka bola nútená predávať svoje zlato, aby uspokojila domáci dopyt, keďže vláda prijala opatrenia na obmedzenie dovozu zlata, aby udržala svoj obchodný deficit pod kontrolou. Turecko zaznamenalo prudký nárast domáceho maloobchodného dopytu, keďže spotrebitelia hľadali drahý kov, aby sa ochránili pred oslabením meny a výrazným nárastom inflácie.

Poľsko bolo treťou centrálnou bankou, ktorú Gopaul vo svojej správe vyzdvihol po tom, ako nakúpilo 14 ton zlata.

“Ide o tretí mesiac nákupu po sebe zo strany banky, ktorá minulý rok uviedla, že plánuje doplniť svoje zlaté rezervy o 100 t. Medziročne NBP pridala 48 t, čím sa jej celkové zásoby zlata zvýšili na 277 t,” uviedol Gopaul.

Ďalšími významnými kupujúcimi v júni boli Uzbekistan, ktorý nakúpil 8 ton zlata; Česká republika zaznamenala nárast svojich zlatých rezerv o 3 tony, Katar nakúpil 2 tony zlata a India 1 tonu.

V správe sa uvádza, že Kazachstan a Singapur boli v júni jedinými významnými predajcami.

Oficiálne zlaté rezervy Kazachstanu klesli o 3 tony. Gopaul poznamenal, že podľa komentárov národnej centrálnej banky očakáva ďalšie predaje do roku 2023.

V správe sa uvádza, že menový úrad Singapuru v priebehu mesiaca znížil svoje zlaté rezervy o 1 tonu. Napriek júnovému predajnému tlaku zostáva Singapur významným nákupcom zlata, keďže jeho rezervy sa v tomto roku zvýšili o viac ako 71 ton.

Júnové nákupy centrálnej banky sú v súlade so širším trendom na trhu. Minulý týždeň WGC uviedla, že dopyt centrálnych bánk po zlate v druhom štvrťroku dosiahol 102,9 tony, čo je o 39 % menej v porovnaní s bezprecedentným dopytom zaznamenaným v druhom štvrťroku 2022.

Vzhľadom na rekordný dopyt v prvom štvrťroku však dopyt centrálnych bánk v prvom polroku 2023 dosiahol rekordnú hodnotu.

“Od začiatku roka sme hovorili, že nemusíme nevyhnutne dosiahnuť rovnaké úrovne, aké sme videli v roku 2022, ale že očakávame, že tento sektor zostane celkom zdravý,” povedal Juan Carlos Artigas, vedúci výskumu WGC v nedávnom rozhovore pre Kitco News.

Hoci dopyt centrálnych bánk sa oproti minuloročnému bezprecedentnému nárastu ochladzuje, analytici tvrdia, že tento sektor trhu bude aj naďalej poskytovať solídnu podporu cenám do konca roka.


Poľská centrálna banka v júli zvýšila nákupy zlata a teraz drží 300 ton zlata

Pôvodný článok:

https://www.bullionstar.us/blogs/ronan-manly/polands-central-bank-ramps-up-gold-purchases-during-july-and-now-holds-300-tonnes-of-gold

Turecko zavádza dodatočné poplatky a kvóty, aby uspokojilo bezprecedentný dopyt po zlate a obnovilo rezervy a zároveň udržalo pod pokrievkou obchodný deficit

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-08/Turkey-imposing-extra-fees-and-quotas-to-meet-unprecedented-gold-demand-and-rebuild-reserves-while-keeping-a-lid-on-trade-deficit.html

Čína nakúpila v júli 23 ton zlata, podľa analytikov PBOC len začína

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-08/China-buys-23-tonnes-of-gold-in-July-analysts-say-PBOC-is-just-getting-started.html

Rusko od tohto týždňa obnovuje nákupy zlata a meny v objeme 19 miliónov dolárov denne

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-08/Russia-restarts-gold-and-currency-purchases-with-19-million-per-day-starting-this-week.html

Singapur, Katar pokračujú v nákupe zlata, Líbya zvyšuje rezervy na rekordnú úroveň

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-08-31/Singapore-Qatar-continue-buying-gold-Libya-boosts-reserves-to-record-levels.html

Viac informácií o striebornom červenom kóde

Pôvodný článok:

https://silverseek.com/article/more-silver-code-red

Predslov:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

26.7.2023

Nasledujúce Flash News je pokračovaním predošlého článku od Teda Butlera.

Je takým doplnením predošlého článku o bezprecedentnej situácii v anomálii ceny a nedostatku fyzického striebra.

Všetky tvrdenia vychádzajú z hĺbkovej 40 ročnej znalosti trhu so striebrom a sú podložené oficiálnym stavom s presnými číslami.

Nie sú to ani teórie, ani predpoklady, sú to fakty.

Na jednej strane máme najstrategickejšiu surovinu zo všetkých kovov a na strane druhej tu máme kabaret 40 ročného násilného stláčania jeho ceny, ktorý práve končí.

Zároveň, čo je ešte dôležitejšie, striebro, takisto ako zlato sú peniaze.

Globálne, univerzálne, bez rizika zlyhania druhej strany, nevystopovateľné.

Preklad článku:

25. júla 2023

Ted Butler

Butler Research

Minulý týždeň som zverejnil upravenú verziu rozsiahlejšieho týždenného prehľadu, ktorý som predtým zaslal predplatiteľom. Ako som už uviedol, domnievam sa, že na trhu so striebrom na COMEXe je v súčasnosti mimoriadna situácia, a to na základe oficiálnych údajov, ktoré naznačujú masívny nárast pozícií na futures kontraktoch o viac ako 130 mil. uncí (26 000 kontraktov), ako uvádza nová správa COT k 21. júlu.

