Predslov CHRYSOS s.r.o.:
Možno ste už počuli výrok „tentokrát je to iné“.
Áno, časy sa menia. Pred pár rokmi ešte nepredstaviteľné sa deje priamo pred našimi očami.
Americký dolár stráca postupne štatút svetovej rezervnej meny, zoskupenie BRICS s ďalšími 20 krajinami už podnikajú otvorené kroky.
Zlato a striebro stúpajú, aj keď desaťročia od zavedenia pojmov „investičné zlato s striebro“ pri rovnakých podmienkach prudko padali (viď článok nižšie).
Finančný systém založený na nekrytých fiat menách praská v základoch, obrovské banky krachujú jedna za druhou.
Tentokrát je to fakt iné. Ale zároveň nič nového pod slnkom.
V roku 2008 sa začal samovoľný očistný proces štyridsať ročného svinstva spôsobeného nekrytými fiat menami a keď sa to skončí bude znova poriadok.
Len tentokrát je potrebné dávať veľký pozor, či máte majetok bez rizika protistrany.
A či sa to niekomu páči, alebo nie, riziko protistrany nemá len a výhradne zlato a striebro.
Všetky ostatné druhy platobných prostriedkov a investícií sú s rizikami protistrany, ktorá môže kedykoľvek zlyhať.
Pôvodný článok nájdete na tomto odkaze:
https://www.gainesvillecoins.com/blog/gold-strengthening-despite-declining-price
Preklad:
Jozef Szeles
CHRYSOS s.r.o.
Zlato napriek klesajúcej cene posilňuje
JAN NIEUWENHUIJS
3.7.2023
Cena zlata v amerických dolároch v posledných dvoch mesiacoch klesá, hoci naďalej vykazuje výraznú silu voči výnosu 10-ročných TIPS, s ktorým bola od roku 2006 do roku 2021 úzko korelovaná. Výkonnosť zlata od začiatku roka 2022 treba považovať za býčiu.
Na trhu so zlatom nastala veľká zmena, odkedy Rusko napadlo Ukrajinu a Západ zhabal ruskej centrálnej banke aktíva denominované v eurách a dolároch. Bez ohľadu na pokles ceny za posledné dva mesiace je výkonnosť zlata od februára 2022 významná, pretože konečne prekonáva cenový model, ktorý vládol v rokoch 2006 až 2021.
Čo určuje cenu zlata
Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim cenu zlata v amerických dolároch je 10-ročný výnos z cenných papierov chránených proti inflácii (Treasury Inflation Protected Securities – TIPS). Približne 15 rokov boli zlato a TIPS úzko inverzne korelované. Keďže majitelia TIPS dostávajú kompenzáciu za infláciu, výnos TIPS možno považovať za očakávanú reálnu úrokovú mieru. V skratke sa označuje aj ako „reálne sadzby“. Logika tejto korelácie spočíva v tom, že zlato slúži ako zabezpečenie amerických štátnych dlhopisov (Treasuries), keďže zlato nemá riziko protistrany. Cena zlata je teda vyššia, keď výnosy TIPS klesajú, a naopak. Podrobné informácie nájdete v mojom úvodníku o TIPS.
Vzorec pre výnos TIPS je:
Výnos TIPS = nominálny výnos štátnej pokladnice – inflačné očakávania
Na nasledujúcom grafe vidieť, že korelácia medzi cenou zlata a výnosom TIPS sa začala oslabovať začiatkom roka 2022, keď Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Keď výnos TIPS vzrástol z -1 % vo februári na +1,7 % v novembri 2022, zlato kleslo z 1 900 USD za uncu na 1 700 USD namiesto 1 000 USD, ako predtým predpokladal model. Úzka korelácia sa zmenila smerom nahor, pretože trh uznal väčšie riziko držby štátnych dlhopisov.
V novembri 2022 som napísal:
Zlato sa nachádza v prechodnej fáze. V posledných deviatich mesiacoch dve kľúčové udalosti – vojna a inflácia – spôsobili, že zlato sa obchoduje oveľa silnejšie, než ako bolo oceňované v rokoch 2006 až 2021. Oba tieto vývojové trendy sa pravdepodobne udržia aj v nasledujúcich rokoch a ukážu sa ako zadný vietor pre zlato.
Od novembra 2022 má výnos TIPS mierne klesajúci trend, zatiaľ čo cena zlata pevne stúpa! Zlato je stále citlivé na výnos TIPS, ale rozdiel v grafe medzi reálnymi sadzbami a zlatom sa zväčšuje.
