Predslov
22. januára 2025
Ing. Jozef Szeles
CHRYSOS s.r.o.
Keď preverujem aké kľúčové slová zadávajú ľudia do vyhľadávača pri hľadaní mojej stránky, veľmi často sa objavuje práve dotaz na predpovede cien zlata a striebra. Preto som sa rozhodol napísať tento článok, kde chcem poukázať, aká je chyba sa sústreďovať na cenu zlata a striebra miesto ich vnútornej hodnoty.
A nie náhodou budem písať o „chudobnejšom“ bratovi, o striebre.
Pri predpovedi vývoja cien akejkoľvek komodity môžeme vychádzať z dvoch aspektov, ktoré sú založené buď na technickej, alebo na fundamentálnej analýze.
Technické predpovede sú spravidla o špekuláciách ako sa bude vyvíjať cena v krátkodobom horizonte. Veľakrát sú využívané obchodníkmi na rôznych burzách pri krátkych takzvaných „futures“ kontraktoch. Nemajú nič spoločné so skutočnou hodnotou podkladového aktíva. Obzvlášť pri zlate a striebre sú založené na množstve uzatváraných kontraktov na papieri, ktorý je krytý len veľmi malým (alebo žiadnym) množstvom fyzického kovu. Nikdy nedochádza k fyzickému pohybu kovu, všetko sa deje len na papieri, respektíve v počítači.
Môj pohľad ohľadne peňažných kovov je jednoznačný, svoje predpoklady zakladám výlučne na skutočných základoch, čiže fundamentoch striebra a zlata, pretože najväčší rozdiel hlavne pri striebre v situácii dnes a kedykoľvek predtým je fyzický deficit, ktorý sa bude len zväčšovať.
A s tým technická analýza vôbec nekalkuluje. Tá vychádza predovšetkým zo vzorcov správania sa ceny na burze v minulosti.
A čo sú teda základy (fundamenty) skutočnej hodnoty (nie ceny!) zlata a striebra?
Zlato a striebro sú jediné duálne vzácne kovy, čiže okrem technického a šperkového využitia sú to jediné peňažné kovy.
V podstate existujú tri kategórie finančných nástrojov.
Peniaze, meny a investície.
ZLATO a STRIEBRO sú PENIAZE. Peniaze bez rizika zlyhania protistrany (centrálna banka, vláda, emitent…), pretože žiadna protistrana neexistuje. Je to fyzické vlastníctvo reálnych peňazí. Nie papier, ktorý veľa znesie!
Euro, Dolár, Jüan, Rubeľ a všetky iné meny sú presne to, čím sa nazývajú, MENY. Nikdy neboli a nikdy ani nebudú peniazmi, pretože mena je len náhrada peňazí. Buď je krytá peniazmi (zlatom a striebrom), alebo ako práve teraz, je nekrytá, voľne plávajúca, bez akejkoľvek základnej hodnoty. Záznam v účtovnej knihe centrálnej banky vytvorený z nuly.
Rizikom protistrany meny je samotná centrálna banka ako emitent meny.
Mena nemá žiadnu vnútornú hodnotu!
Nech sa páči, odkaz na oficiálnu stránku ECB, kde nájdete po slovensky definíciu „peňazí“:
https://www.ecb.europa.eu/ecb-and-you/explainers/tell-me-more/html/what_is_money.sk.html
Nižšie je pôvodná definícia peňazí na stránke ECB, ktorú práve zmenili. Vypustili odsek o konci meny pri zlyhaní úlohy centrálnej banky, ale ja som ich pôvodnú definíciu stihol stiahnuť.
Takto to bolo ešte minulý rok.

MENA NEMÁ ŽIADNU VLASTNÚ HODNOTU!
A ešte k časti vyššie uvedenej definície ECB „Napriek tomu, že „nemajú žiadnu vlastnú hodnotu (papier, z ktorého sú vyrobené, je v podstate bezcenný), ľudia ich akceptujú výmenou za tovary a služby, pretože dôverujú centrálnej banke, že v priebehu času zachová ich hodnotu.