Aj keď som sa snažil čo najlepšie oprieť o tvrdé údaje a ponúknuť čo najrozumnejšiu interpretáciu týchto údajov, ide o veľmi komplikovanú záležitosť, takže je pochopiteľné, že iným sa veci nemusia zdať také jasné ako mne. Som si istý, že mnohým (ak nie väčšine) nie je jasné, čo mám na mysli pod pojmom mimoriadna situácia na trhu, aká na trhu so striebrom COMEX neexistovala od mimoriadnej situácie spoločnosti Hunt Bros v roku 1980, teda pred 43 rokmi. Dovoľte mi teda, aby som namiesto toho použil novšiu trhovú krízu – krízu na trhu s niklom na LME v marci 2022, ako súčasný príklad toho, o čom hovorím.  Tu je dobrý prehľad toho, čo sa vtedy udialo.

https://www.ndtv.com/business/18-minutes-of-trading-chaos-which-broke-the-nickel-market-2824194

Bez preháňania môžem tvrdiť, že katastrofa na LME s niklom je v mnohých ohľadoch v podstate rovnaká ako to, čo vidím na trhu so striebrom na COMEXe. Trh s niklom bol v tom čase v stave fyzického nedostatku, rovnako ako je dnes veľkoobchodný trh s fyzickým striebrom. Dlhá a krátka derivátová pozícia v nikli na LME narástla na neprimeranú úroveň, pričom bola zaznamenaná koncentrovaná krátka pozícia veľkého čínskeho obchodníka, ktorý bol identifikovaný ako “pán Big Shot”.  Len v uplynulom týždni došlo na trhu s futures kontraktmi na striebro COMEX k masívnemu nárastu celkových derivátových pozícií a koncentrovaná krátka pozícia tiež masívne vzrástla.

Nakoniec sa niklovým šortom na LME už nepodarilo obmedziť a udržať ceny a cena náhle explodovala – zdvojnásobila sa a strojnásobila v priebehu niekoľkých hodín. To viedlo k tomu, že LME prekazila obchody, v podstate zrušila a nedodržala zmluvné záväzky, spustila lavínu žalôb a okamžite zničila povesť burzy, ktorá existovala 150 rokov. Samozrejme, v tom čase som o tom písal, pričom som uviedol jasnú analógiu s tým, čo som videl v prípade striebra na COMEXe.

https://silverseek.com/article/real-lesson-lme-nickel

Viem, že mnohí si myslia, že to s opisom toho, čo vidím na striebornej burze, preháňam, ale objektívny prehľad toho, čo sa minulý rok odohralo na LME s niklom, by mohol byť dostatočným dôkazom na to, čo sa môže stať na COMEX so striebrom. Hoci sa základy na oboch trhoch zdajú byť rovnaké – fyzický nedostatok spojený s masívnou pozíciou derivátov (vrátane extrémnej koncentrácie na krátkej strane) – o nadchádzajúcej núdzovej situácii na COMEX-e so striebrom naznačuje omnoho viac.

Po prvé, nie som si vedomý žiadneho predchádzajúceho varovania LME alebo britských regulačných orgánov pred tým, čo sa ukázalo ako núdzový stav/zlyhanie na trhu s niklom, zatiaľ čo viem, že takéto varovania boli vyslovené v súvislosti s nadchádzajúcim núdzovým stavom na trhu so striebrom COMEX (pretože som vyslovil mnoho takýchto varovaní).  Všetky svoje články posielam všetkým komisárom v CFTC spolu s kľúčovými úradníkmi v oddeleniach dohľadu nad trhom a presadzovania práva spolu s generálnym riaditeľom CME Group, Inc (vlastník/prevádzkovateľ COMEX). Ak sa federálny komoditný regulátor, ako aj určený samoregulátor odvetvia, nezaujímajú o moje varovania, zdalo by sa rozumné, aby obaja vysvetlili prečo alebo prijali okamžité opatrenia v snahe odvrátiť nadchádzajúcu núdzovú situáciu na trhu. Posledná vec, ktorú by som chcel urobiť, je bezdôvodne kričať “horí” v preplnenom divadle.

Okrem toho, debakel na LME s niklom sa dotkol len veľmi malého počtu účastníkov trhu, zatiaľ čo investori/účastníci do striebra, ktorých je na celom svete mnoho miliónov, sú postihnutí pokračujúcou manipuláciou so striebrom na COMEX a núdzovým stavom na trhu, ktorý vidím ako mŕtvy. To nesmierne zvyšuje stávky pre všetkých, najmä pre regulačné orgány.

Najväčšie obavy vyvoláva fakt, že v prípade zlyhania a debaklu niklu na LME bol hlavným aktérom veľký čínsky špekulatívny predajca nakrátko, ktorému výrazne pomáhali veľké banky, predovšetkým JPMorgan; zatiaľ čo v prípade nadchádzajúceho debaklu na COMEX sa zdá, že banky sú priamo v pozícii veľkých predajcov striebra nakrátko. Takto to bolo 40 rokov a napriek miliardám dolárov pokút, vyrovnaniam proti príliš mnohým bankám a teraz aj väzeniu pre zamestnancov bánk – všetko za manipuláciu s cenami striebra, zlata a iných drahých kovov na COMEX a NYMEX – sa zdá, že banky sú dodnes veľkými predajcami nakrátko.

Správa COT z 21. júla podľa očakávania plne potvrdila extrémne a dokonca rekordné komerčné predaje, najmä pokiaľ ide o koncentrovaný a kolúzny nový shorting zo strany štovrky a osmičky najväčších komerčných shortérov COMEX. Osem najväčších komerčných shortérov predalo za jeden týždeň viac kontraktov na striebro, 12 100 (60 mil. uncí), ako za posledné roky a možno aj ako kedykoľvek predtým. Predpokladal som, že veľkí komerční obchodníci nebudú opäť vo veľkom shortovať (v dôsledku toho, že veľká štvorka neskracovala pri rally na striebre za 6 USD od marca do mája), ale tieto očakávania boli zjavne mylné.