Podľa starého modelu by sa zlato malo obchodovať okolo 1 000 USD, avšak v čase písania tohto článku sa trójska unca zlata na veľkoobchodnom trhu vymieňa za 1 900 USD. To je obrovský rozdiel, ktorý neočakávam, že sa zmenší.
Prečo sa musel zmeniť model TIPS
Podľa môjho názoru sa tesná korelácia musela jedného dňa zmeniť, pretože na začiatku nedávala veľký zmysel. Zvážte nasledujúce: v modeli TIPS sa zlato obchoduje ako zabezpečenie amerických štátnych dlhopisov – základ medzinárodného menového systému. Každý rok však celková hodnota amerických štátnych dlhopisov rastie oveľa rýchlejšie ako celková hodnota nadzemnej zásoby zlata. Fiškálny deficit USA (rast hodnoty nesplatených dlhopisov) v roku 2022 predstavoval 1,38 bilióna dolárov, zatiaľ čo hodnota novo vyťaženého zlata bola 200 miliárd dolárov. Táto úzka korelácia má v sebe asymetriu.
Od roku 2011 do roku 2021 sa federálny dlh USA zdvojnásobil, ale nadzemná zásoba zlata vzrástla o 17 %. Teraz si uvedomme, že v rokoch 2011 a 2021 sa TIPS aj cena zlata obchodovali v rovnakej blízkosti (pozri graf 1). Ako teda hodnota zlata, rozšírená v tomto časovom horizonte o 17 %, správne zabezpečila štátne dlhopisy, ktorých hodnota sa zdvojnásobila?
Zaráža ma aj to, že zlato reagovalo rovnako na výnos TIPS v kladnom aj zápornom pásme. Nemalo by zlato (zabezpečenie) reagovať agresívnejšie, keď trh očakáva stratu na dlhopisoch, na rozdiel od menšieho zisku?
Záver
Netreba dodávať, že nie je na mne, aby som rozhodoval o tom, ako by sa mala cena zlata určovať. Pozorujem však, že korelácia zlata jedna k jednej s výnosom TIPS je minulosťou a má svoje opodstatnenie. Myslím si, že zlato bude aj naďalej citlivé na reálne sadzby, keďže postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny sa tak skoro neskončí. Miera reakcie zlata na reálne sadzby sa môže postupne líšiť. Vôbec by ma neprekvapilo, keby sa medzera – alebo skôr čeľusť – medzi zlatom a reálnymi sadzbami naďalej zväčšovala.
Zatiaľ je sentiment v zlate katastrofálny. Z opačného pohľadu by to mohlo naznačovať, že sa blížime k dnu. Vidím titulky z agentúry Bloomberg, ako napríklad „Zlato už nie je dobrým zabezpečením proti zlým časom“, ktoré naznačujú, že zlato stratilo svoje kúzlo. V septembri 2022 denník Wall Street Journal napísal „Zlato stráca status útočiska“. V roku 2015 banka ABN AMRO spochybnila status zlata ako bezpečného prístavu. Tieto medvedie titulky sa často zhodujú s bodom obratu v cene zlata.
JAN NIEUWENHUIJS
Numizmatický expert a novinár
Jan najprv pracoval v holandskom filmovom priemysle ako zvukový inžinier. V roku 2014 sa rozhodol zmeniť zamestnanie a začal skúmať zlato. Spočiatku písal najmä o čínskom trhu so zlatom, za čo získal celosvetové uznanie. Následne začal analyzovať aj ďalšie časti trhu so zlatom, ako napríklad trh s futures na COMEX, londýnsky trh so zlatom a turecký trh so zlatom. Okrem toho rozšíril svoju oblasť výskumu aj na makroekonómiu. V súčasnosti píše o medzinárodnom menovom systéme, politike centrálnych bánk v oblasti zlata, mechanizme globálneho trhu so zlatom, cene zlata a ekonomike vo všeobecnosti. Keď sa Jan nevenuje výskumu ekonomiky, rád sa venuje rôznym športom, číta knihy, medituje a sleduje dokumentárne filmy.
Súvisiace články:
Niečo je zhnité v štáte Dánskom
CHRYSOS s.r.o.
Ing. Jozef Szeles
mobil: +421 905 270 748
email: chrysos@chrysos.sk