Ak by centrálne banky v tomto poslaní zlyhali, nekryté peniaze by stratili svoju všeobecnú akceptovateľnosť ako prostriedok výmeny i svoju príťažlivosť ako uchovávateľ hodnoty.“
Inflačná kalkulačka INEKO:
https://www.ineko.sk/kalk.html

Od roku 1999, kedy vzniklo EURO, čo je len 25 rokov, euro „zachovalo“ svoju „hodnotu“ o mínus 60%!
Takže centrálna banka zlyhala vo svojom poslaní zachovať „hodnotu“ meny v priebehu času (riziko protistrany), ale ľudia si to vôbec nevšímajú. Akceptujú ju, ako by si zachovávalo svoju hodnotu.
Toľko sa rozpráva o finančnej gramotnosti, ale kedy a kde ukazujú a vysvetľujú vyššie uvedenú definíciu „peňazí“ na oficiálnej stránke ECB?
Ale viete, ako je to v živote. Neznalosť zákona neospravedlňuje.
Späť ku kategóriám finančných nástrojov.
Zlato a striebro sú peniaze, potom tu máme nekryté meny s nulovou vnútornou hodnotou a všetko ostatné sú investície.
Investície sú nehnuteľnosti, cenné papiere, podielové fondy, kryptomeny…
Tu však máme obrovské množstvo rizík zlyhania protistrán.
Nič nie ja garantované, vo väčšine prípadov ani len váš vklad. Celý čas hráte vabank a nikto nevie, aký bude výsledok.
A keď sme už pri investíciách.
Nie, fyzické zlaté a strieborné mince a tehličky nie sú investície!
Pojem „investičné“ zlato a „investičné“ striebro sú oxymorony. Umelo vymyslené, nezmyselné pojmy, ktoré zaviedli po roku 1971 na odvedenie pozornosti ľudí od skutočných peňazí po zrušení zlatého štandardu.
Jedine zlato a striebro si uchovali svoju hodnotu po tisícročia!
Koľko rokov existujú dnešné nekryté meny? Pár desaťročí.
Kryptomeny? Pár rokov.
A to skutočne mám svoj dôchodok, ktorý bude možno za niekoľko desaťročí založiť na niečom, čo existuje pár rokov?
Ako bude vyzerať nehnuteľnosť do ktorej investujete za 30, 40 rokov? Koľko budú za ten čas náklady na údržbu, dane?
A čo cenné papiere? Ešte aj najstaršie významné akciové spoločnosti nemajú viac ako storočie! Ale sú to ešte tie isté zdravé, prosperujúce spoločnosti ako pri ich založení? A kde budú za 15, 30 rokov?
Riziká protistrán, kam sa len pozriete.
Aké sú fundamenty, neochvejné základy hodnoty striebra.
Striebro je najstrategickejší vzácny kov zo všetkých, pretože je najlepším vodičom elektriny a tepla. Všetky ostatné kovy vrátane zlata sú vo vodivosti oproti striebru druhá liga.
Preto spotreba striebra pri rozšírení zelených energií okamžite prekročila možnosti ťažby.
To spôsobilo neriešiteľný deficit, pretože ťažba sa zväčšiť už nedá a ešte k tomu vyše 70% ťažby striebra pochádza z nestrieborných baní.
Recyklácia pri desaťročia stlačenej cene prakticky zanikla.
Už piaty rok trvá deficit medzi ťažbou a spotrebou na úrovni okolo 30% ročne. A bude sa len prehlbovať.
Deficit je dočasne maskovaný vyberaním posledných nadzemných zásob, ktoré ešte zostali v trezoroch JP Morgan a spol., 1000 uncové strieborné tyče naskladnené najmä v roku 2012.
Ale množstvo nadzemných zásob je konečné, preto je to labutia pieseň, ktorej trvanie je už len skutočne krátkodobé. Mesiace, možno rok a pol. Ale čím neskôr sa to prevalí, tým bude výbuch ceny väčší.