Preto by sa rozumný pozorovateľ musel pýtať, čo bolo motiváciou pre rekordný týždenný predaj. Pri takej nízkej cene striebra v podmienkach zdokumentovaného fyzického nedostatku a pri silných technických nákupných signáloch (prieniky kĺzavých priemerov) vytvorených v sledovanom týždni kupujúci, či už ich viedli fundamenty ponuky a dopytu alebo technické signály, nepotrebujú vysvetlenie. Vysvetlenie si vyžaduje agresívny predaj zo strany komerčných subjektov (bánk) na COMEXe a je možné len jedno vysvetlenie, a to, že komerčné subjekty predávali tak agresívne, aby zabránili ešte väčšiemu nárastu ceny, ktorý by vyvolal masívne nové nákupy striebra mimo COMEXu.

To, čo som práve opísal, nie je nič iné ako manipulácia s cenami – predaj s jediným zámerom zabrániť rastu cien striebra. Iné vysvetlenie neexistuje. Skutočnosť, že trh COMEX so striebrom má byť regulovaný nielen hlavným federálnym regulátorom CFTC, ale aj určeným samoregulátorom, skupinou CME, a obaja regulátori sedia bokom a nerobia nič, len sa správajú ako tri slepé, hluché a nemé opice, nie je nič iné ako národná hanba. CFTC a CME Group sa môžu naďalej hanbiť, ale je to ich voľba, pretože ja mám v úmysle túto otázku presadzovať podľa svojich najlepších schopností.

Najhoršie zo všetkého je, že masívne komerčné predaje tento týždeň vytvárajú na trhu COMEX so striebrom núdzový červený kód, pretože nevidím spôsob, ako by sa masívne umiestňovanie vyriešilo bez extrémneho cenového násilia. Zodpovednosť za neusporiadané trhové podmienky, ktoré sú podľa mňa teraz “zapečené” v striebre na COMEXe v dôsledku masívneho týždňového nárastu komerčných predajov, nesie priamo CFTC a skupina CME.

Už viac ako 40 rokov sa snažím, aby obaja regulátori riešili pokračujúcu manipuláciu so striebrom na COMEX-e, a napriek tomu, že som sa po celý tento čas musel potýkať s ich nekompetentnosťou a zlým konaním, nikdy som si nemyslel, že obaja regulátori budú konať tak nezodpovedne ako teraz. Ani jeden z nich by sa neodvážil otvorene diskutovať o obvineniach z mimoriadnej situácie na trhu, ktorej zabránenie by pre každého z nich nemohlo mať väčší význam.

Čo mám na mysli, keď hovorím o červenom kóde pre núdzové situácie na trhu? Stav na trhu, ktorý sa musí vyriešiť v podobe neusporiadaných cien. Tieto neusporiadané ceny by mohli zahŕňať prudký pokles, keďže dohodnuté obchodné spoločnosti znižujú ceny, aby prinútili nedávnych kupujúcich k ústupu, skôr než podmienky fyzického nedostatku spôsobia prudký nárast cien. Alebo môže pokus o zníženie cien zlyhať a ceny striebra vzrastú bez toho, aby najprv došlo k masívnemu poklesu.

V každom prípade skutočnú vinu za neusporiadané ceny, ktoré nás čakajú, nesú regulačné orgány, a to CFTC aj skupina CME, ktoré neriešia alebo dokonca neuznávajú očividnú manipuláciu so striebrom na COMEXe. Mám v úmysle tlačiť na oboch, aby konali správne, ale na základe ich doterajších výsledkov sa budú zdráhať riešiť tento závažný problém. Jedinou záchranou pre vyššie ceny striebra je fyzický nedostatok, ktorý je každým dňom výraznejší. Je isté, že pokračujúce stláčanie cien fyzický nedostatok nevyrieši, a to bez ohľadu na pokračujúce zlyhanie regulácie. 


Ted Butler

24. júla 2023

Červený kód

Pôvodný článok:

https://silverseek.com/article/code-red

Predslov:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

24.7.2023

Dnes vám prinášam preklad trochu odbornejšie zameraného článku od Teda Butlera, ale hlavné časti som vám vyznačil tučným písmom.

Ted Butler začal obchodovať s komoditami v spoločnosti Merrill Lynch v roku 1972. V 80. rokoch pracoval aj v spoločnosti Drexel Burnham Lambert. Od roku 1996 je Ted nezávislým analytikom, ktorý sa zameriava najmä na striebro. Okrem toho ponúka predplatenú službu s komentármi raz alebo dvakrát týždenne, vrátane podrobnej analýzy správy Commitment of Traders Report, regulačného vývoja, úvah o ponuke a dopyte a tém zaujímavých pre investorov do drahých kovov s dôrazom na striebro.

Ako vidíte, Ted je odborníkom v kovoch viac ako 50 rokov, takže jeho postrehy, ktoré sú založené na hĺbkovom výskume a znalosti problematiky hlavne striebra sú vysoko uznávané v odborných kruhoch.

Došli sme k bodu zlomu ceny striebra, ktoré je desaťročia manipulované. Obchodníci (manipulátori) so striebrom na COMEX sú v koncoch. Narastajúci fyzický dopyt, ktorý vysoko prevyšuje ponuku v nasledujúcich rokoch zlomia falošné nízke ceny najstrategickejšej suroviny na svete – striebra.

Deje sa to teraz, priamo pred našimi očami. Teraz znamená najbližšie týždne, mesiace. Nikto nevie presný dátum, ale to ani nepotrebujeme.

Potrebujeme sa dovtedy dopracovať k čo najväčšiemu množstvu striebra, aké je v našich silách, pretože je to životná príležitosť založiť si rodinné bohatstvo bez rizika straty.

Využite tieto smiešne ceny a ich možné krátkodobé prepady, dlho sa to neudrží.

Preklad článku:

Na základe údajov zverejnených v priebehu minulého týždňa (hlavne v posledných troch dňoch) sa mi zdá jasné, že na trhu s futures kontraktmi na striebro COMEX môžeme čeliť jasnej núdzovej situácii. Veľmi sa snažím nepanikáriť, ale to, čo vidím, ma veľmi znepokojuje – do takej miery, že sa domnievam, že sa na COMEX-e nachádzame v najkritickejšej situácii od vrcholu cien na začiatku roku 1980, keď boli prijaté všetky druhy núdzových opatrení na riešenie problémov bratov Huntovcov, o ktorých sa diskutuje dodnes, 43 rokov neskôr.

Obchodovanie so striebrom na COMEXe, ako aj s akciami SLV a ďalších strieborných ETF od ukončenia obchodovania v utorok 11. júla vytvorilo situáciu, ktorá sa mi javí ako “červený kód”, pretože ceny sa musia čoskoro prudko zvýšiť alebo znížiť (alebo oboje). Nesnažím sa chytračiť a opísať to tak, že bez ohľadu na to, čo sa stane, sa budem javiť že som mal pravdu. Motivuje ma niečo úplne iné, a to, že som takmer omámený zmenami oficiálnych údajov za posledné tri obchodné dni a tým, ako tieto zmeny predznamenávajú trh, ktorý by mohol stratiť orientáciu.

Po prvé, sú tu zmeny súvisiace s výrazným pretrvávajúcim nedostatkom fyzického striebra, počnúc novou správou o krátkych pozíciách na cenných papieroch, ktorá bola zverejnená v stredu neskoro večer a podľa ktorej sa krátka pozícia na SLV k 30. júnu zvýšila o 3,8 mil. akcií na 22,6 mil. akcií (20,7 mil. oz).

https://www.wsj.com/market-data/quotes/etf/SLV

Za posledné dve sledované obdobia (celkovo 4 týždne) sa krátka pozícia na SLV zvýšila o 8,5 mil. akcií (7,8 mil. oz), pričom oveľa väčšia celková komerčná čistá krátka pozícia na COMEX sa za rovnaké približné obdobie výrazne znížila (približne o 45 mil. oz). V priebehu rokov sa vo všeobecnosti krátka pozícia na SLV a komerčná krátka pozícia na COMEX-e zvyšovali a znižovali zhodne (aj keď nie vždy). Najpravdepodobnejším vysvetlením rozdielov v oboch krátkych pozíciách sa tentoraz zdá byť to, že akcie SLV sa predávali nakrátko, pretože fyzický kov nebol k dispozícii na uloženie, ako to vyžadoval prospekt, a predajcovia nakrátko nemali inú možnosť ako predávať nakrátko. Jediným iným rozumným vysvetlením bola konverzia akcií SLV za skutočný kov, čo naznačuje, že konvertor sa snažil nakúpiť viac a vyhnúť sa požiadavkám na vykazovanie. Obe vysvetlenia sú býčie.

Túto skutočnosť ešte znásobilo a potvrdilo vyplatenie viac ako 6 mil. uncí zo SLV tento týždeň namiesto veľkého vkladu, čo tiež veľmi svedčí o výraznom fyzickom nedostatku striebra. Najprudšia krátkodobá cenová rally za posledné obdobie pri zvýšenom objeme obchodovania výrazne naznačovala, že dôjde k veľkému čistému nákupu nových investícií, čo malo viesť k vkladom kovu, nie k jeho odkupovaniu. Najpravdepodobnejším vysvetlením je opäť to, že fyzický kov bol stiahnutý zo SLV na uspokojenie naliehavejších potrieb inde.

Zďaleka najnaliehavejším faktorom, ktorý poukazoval na červený kód, bol však takmer neuveriteľný nárast celkového otvoreného záujmu o futures na striebro na COMEX od utorka. Len za tri dni vzrástol celkový otvorený záujem o futures na striebro na COMEX o obrovských 23 000 kontraktov, pričom najmenej 20 000 kontraktov predstavoval skutočný a nesúvisiaci nárast čistých nových nákupov a čistých nových predajov.

Trh s futures derivátmi funguje tak, že veľký nárast celkového otvoreného záujmu znamená rovnako veľký nárast nových dlhých kontraktov, ako aj ekvivalentný nárast počtu nových krátkych pozícií (jeden nový dlhý kontrakt plus jeden nový krátky kontrakt sa rovná nárastu nového otvoreného záujmu o jeden kontrakt). Často krát veľký nárast celkového otvoreného záujmu zahŕňa vytvorenie nových spreadových pozícií, ktoré sú trhovo neutrálnymi transakciami (falošnými ako trojdolárová bankovka) a vôbec nereprezentujú skutočnú obchodnú pozíciu pohybujúcu sa v cenách.

Prudký nárast celkového otvoreného záujmu o striebro v posledných dňoch nevyzerá ako falošná aktivita v oblasti spreadov – vyzerá to veľmi podobne ako skutočnosť, a to ako masívne nové stávky na smerovanie ceny. To je jadrom môjho predpokladu červeného kódu. To posledné, čo trh so striebrom v súčasnom stave potvrdeného fyzického nedostatku potrebuje, je ďalších 100 miliónov uncí pridaných k už aj tak príliš veľkým stávkam na deriváty v objeme stoviek miliónov uncí na COMEXe a viac ako miliardy uncí v mimoburzových derivátoch. Je to ako hodiť sto miliónov barelov benzínu do už rozhorúčeného požiaru.

Hoci si musíme počkať na správu COT, ktorá bude zverejnená budúci piatok, aby sme s istotou vedeli, aké budú skutočné zmeny v umiestnení, z hľadiska možnej mimoriadnej situácie na trhu je to už celá večnosť, a preto teraz bijem na poplach. Dúfam, že CFTC a CME Group (vlastníci COMEX-u) sú v tejto veci na vrchole, ale obávam sa, že nie sú. Jednoducho povedané, ide o najväčšiu núdzovú situáciu na trhu so striebrom na COMEXe od núdzovej situácie bratov Huntovcov v roku 1980. Pokiaľ ide o možné regulačné opatrenia, predstavoval by som si nejaký druh obmedzenia obchodovania, aké sa začalo vtedy. Ak by išlo o obdobu skutočnej vojnovej situácie, už by sa začali nasadzovať jadrové zbrane.