Momentálne je striebro najpodhodnotenejšia komodita zo všetkých komodít na svete!
Zároveň je striebro tak ako zlato, peňažný kov, bezpečný prístav pre každého, ku ktorému sa investori vždy obracajú v zlých časoch.
Vojny, geopolitické napätie, obrovské a neriešiteľné problémy dlhového finančného systému – to sú tie udalosti, keď sú kovy zrazu záchranou z nebezpečia investícií s rizikom zlyhania druhej strany. A my tieto udalosti práve prežívame.
Nárast „ceny“ zlata a striebra, ktorý teraz nastupuje je v podstate len vyrovnávanie sa ceny s hodnotou.
A to je práve to podstatné pri zlate a striebre ako peniazoch – HODNOTA!
Ďalším významným faktorom pre striebro je jeho podhodnotenie dokonca aj voči zlatu.
Takzvaný Gold Silver ratio, čiže pomer zlata a striebra. To znamená koľko uncí striebra si kúpite za jednu uncu zlata.

Ak sa pozriete na dlhodobý graf tohto pomeru, vidíte, že až do nástupu priemyselnej revolúcie, keď ešte striebro bolo používané tak ako zlato len na peňažné využitie, bol ich vzájomný pomer nikde okolo 1 ku 15.
To v podstate zodpovedá pomeru výskytu a ťažobným nákladom na tieto kovy.
Vymklo sa to kontrole až po začatí využívania striebra pri elektrifikácii a samozrejme aj dve svetové vojny a krízy, kedy sa do popredia dostávalo zlato, pretože jednoducho ani vtedy nebolo dostatočné množstvo striebra na medzinárodné platby.
A samozrejme od roku 1971 sú to už len hry na papieri, kde je stále prezentované 400 násobné množstvo striebra, ako je skutočne k dispozícii. A tým je stláčaná jeho cena voči hodnote.
Robí sa to samozrejme aj so zlatom, kde na kontraktoch je uvádzané 10 násobné množstvo zlata oproti existujúcemu fyzickému krytiu kontraktu.
A toto brutálne stláčanie ceny môže trvať len presne do toho okamžiku, kým sa minú posledné zásoby, z ktorých sa deficit vykrýva. Potom to bude ako v rozprávke o Cisárových nových šatoch.
A potom sa vzájomný pomer zlata a striebra upraví na skutočné čísla, predpokladá sa, že to bude niekde okolo 1 ku 20.
Aktuálny pomer je teraz 1:90!
Ak teda si zoberiete striebro pri aktuálnom pomere 1:90 a po zmene pomeru čo i len na 1:45 sa rozhodnete ho zmeniť za zlato, budete mať dvakrát väčšie množstvo zlata pri tom istom vstupnom kapitáli.
Jednoduché počty, nič viac.
A kde je teda momentálna cena striebra v mene voči hodnote?
Nie je to 40$ a ani 100$ za uncu. Je to niekde okolo 1000$ a viac!
Ak ste ešte nečítali predošlý článok, nájdete v ňom podklady k týmto číslam.
„Kupujem striebro“ – Mike Maloney
Nestačím zdôrazňovať, že podstatná je výlučne HODNOTA striebra a zlata. To znamená, že za 1 uncu striebra ktorú si zadovážite dnes, dostanete v budúcnosti minimálne rovnaké množstvo potravín, nehnuteľností alebo energií.
V tomto článku to máte vypočítané.
Večera na Deň vďakyvzdania zdražela, alebo nie?
A momentálna cena striebra je len vyčíslenie toho, s akou brutálnou zľavou sa k nemu dostanete.
Ale pozor, zľava bude trvať len presne dovtedy, kým sa minú posledné nadzemné zásoby striebra a potom sa definitívne striebro precení na mnohými nepredstaviteľné úrovne.
„Stavte“ na víťaza bez rizika straty! Pretože istina (strieborné mince) bude stále fyzicky vo vašich rukách. Vzácny kov nie je ani papierový, ani digitálny sľub. Tak ako krv nie je voda.