Na strane nákupu 100 miliónov uncí striebra nakúpených za posledné tri dni sa zdá, že hlavnými kandidátmi sú obchodníci s technickými fondmi riadenými peniazmi, keďže ešte minulý týždeň som odhadoval, že by mohli nakúpiť 25 000 kontraktov (125 miliónov uncí alebo viac) pri vyšších cenách. Určite sme dostali typ nákupných signálov spojených s nákupmi riadených peňazí – prieniky kľúčových kĺzavých priemerov smerom nahor.

S istotou tiež vieme, že iniciátormi transakcií na COMEXe boli kupujúci strieborných futures, pretože keď sa cena akéhokoľvek aktíva pohybuje vyššie, je to vždy vďaka kupujúcim, ktorí iniciujú transakciu, a predávajúcim, ktorí kupujúcim vychádzajú v ústrety. Otázka teda neznie, kto boli kupujúci alebo aká mohla byť ich motivácia, pretože tá je zrejmá – kupujúci nakupovali v očakávaní ešte vyšších cien (s cieľom dosiahnuť zisk). Skutočnou otázkou je, kto boli predávajúci a aká bola ich motivácia. Niekto by mohol rýchlo namietať, že motivácia predávajúcich bola rovnaká ako motivácia kupujúcich, a to dosiahnuť zisk na základe očakávania nižších cien – ale nie je to také jednoduché (a jasné).

Objem nákupov striebra na COMEXe bol za posledné tri dni taký veľký, že ceny by sa mali posunúť oveľa ďalej – a nielen o 2 USD. Odhadujem, že ak by boli predávajúci motivovaní výlučne motiváciou k zisku, požadovali by od kupujúcich oveľa vyššie ceny a vynútili by si ich, povedzme na úrovni výrazne nad 30 alebo 35 USD. Namiesto toho predávajúci vyhoveli kupujúcim tým, že im predávali za oveľa nižšie ceny, ako by kupujúci zaplatili. Inými slovami, predávajúci – a to všetci noví predajcovia nakrátko – mali na mysli inú motiváciu. Motívom predajcov nakrátko bolo bezpochyby zabrániť prudkému nárastu cien striebra, aby sa ochladili a prerušili ešte väčšie nákupy.

Je to isté ako nos medzi očami a ide o rovnakú manipulatívnu motiváciu, akú v posledných štyroch desaťročiach uplatňovali komerční obchodníci na COMEX. A hoci som mal veľké očakávania, že 4 z 8 bývalých veľkých komerčných shortérov skončilo s obmedzovaním a kontrolou cien striebra agresívnym a prakticky neobmedzeným novým a vysoko nelegitímnym predajom nakrátko, je pre mňa ťažké prísť k inému záveru, ako že títo bývalí veľkí shorti boli v posledných troch dňoch veľkými predajcami nakrátko.

Je síce pravda, že 4 veľké krátke pozície na COMEXe nepridali k svojim krátkym pozíciám pri marcovej rally za 6 USD, ale zdá sa veľmi pravdepodobné, že pri rally za 2 USD v posledných troch dňoch agresívne pridali. Prečo? Čo iné by to mohlo byť za tým, než zjavná snaha obmedziť a kontrolovať ceny striebra predtým, ako sa vymknú spod kontroly a začnú odrážať napäté podmienky na fyzickom trhu? Práve tento neohrozený a neekonomický predaj nakrátko vytvoril na COMEXe extrémne núdzové podmienky na trhu so striebrom.

Novovytvorených 100 miliónov uncí nových dlhých a krátkych pozícií je veľmi veľa otvorených pozícií, ktoré sa musia včas vyriešiť alebo uzavrieť – spolu so všetkými novými pozíciami, ktoré sa ešte len vytvoria. Najzrejmejšie je, že má presvedčivý zmysel byť kupcom striebra – či už bol týmto kupcom veľký reportovací obchodník, ktorý nakúpil tesne pred skokovým nárastom cien, alebo to bol technický fond, ktorý nakupoval v posledných troch dňoch na základe technických signálov vytvorených vyššími cenami. Obráťte to a spýtajte sa, aký zmysel má byť agresívnym predajcom nakrátko pri cene striebra 25 USD (alebo menej), a uvidíte, čo vám vyjde – preč od ďalšieho pokusu o obmedzenie a prípadnú manipuláciu cien smerom nadol?

Hoci dúfam, že regulačné orgány sú plne oboznámené so súčasnými extrémnymi podmienkami, ktoré existujú na COMEX futures na striebro, obávam sa, že nie sú. Je tu oveľa viac viny a zavinenia, ktoré možno pripísať predajcom nakrátko ako kupujúcim, ale to nie je žiadna záruka ani náznak, že to tak regulačné orgány budú vidieť. Bez ohľadu na to sa zdá, že núdzový stav je plne zavedený, aj keď je zrejmý len pre niektorých, takže už máme vytvorené podmienky na extrémne cenové násilie.

Problémom je, že neviem povedať, či to cenové násilie bude najskôr smerom nadol, po ktorom bude nasledovať ešte väčšie cenové násilie smerom nahor, alebo či explodujeme hneď – ešte silnejšie, ako som naznačoval predtým. Áno, viem, že obchody nikdy neboli prevalcované smerom nahor, ako to vždy tvrdil môj zosnulý priateľ a mentor striebra Izzy Friedman, ale na druhej strane, súčasné podmienky sú extrémnejšie, než si Izzy kedy dokázal predstaviť, počnúc všetkými príznakmi zosilňujúceho sa fyzického nedostatku. Dovoľte mi vykričať na plné ústa, že Izzyho predpoklad o pristihnutí s plnými nohavicami na členkoch sa mi zdá pravdepodobnejší než kedykoľvek predtým.

Keďže dobre viem a súhlasím s motiváciou kupujúcich striebra, či už je fundamentálnej alebo technickej povahy, a verím, že motiváciu predajcov nakrátko chápem ako čisto nelegitímnu a manipulatívnu, je pre mňa nemožné vidieť, ako ceny striebra nakoniec nevybuchnú – aj keď sa najprv prepadnú. Nemôžem si tiež pomôcť a predstaviť si profil veľkej banky na krátko ako 30-ročné deti, ktoré vedú účtovníctvo a agresívne shortujú, a kde ak odhadnú zle a ceny explodujú, prídu o prácu, ale nie o peniaze, pretože straty pripadnú bankám, nie detským obchodníkom. Mám tiež problém myslieť si, že JPMorgan je veľkým strieborným shortérom vzhľadom na jej ešte nevypršanú dohodu o odložení trestného stíhania.

Áno, som presvedčený, že na COMEXe existuje reálne a aktuálne nebezpečenstvo a núdzový stav, najmä v dôsledku nových dlhých a krátkych pozícií v objeme 100 miliónov uncí vytvorených za posledné tri dni, ktoré nemôžu nevyústiť do extrémnej volatility cien v najbližšom období. Výsledkom však nakoniec budú prudko vyššie ceny – bez ohľadu na to, či najskôr uvidíme nižšie ceny (alebo nie).


Ted Butler

16.júla 2023

Toto katapultuje zlato na 2500 dolárov a potom na 5000 dolárov do roku 2026 – Florian Grummes z Midas Touch Consulting

Video s článkom nájdete tu:

https://www.kitco.com/news/2023-07-07/This-catapults-gold-to-2-500-and-then-5-000-by-2026-Midas-Touch-Consulting-s-Florian-Grummes.html

Preklad:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

12.7.2023

Podľa Floriana Grummesa, výkonného riaditeľa spoločnosti Midas Touch Consulting, sa zlato už 12 rokov pripravuje na prelomenie hranice 2 500 USD a teraz musí prelomiť poslednú úroveň odporu, aby sa otvoril jeho “fenomenálny” rast.

“Od roku 2011 sa zlato nachádza v určitej forme konsolidačného vzorca,” povedal Grummes. “Všetko, čo zlato potrebuje, je prelomiť túto úroveň 2 070 USD … Z úrovne 1 920 USD môže zlato v nasledujúcich šiestich až ôsmich mesiacoch ľahko vzrásť o 600 USD.”

Kľúčovou otázkou pre trh je, kedy zlato prelomí hranicu 2 070 USD za uncu, povedal Grummes Michelle Makoriovej, hlavnej moderátorke a šéfredaktorke Kitco News.

Môže to trvať od niekoľkých mesiacov do jedného roka. “V nasledujúcich dvoch až troch rokoch to však zlato katapultuje oveľa vyššie,” poznamenal Grummes.

Z technického hľadiska môže zlato rýchlo dosiahnuť 2 500 USD za uncu a potom postúpiť na 3 500 a 5 000 USD. “Táto formácia sa pripravovala 12 rokov… Rast je fenomenálny,” povedal Grummes.

Čo sa týka poklesu, Grummes nevidí, že by zlato kleslo výrazne pod 1 800 USD za uncu, a dodal, že najpravdepodobnejším výsledkom by bol pohyb smerom nadol, ktorý by nebol väčší ako 50 USD.

V čase písania tohto článku sa augustové futures kontrakty na zlato na burze Comex obchodovali na úrovni 1 914,70 USD, čo predstavuje denný pokles o 0,64 %.

Tlak zo strany Fedu

Rally zlata sa v druhom štvrťroku zastavila, keďže Federálny rezervný systém sa ukázal byť viac jastrabí, než sa očakávalo, vzhľadom na lepkavé údaje o inflácii. Zlato sa dostalo pod tlak po tom, ako predseda Fed-u Jerome Powell prisľúbil minimálne dve ďalšie zvýšenia sadzieb a zníženie sadzieb na tento rok stiahol zo stola.

Grummes nesúhlasil s postojom Fedu, že bude potrebné ďalšie sprísňovanie. “Na konci tretieho alebo štvrtého štvrťroka by bol Fed nútený sa otočiť… V nasledujúcich mesiacoch uvidíte, že v reálnej ekonomike bude praskať čoraz viac problémov,” povedal. “A v určitom momente budú nútení opäť znížiť sadzby.”

Ak chcete zistiť, prečo Grummes považuje zlato za hlavný indikátor otočenia Fedu, pozrite si vyššie uvedené video.

Grummes sa vyjadril aj k vyhliadkam amerického dolára v situácii, keď podľa neho na americkom akciovom trhu dochádza k boomu.

“[Kolaps] je konečným výsledkom v každom systéme fiat peňazí… Jedinou otázkou je, ako dlho to bude trvať,” povedal. “Je zrejmé, že máme zlom medzi Východom a Západom. Už prebieha nová studená vojna a krajiny BRICS sa snažia odkloniť od dolára. Veci sa zrýchľujú, ale je to proces, ktorý môže trvať ďalších desať rokov.”


Ďalší krok BRICS: Návrat k zlatému štandardu?

Video s článkom nájdete tu:

https://www.kitco.com/news/2023-07-10/BRICS-next-move-A-return-to-a-gold-standard.html

Preklad:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

12.7.2023

Podľa Simona Hunta, zakladateľa spoločnosti Simon Hunt Strategic Services, by sa vplyv krajín BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky – nemal podceňovať, najmä pokiaľ ide o hrozbu, ktorú predstavujú pre americký dolár ako svetovú rezervnú menu.

“Zapojenie krajín BRICS bolo zámerným, pomalým pohybom… teraz si myslím, že sú v pozícii, keď môžu urobiť ďalší krok smerom nahor,” povedal Hunt Michelle Makoriovej, hlavnej moderátorke a šéfredaktorke Kitco News. “Je to veľmi vážny útok na dolárový svet, ktorý existuje od druhej svetovej vojny.”

Ďalším krokom krajín BRICS by mohlo byť zavedenie novej meny krytej zlatom, zdôraznil Hunt.

Nadchádzajúci augustový samit BRICS v Južnej Afrike je pozorne sledovaný kvôli akýmkoľvek náznakom, ako bude táto nová mena vyzerať a ako rýchlo by mohla byť zavedená.

A toto oznámenie a zavedenie by mohlo byť už za rohom, povedal Hunt. “V polovici dvadsiatich rokov (2020 – 2030) čo je len niekoľko rokov, bude konvertibilná za zlato,” poznamenal. “Myslím si, že nakoniec budeme svedkami úplného návratu k zlatému štandardu. Pravdepodobne sa tak stane pred rokom 2030 zo strany krajín, ktoré sú a budú členmi BRICS+.”

Mnohí si plne neuvedomujú vnútornú štruktúru skupiny BRICS, a preto sa jej vplyv často prehliada.

“Existuje veľmi silne zvolená cesta BRICS na vytvorenie nového mechanizmu, ktorý bude namierený proti krajinám G7. Ľudia nedoceňujú hĺbku, ktorú BRICS vytvoril vo svojom sekretariáte,” povedal Hunt. “Majú špeciálne sekretariáty pre každú jednu časť sveta, či už ide o geopolitiku, obchod, financie, vzdelávanie, a dokonca aj šport.”

A skupina BRICS sa čoskoro rozšíri, pričom Hunt nevylučuje, že v najbližších rokoch sa k nej pridajú ďalšie krajiny. A krajiny Perzského zálivu budú pravdepodobne prvé na zozname.

Minulý rok Čína vyjadrila záujem začať proces prijímania nových členov. Do aliancie BRICS chce v súčasnosti údajne vstúpiť 20 krajín vrátane Saudskej Arábie, Argentíny, Egypta, Iránu, Turecka, Spojených arabských emirátov, Thajska a Venezuely.

Koncom júna požiadala o vstup do bloku Etiópia, jedna z najrýchlejšie rastúcich afrických ekonomík.

Trend de-dolarizácie tiež naberá na obrátkach, pričom Hunt upozorňuje, že obchod s energiami sa odvracia od zelenej bankovky a geopolitické dôsledky sú významné.

“Tak veľká časť trhu s energiou už nebude v dolároch. Prečo by mali centrálne banky držať doláre? Žiadna krajina, ktorá je súčasťou BRICS, to nepotrebuje,” povedal Hunt. “Ostatné centrálne banky sa budú obzerať a hovoriť: ‘Koľko našich rezerv by sme mali držať v dolároch? Nebude to rovnaké percento.”ň


Čína nakupuje zlato už ôsmy mesiac po sebe

Pôvodný článok:

https://www.kitco.com/news/2023-07-10/China-buys-gold-for-the-eighth-straight-month.html

Preklad:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

12.7.2023

Podľa najnovších údajov čínskej centrálnej banky Čína naďalej dominuje na trhu so zlatom.

V príspevku na Twitteri Krishan Gopaul, hlavný analytik Svetovej rady pre zlato, uviedol, že Čínska ľudová banka nakúpila v júni 21 ton zlata, pričom sa odvolal na aktualizované údaje centrálnej banky.

“Ide o ôsmy mesiac nákupu za sebou, pričom celkový objem nákupu dosiahol 165 ton. Celkové zlaté rezervy teraz predstavujú 2 113 ton,” povedal.

V posledných mesiacoch analytici konštatovali, že sústavný dopyt Číny po zlate je súčasťou taktiky, ktorej cieľom je zvýšiť medzinárodnú dôveryhodnosť jüanu. Nákupy Číny sú zároveň súčasťou výraznejšej témy de-dolarizácie na celom svete.

“Čína nechce držať doláre na obchodovanie, keďže uzavrela množstvo obchodných dohôd s hlavnými dodávateľmi komodít od celulózy po ropu po celom svete, ktoré sú špecifikované na obchodovanie a zúčtovanie v jüanoch,” povedal Ralph Aldis, senior manažér zlatého portfólia v spoločnosti U.S. Global Investors.

Aldis dodal, že očakáva, že nová nákupná vlna zlata v Číne sa práve začala. Poznamenal, že Čína má piate najväčšie zlaté rezervy na svete.

“Myslím si, že je potrebné porovnať ich prípadnú držbu s USA, ktorá predstavuje 8 133,46 ton,” povedal Aldis, “myslím si, že Čína by musela svoje držby zo súčasnej úrovne možno zdvojnásobiť a dostať sa na druhé miesto, aby sa ako rezervná mena oveľa viac prispôsobila.”

Fred Hickey, tvorca bulletinu High-Tech Strategist, v komentári na Twitteri uviedol, že nákupy zlata centrálnymi bankami poskytujú drahému kovu solídnu podporu, keďže investori sa naďalej vyhýbajú trhu.

Hickey dodal, že centrálne banky budú pokračovať v diverzifikácii od amerického dolára, keďže dlh krajiny naďalej rastie. Hickey poukázal na to, že štátny dlh USA sa zvýšil o 1 bilión USD, odkedy vláda začiatkom minulého mesiaca schválila legislatívu na zrušenie dlhového stropu.

“Výdavky americkej vlády sa vymkli spod kontroly a niet pochýb o tom, že sú hlavným katalyzátorom nákupov zlata zahraničnými centrálnymi bankami,” povedal.

Zatiaľ čo Čína zrejme vedie v nákupe zlata, Gopaul cez víkend informoval, že ostatné centrálne banky naďalej zvyšujú svoje rezervy.

Uviedol, že podľa najnovších údajov centrálna banka Uzbeckej republiky minulý mesiac nakúpila osem ton zlata, čo bol jej prvý nákup od februára.

Gopaul zároveň poznamenal, že Česká národná banka v júni zvýšila svoje zlaté rezervy približne o 3 tony. Dodal, že ide o štvrtý mesiac v rade, keď centrálna banka nakupovala zlato.

“Od začiatku roka čisté nákupy zlata teraz predstavujú 8 ton, čím sa celkové zlaté rezervy zvýšili na 20 ton,” povedal.

Napokon sa zdá, že Poľsko tiež nakupuje viac zlata.

“Údaje z Poľskej národnej banky naznačujú, že v júni nakúpila 13 ton zlata, čím zvýšila celkové zlaté rezervy na 276 ton. Presný údaj potvrdíme, keď bude oznámený prostredníctvom MMF,” uviedol Gopaul v príspevku na Twitteri.


Fed zvýši sadzby na 6% v roku 2023, zlato by mohlo dosiahnuť $10000 do roku 2025 – Tom Luongo

29.6.2023

Komentár CHRYSOS s.r.o.

Tom Luongo s Michelle Makori rozpráva o súčasnom a budúcom vývoji ohľadne bankovej krízy a komodít.

Dejú sa veci, ktoré všetci vidíme, ale veľmi málo z nás to vníma.

Napríklad zoberme si len taký európsky tlak na úplnú elektromobilizáciu.

Stačí si zobrať jednoduchú kalkulačku a hneď zistíte, že z kovov, ktoré sú nevyhnutné pre batérie a samotné systémy ani zďaleka nemáme a nikdy nebudeme mať dostatok. Ani na malé percento elektromobilov, nie to ešte na úplnú náhradu spaľovacích motorov.

To je fakt. Pretože to je o možnostiach našej planéty.

Alebo, že by ani tak nešlo o znižovania emisií, ale o ďalší spôsob, ako ľudí okradnúť o slobodu, ktorú nám osobné autá nesporne dávajú?

Ďalej tu máme kolabujúci bankový systém najmä zo strany ECB, ktorý je jednoducho odsúdený na zánik.

Zrútenie eura je nezvrátiteľné, pretože celý projekt je svojím spôsobom nefunkčný.

Kolaps USD ako svetovej rezervnej meny je už dnes často spomínaný proces, ale svojím spôsobom to nie je nič nového pod slnkom. Nie je to ani prvýkrát, ani poslednýkrát, keď sa vymení kráľ.

A čo to bude znamenať pre „cenu“ zlata?

Vidíte to v názve videa.

To je len niekoľko vecí, ktoré vo videu uvidíte, krátky preklad je nižšie.

Oveľa dôležitejší je záver, kde Tom hovorí práve to, čo veľakrát ste mohli počuť aj odo mňa.

Nikto z nás totiž nemá krištáľovú guľu. Môžeme len vychádzať z toho, že na obrovské množstvo otázok, čo sa bude diať je odpoveď „neviem“. Nikto to presne nevie.

A práve preto chcem vlastniť skutočné peniaze, zlato a striebro, ktorým je úplne jedno aké politické rozhodnutia sa budú prijímať, či bude recesia, či bude čokoľvek.

Mám peniaze bez rizika druhej strany!

Video nájdete tu:

https://www.kitco.com/news/2023-06-29/Fed-will-raise-rates-to-6-in-2023-gold-could-hit-10k-by-2025-Tom-Luongo.html

Preklad:

Jozef Szeles

CHRYSOS s.r.o.

7.7.2023

Fed zvýši sadzby na 6% v roku 2023, zlato by mohlo dosiahnuť $10000 do roku 2025 – Tom Luongo

Podľa Toma Luonga, vydavateľa Gold, Goats ‘n Guns (https://tomluongo.me/), Federálny rezervný systém zvýši úrokové sadzby na 6 % v roku 2023.

Luongo v roku 2022 správne predpovedal, že predseda Fedu Jerome Powell bude v roku 2023 pokračovať v zvyšovaní sadzieb do pásma 4,5 až 6 %, keď mnohí analytici predpovedali obrat alebo pauzu.

“Myslím si, že [Powell] bude opäť zvyšovať, a možno aj viackrát do konca roka,” povedal Luongo Michelle Makoriovej, hlavnej moderátorke a šéfredaktorke Kitco News. “Do konca roka skončíme niekde na úrovni 6 %.”

Od marca 2022 Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby o 500 bázických bodov v snahe znížiť infláciu, ktorá v júni 2022 dosiahla maximum 9,1 %.

Sadzba federálnych fondov sa v súčasnosti pohybuje v rozpätí od 5 do 5,25 %.

Fed predtým znížil sadzby na nulu v roku 2020, aby pomohol americkej vláde uľahčiť úľavy súvisiace s COVID. To podľa analytikov viedlo k vysokej inflácii v roku 2022.

Luongo uviedol, že Powell bol “donútený” k uvoľnenej menovej politike, hoci on osobne bol proti nej.

“Powell bol vždy zástancom tvrdých peňazí,” vysvetlil Luongo. “Myslím si, že COVID ho prinútil k politike, ktorú nechcel.”

Ak chcete zistiť, prečo si Luongo myslí, že sa vysoká inflácia vráti, a čo s tým Fed urobí, pozrite si vyššie uvedené video

Banková “implózia

Keďže Fed sprísňuje menovú politiku, Luongo očakáva ďalšie bankroty bánk v Spojených štátoch.

“Vidím, že celý bankový systém exploduje ako jadrová bomba,” povedal.

Bankový systém USA čelil neistote po krachu štyroch veľkých bánk začiatkom tohto roka. Posledná banka, ktorá skrachovala, First Republic, spravovala aktíva v hodnote viac ako 200 miliárd dolárov, čím sa jej krach stal druhým najväčším v americkej histórii.

Luongo považuje úvery na komerčné nehnuteľnosti, ktorým sú vystavené mnohé regionálne banky, za katalyzátor ďalšej série bankových úpadkov.

“Na horúcich trhoch ako Dallas a Miami máte 20-percentnú mieru neobsadenosti,” poznamenal. “[Regionálne banky] sú vystavené veľkému množstvu komerčných nehnuteľností… všetky aktíva založené na úveroch budú deflovať.”

Ak chcete zistiť, či si Luongo myslí, že ďalší kolaps banky by spôsobil Powellov obrat, pozrite si vyššie uvedené video

Zlato

Luongo predpovedá, že v čase, keď sa bankový systém zrúti a ekonomika sa dostane do recesie, budú z toho profitovať tvrdé aktíva, ako je zlato.

“Ak sa pozrieme na 70. roky minulého storočia ako na model, v najbližších rokoch nás čaká zlato v hodnote minimálne 8 000 až 10 000 USD,” predpovedá. “Ak sa dolár zrúti pod taktovkou Jerome Powella, potom by to mohlo byť pre zlato a investorov do zlata veľmi zaujímavé.”

Nákupný košík